Skocz do zawartości

Nawożenie mikro i makro.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem się dowiedzieć czy może ktoś miał styczność z nawozami firmy Planta Active i czy są godne polecenia? I czy podawać coś jeszcze oprócz zestawu mikro i makro? Lub może polecacie nawozy jakiś innych firm, jak tak to jaki zestaw jest "niezbędny" ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie mikro mają ok ale makro nie każdemu pasuje. Wynika to z różnych poziomów azotu i fosforu w różnych akwariach. Obejść to można robiąc dużo większe podmiany tygodniowe lub zastępując gotowe makro solami KNO3 i KH2PO4 a potas uzupełniać Planta Activ Aquapotasem albo K2SO4. Zdawać sobie należy jednak sprawę z tego, że nawet najlepszy nawóz będzie bezsilny wobec braków innych potrzebnych roślinom rzeczy jak choćby światło czy węgiel. Napisz coś więcej o swoim akwarium, łatwiej wtedy będzie coś dokładniej podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak to jest dopiero przymiarka do nawożenia :) akwarium miałem zalewać już wcześniej ale z powodu braku całkowitego funduszu kompletuje jeszcze parę pierdółek :) A więc akwa 240l, nawożenie CO2 z butli, światło 4x39w, podkład pod żwir aquacare Tropica, akwarium nastawione na dość "bujną" roślinność. I tu właśnie moje pytanie co do nawozów (które są na mojej liście zakupów) nie wiem kompletnie jakie kupić, więc jeśli ktoś mógł by mi coś doradzić to będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała linia EL to dość spory wydatek, jak nie przeraża Cię chemia to proponuje zakupić sole tak jak wyżej Emi pisała. Na forum jest opisana ładnie metoda EI czyli co i ile stosować. Ja w tym tygodniu startuję z solami, dodam, że zakup paru soli wraz z micro intermagu to koszt z przesyłką niecałe 20zł i możesz zrobić roztwory na parę miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta cała reszta Nitro, Fosfo, Ferro, opłaca się w to bawić? Czy samo Profito + EC wystarczy?

Z easy life stosuję tylko to co napisałem ci wyżej.

Oprócz tego robię dokładnie tak jak napisał dcieslik.

Kupiłem na allegro chelat żelaza,K2so4 i KNO3 i to podaję dodatkowo.

Kiedy skończy mi się pro fito powracam do symfoni,dlatego że w swoim czasie dosyć dużo tego kupiłem i pora to już zużyć.Przed podawaniem pro fito cały czas podawałem symfonię i byłem bardzo zadowolony.Potem przetestowałem,właściwie jeszcze testuję pro fito i jakieś zasadniczej różnicy nie zauważam.Dlatego powracam do starego sposobu nawożenia.Plusem jest jeszcze to,że za cenę pro fito na allegro kupię nawozów na 5 lat nawożenia ,a nie tylko na 3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba i tak będzie taniej kupić Symfonię i uzupełnić braki solami, niż kupować całą linię markowych produktów, skoro efekt jest podobny to po co przepłacać :) Jeszcze jedno pytanie czytałem gdzieś że nie należy nawozić rośliny zaraz po starcie zbiornika, czy to prawda? Jeśli tak to po jakim czasie zacząć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od CO2 i potasu. Po tygodniu - połowę lub 1/3 zalecanych dawek reszty nawozów i stopniowo zwiększając z każdą dawką do standardowych ilości.

Mała korekta (IMO) - nawozić mikro i makro lepiej zacząć po ok 3-4 tygodniach lub po ustaleniu testami, że początkowe poziomy azotu i fosforu są na wyczerpaniu. Ofc mikro 1/3-1/2 zalecanej dawki. Wcześniej nie ma potrzeby a po co potem użerać się z nitkami czy sinicami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała korekta (IMO) - nawozić mikro i makro lepiej zacząć po ok 3-4 tygodniach lub po ustaleniu testami, że początkowe poziomy azotu i fosforu są na wyczerpaniu. Ofc mikro 1/3-1/2 zalecanej dawki. Wcześniej nie ma potrzeby a po co potem użerać się z nitkami czy sinicami?

Właśnie o to mi chodziło :) gdzieś już się spotkałem z podobnymi wypowiedziami więc chyba zastosuję się do tych wskazówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Vario jest wydajniejszy od spieku? (tylko się upewniam ;) ) a co do reaktora zewnętrznego to czy nie zdławi za bardzo przepływu wody? No i trochę końcówki mi nie będą pasowały do węży :/ No i poza tym na wężu odpływowym będzie wisiała grzałka przepływowa więc raczej ten patent odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci polecę coś jeszcze innego co opisałem w tym wątku viewtopic.php?f=10&t=19794

 

Dodam, że obecnie chodzi to z butla 1-2b/s i urządzenie rozpyla mgiełkę lepszą niż to co na filmiku widać, miałem przez tydzień dla porównania dyfuzor ze spiekiem ceramicznym i w porównaniu z urządzeniem Hydora wypadł miernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reaktory są o wiele wydajniejsze od spieku. Vario działa chyba na tej samej zasadzie co drabinka. Jeśli masz kubełek to może coś takiego? http://www.aquario.pl/sklep/reaktor-zbi ... p-574.html

Posiadam dokładnie ten reaktor. Nie powiem sprawuje się całkiem dobrze, ale:

1. zmniejsza się wydajność filtra

2. dość często się zapowietrza (jeśli w czasie zapowietrzenia nastąpi brak prądu czasami filtr może nie przepompować wody, konsekwencją czego może być uszkodzenie filtra)

3. ja akurat miałem taki egzemplarz, że musiałem wymienić złączkę na wąż co2 bo były ogromne straty co2 z powodu nieszczelności

 

pomimo tych wad rozpuszczalność gazu b. dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...