Skocz do zawartości

problem z testem czy kranówką???


gottri
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze witam,

 

po drugie:

 

Stężenie azotynów w moim baniaku wg. testu to 0,9mg/l... ok czyli nieciekawie podmieniamy częściej (co 2-3dni) ale niestety bez rezultatu.

...ale dziś w ramach walki z nudą zrobiłem test NO2 kranówki (48h w wiadrze) i wynik: 0,9mg/l

 

o co chodzi??? Czy kranówka może być tak brudna azotynami i moje podmianki nie mają sensu, czy jednak problem może być w teście.

 

Test Tropicala , kropelkowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kranówkę wystarczy odstawić na 24 godziny.Dłużej nie ma potrzeby,ani sensu.Z tego co pamiętam to w wodzie niefiltrowanej,stojącej dłużej niż 24h tworzą się bakterie i inne dziadostwo.Na moje oko za dużo tych podmian.Wyjaławiasz akwa i ciągle będzie problem.9 mg/l to jeszcze nie tragedia.Zostaw to na razie,niech się uspokoi.

 

Edit.:

Opisz dokładnie baniak.Ciężko jest Ci pomóc bez jakiejkolwiek wiedzy o akwa.

Podaj litraż,obsadę,sprzęty,temperaturę,ile baniak stoi od zalania itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 większe niż 0 świadczy o niedojrzałym akwarium, a podmiany częstsze niż co 7 dni (ok20-25% świeżej wody) cały proces dojrzewania akwarium wydłużają. Problem nie leży po stronie testów i kranówki. Jaki masz poziom NO3? Czy woda jest natleniana w akwarium? (patrz cykl azotowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie odpowiedź niepełna.

 

Baniak 54l, Filtr Hailea HL-BT400 (pracujący w zasadzie "na wciąż") + napowietrzacz.

Temperatura w akwa przy tych upałach 26-29stopni

 

Rośliny 1x Żabnica, 1xtatarak, reszta sztuczne. Korzeń.

Obsada:

6x Inessa

5x Kirys

2x gupiki

1x zbrojnik

 

Baniak stoi od 2 miesięcy, cykl podmian częstszych niż 7dniowe zrobiłem w zasadzie raz około 2 tygodni temu. Aktualnie idę normalnym trybem.

parametry testowane dziś (przed sobotnią podmianą)

NO2- 0,9mg/l

PH - 8 (+/- 0,5)

NH3 - 1mg/l

 

kranówka prosto z kranu: NO2 - 0,9mg/l, PH-8, NH3 - 1mg/l - czyli identycznie jak w baniaku

NO3 nie testowałem, destylki nie testowałem.

 

Rozumiem pojęcie niedojrzałości i ewentualnego wyjaławiania baniaka, chociaż tak jak pisałem podmiana częstsza zdarzyła mi się tylko raz. Niemniej jednak nie będę już ingerował bez sensu.

 

Cały czas zastanawia mnie fakt plucia przez kran NO2 na poziomie 0,9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy odpowiedź.Masz problem,bo masz sztuczne rośliny.Jak je wywalisz to w ciągu kilku dni dojdzie do normy.

Druga sprawa-filtr ma chodzić cały czas.Ja swój wyłączam tylko na kilka minut przy podmianie.

Trzecia sprawa-w Twoim akwa absolutnie nie powinno być Zbrojnika.Jest o dużo za małe.Ta ryba rośnie do 12-15 cm,a w Twoim akwa skarłowacieje.Co za tym idzie będzie bardziej narażona na choroby i starości nie dożyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to one mają i nie mają.

Mają, ponieważ takich roślin do akwarium nie powinno się wkładać, zastąp je tylko żywymi, naturalnymi,

a nie mają ponieważ kranówka odstała nie posiada za dużo chloru, wręcz prawie wogóle, a cykl azotowy w wiadrze się nie odbędzie, a bakterie nitryfiltracyjne zagnieżdżają sięw filtrze oraz z podłożu, a tego w wiadrze chyba nie masz.

 

Edit;

Wyjmij tego tataraka bo nie jest rośliną wodną, szybko Ci zgnije i tyle będzie z tataraka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro akwarium stoi o 2 miesięcy a N02 nie spadło do zera to akwarium nie dojrzało.

Amoniak w procesie nitryfikacji powinien się utlenić dzięki bakterią ( w skrócie) u ciebie ( to że kranówka ma takie wskaźniki świadczyć może, że coś ci gnije w rurach, woda jest ze studni domowej czy z sieci?) norma wody pitnej NH3 TO DO 0,5 wody nie chlorowanej 1,5 ze źródeł podziemnych.

Coś w wodzie w akwarium zakłóca proces tworzenia się bakterii, a przez to słaby rozkład amoniaku.

Rośliny wodne (zwłaszcza szybko rosnące) z uwagi na zapotrzebowanie do wzrostu azotu obniżają wartości związków azotu w wodzie.

1.Zrób test NO3

2.Dokup jeszcze ze 3-4 rośliny szybko rosnące.

3.Filtr jeżeli źle pracuje jest wyłączany - powoduje że zaczynają w nim gnić "śmieci" i wytwarza się amoniak. Filtr czyść w wodzie spuszczanej z akwarium nie kranówce.

4. Nie lej do wody środków chemicznych zwiększających klarowność wody - mogą one zabijać bakterie nitryfikacyjne.

5. Co z odmulaniem dna, czyszczeniem akwarium robisz to co tydzień?

6. Jak dokupisz roślin możesz zakwasić wodę CO2 zwiększy wchłanialność Azotu (związki azotu tez podnoszą PH) jak nie masz bimbrowni zakwaś easy carbo, Ale najpierw kup rośliny!

7. korzeń ci się nie rozpada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki

 

Woda idzie z sieci (Wrocław)

 

1. Zrobiłem, NO3 - 10mg/l

2. Ok.

3. Filtr pracuje non-stop wyłączam go tylko na czas podmiany i raz nie pracował kilka godzin w związku z brakiem prądu.

czyszczę go w kranówce niestety

4. Nic nie leję, poza wspomnianym później Easy Carbo.

5. odmulam przy podmianach

6. Już leję easy carbo, obie żywe rośliny mam sporych rozmiarów i de facto zajmują mi około 70% długości tylnej ściany.

7. Zdecydowanie się nie rozpada

 

Skoro już przy easy carbo jesteśmy, to zauważam co jakiś czas dziwne zmętnienie wody (tak jakby wlać trochę mleka). Odstawiam easy carbo na 2-3 dni i jest w porządku. Nie wiem czy to może mieć związek??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Filtr pracuje non-stop wyłączam go tylko na czas podmiany i raz nie pracował kilka godzin w związku z brakiem prądu.

czyszczę go w kranówce niestety

Tu masz część swojego problemu, myjąc filtr wodą z kranu zabijasz bakterie gnieżdżące się na wkładach filtracyjnych i stad masz bałagan w ustabilizowaniu parametrów baniaka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Easy Carbo leję 1ml. co 1-2dni. (Zgodnie z ulotką 1ml na 50l baniaka). Czasami przerywam, bo jak pisałem wcześniej, przy dłuższej sesji woda robi mi się taka "mlekowata".

 

Co do karmienia: raz dziennie, zjadane w 5minut. Bazowo - podstawowym, czasami wymiennie na ochotkę, Ovo-vit'a, lub suszoną Dafnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...