Skocz do zawartości

Zmienna temperatura - czy to zaszkodzi?


Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem dwie nowe świetlówki, ponieważ stare się "wyświeciły". Tylna emituje biało różowe światło wspomagające wzrost roślin, a przednia normalne "białe" światło.

Temperature w grzałce ustawiłem na 25°C - odpowiednią dla gatunku będącego w akwarium.

Wszystko jest OK, do momentu uruchomienia świetlówek.

Około 2 godziny od ururchomienia, świetlówki są już nagrzane razem z zasilaczem.

Zauważyłem że od tych dwóch godzin temp. podniosła się o 2°C.

Świetlówki wyłączają się wieczorem o godz. 21:00 - wtedy temp. wynosi ok 29°C.

 

Czy to nie zaszkodzi rybką i roślinom? Taka zmienna temperatura?

Dodam że woda jest do ok. 4cm od górnej krawędzi... a pokrywa jest dosyć blisko, czy obniżenie poziomu wody pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sam problem. Szczególnie te ostatnie upały stają się trudnym wyzwaniem dla akwarystów. Ale do rzeczy, Wzrost lub spadek o 2 stopnie nie jest "tragedią" w akwarium, nawet słyszałem że można robić to specjalnie wtedy warunki w akwarium jeszcze bardziej imitują te w naturze.Fajnie by było gdybyś podał obsadę, rośliny no i czy masz filtr kaskadowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obawiaj się różnic temp 2 stopni, nie zaszkodzi to ani roślinom ani zwierzakom. Jak będziesz miał dużo wyższe temperatury możesz np schłodzić ją za pomocą plastikowych butelek z lodem.

No ja bym się raczej obawiał skoków temperatury,bo rybcie jajo-żyworodne są uczulone na takie zjawiska i często poddają się chorobie typu pleśniawka.

Lepiej jest utrzymywać stałą temperaturę,zresztą po to wymyślono grzałki z termostatem aby tak było.Jeśli natomiast zachodzi zjawisko skoków temperatury ,zwłaszcza przy upałach,ja proponuję zakupić sobie wentylatorki od komputera i je sobie zamontować do pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obawiaj się różnic temp 2 stopni, nie zaszkodzi to ani roślinom ani zwierzakom. Jak będziesz miał dużo wyższe temperatury możesz np schłodzić ją za pomocą plastikowych butelek z lodem.

No ja bym się raczej obawiał skoków temperatury,bo rybcie jajo-żyworodne są uczulone na takie zjawiska i często poddają się chorobie typu pleśniawka.

Lepiej jest utrzymywać stałą temperaturę,zresztą po to wymyślono grzałki z termostatem aby tak było.Jeśli natomiast zachodzi zjawisko skoków temperatury ,zwłaszcza przy upałach,ja proponuję zakupić sobie wentylatorki od komputera i je sobie zamontować do pokrywy.

No właśnie dzisiaj mam skok 4°C i się trochę boje o te ryby. Z tego co zauważyłem to jest wina zasilacza bo on jest strasznie nagrzany, że jak dotkne w tym miejscu palcem to aż zaboli. Świetlówki są ciepłe ale nie aż tak jak zasilacz.

Jeśli chodzi o wiatrak jak mniej więcej go zamontować? Chodzi mi o zasilanie, podpiąć do obowdu pokrywy czy osobne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...