Skocz do zawartości

Nawożenie mikro i makro.


Rekomendowane odpowiedzi

Troszkę odświeżę temat jako wcześniej to była czysta teoria, teraz baniaczek funkcjonuje i mam do was pytanko. Na początek podam co wyszło mi z testów kropelkowych JBL'a :

PH - 7,4

KH - 12

GH - 14

NH4 - 0,3 (trochę wysoko, może dlatego że akwarium dojrzewa)

NO2 - 0

NO3 - 2-3

PO4 - 0

Fe - 0

Jak na razie podaję tylko EC i stosuję CO2 w spray'u (chyba mało efektywny sposób ale do przyszłego miesiąca musi wystarczyć z powodu braku funduszy ), roślinki rosną w miarę dobrze, szczególni lotos tygrysi i hygrophila dwarf, jednak na rotali i kryptokorynach obumierają dolne partie liści i na niektórych roślinkach pojawiają się dziury w liściach z żółto-brązową obwódką. Moje pytanie jest następujące czy powinienem zacząć dozować już jakieś nawozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podnieść mikro i makro bo stracisz roślinność. Podawaj potas w okolicach 20ppm, a mikro i makro chociaż w 1/4 dawce zalecanej przez producenta. Fe niech będzie około 0,2. Jeśli nawozisz solami to ściągnij sobie ten arkusz akwarystyczny i wylicz sobie stężenia jakie potrzebujesz http://www22.zippyshare.com/v/28903461/file.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie musisz sprawdzać stężenia potasu.Jego naprawdę ciężko przedawkować.

Ogólnie słyszałem że przedawkowanie objawia się skręceniem liści pod spód,a sam stwierdziłem u siebie ,że gdy przedawkowałem potas w mchach końcówki ,odrosty im po czarniały.

Generalnie twierdzi się ,że nie da się przedawkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie że mają,tyle że inne niż normalne łodygowce.

Jedno czego nie lubią to nadmiernego i niepotrzebnego nawożenia.Wystarczy im easy carbo i potas.Dobre oświetlenie.

A jeszcze bym zapomniał o najważniejszej rzeczy czyli kosmetyce i to cotygodniowej.Przycinanie mchów powoduje ,że one bardzo ładnie się zagęszczają.

Jeśli jeszcze chodzi o podawanie żelaza, to powinieneś to zrobić ,bo raczej na pewno w solach tego pierwiastka nie znajdziesz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dzisiaj Sera Florena, zapodałem 1/4 zalecanej dawki zobaczymy czy to pomoże. Na Ludwigii Repens górne listki robią się miejscami ciemno brązowe i poskręcane, nie wspomne że na korzeniu po prawie 2 tygodniach wylazła jakaś biała wata czy coś podobnego i chyba zaczęła się osadzać na innych roślinach w postaci cieniutkich włosków biało - szarych. No chyba że to jakiś glon czy coś podobnego sam nie wiem.

 

EDIT: Pokazały się także w paru miejscach nieduże zielone nitki (prawdopodobnie zielenice :/ ) z tego co czytałem przyczyną może być zbyt długi czas naświetlania, w pierwszym tygodniu było to 6h później zwiększone do 7,5h, teraz znowu skróciłem do 6h, nie wiem co jeszcze mam na to poradzić ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...