Skocz do zawartości

Krystaliczna woda, jak wy to robicie ?


OgnistyElf
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań odnośnie wody do was, mam nadzieje że się nie obrazicie :)

Patrze na moje akwarium i wasze zdjęcia czy filmy i stwierdzam że jakoś u mnie to wygląda inaczej. Co nie spojrzę to widzę idealnie krystaliczna wodę u Was. Czytam to forum nie raz nie dwa, przyswajam takie terminy jak RO, GH, KH, Ph, NO3 czy NO2. Wiele się dowiedziałem tutaj na forum bo przecież dzięki Wam udało mi się zmontować pokrywę wraz z prawidłowym oświetleniem, ale jakoś takiej wody jak wasza nie mogę uzyskać - o roślinności już nie wspomnę.

 

Może do rzeczy co robię z wodą w akwarium, może to tu tkwi problem ?

 

Podmiana 1/3 wody czyli 20 litrów, woda kranowa odstana zgodnie z tym co jest napisane na forum. Mieszana z wodą demineralizowaną, na każde 5 litrów kranówki 1,75 litra wody demi. Mieszanie jest koniecznością by obniżyć KH i GH do takiego co jest w akwarium.

 

"Uzdatnianie" wody w minerały polega u mnie na dodawaniu EasyCarbo ok 6ml na dzień i ProFito 10ml co tydzień.

 

Mimo tego co robię nie obserwuje jakieś krystalicznej wody jak u Was tylko troszkę mętniejszą z wirującymi bardzo drobnymi bąbelkami powietrza.

 

Parametry wody wynoszą GH - 13, KH - 5, temp. 27 C, oświetlenie 2x30W czyli 0,47W/1L, litrów jest 63.

 

Chciałem się jeszcze zapytać czy jest jakaś tabelka ile można dać max. CO2 przy obecnej twardości węglanowej, podobno im niższa tym większe może być nasycenie wody CO2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka niescisłości :

- Piszesz, że dajesz 6ml EasyCarbo na dzień a masz 63l. Dawkowanie to 2ml przy typowo roślinnym zbiorniku na 50l. Czyli 4ml to już dawkowanie na 100l wody. Wyrażnie pisze zeby nie przekraczać dawki .

- Piszesz ze masz oświetlenie 2x30w przy 63l i dla ciebie daje to 0,47w/l, a według mnie 0,95w/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie 2x30W czyli 0,47W/1L,

Jeśli by tak było to było by ~~0,95W / L ....poza tym chyba chciałeś napisać w tym wypadku jeśli jest 0,47W/L

2x15 W co równa się 30.

 

Co do Easy Carbo to za DUŻO. tego preparatu stosuje się sporadycznie raz góra twa w tygodniu *(ja tak robiłem kiedy go używałem, teraz nie używam " bo się obejdzie bez niego " )

Kup jakieś nawozy typu Symfonia złota, PMDD, etc etc na allegro tego jest w bród.

Zrób bimbrownie jeśli nie ma.

Podstawą czystej wody jest filtracja i bakterie które dzięki niej powstają, * ( jakie masz filtry etc ? )

Co do CO2 :google: " Tabela Stezenia CO2 " pierwszy link *(nie trudno było )

Z tego co wiem to przy KH 5 i PH 6,6 stężenie optymalne wynosi 35mg\l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka niescisłości :

- Piszesz, że dajesz 6ml EasyCarbo na dzień a masz 63l. Dawkowanie to 2ml przy typowo roślinnym zbiorniku na 50l. Czyli 4ml to już dawkowanie na 100l wody. Wyrażnie pisze zeby nie przekraczać dawki .

- Piszesz ze masz oświetlenie 2x30w przy 63l i dla ciebie daje to 0,47w/l, a według mnie 0,95w/l

Wiem że takie jest dawkowanie i że je przekraczam, ale dzięki temu że je przekraczam to znikają mi glony z liści roślinek i jakoś to się trzyma. Jednak nie chce przesadzać i wracam z powrotem na 2ml.

Z oświetleniem się pomyliłem chciałem napisać 2x15W a w głowie mi świtało ze w sumie 30W :P

 

Kup jakieś nawozy typu Symfonia złota, PMDD, etc etc na allegro tego jest w bród.

Zrób bimbrownie jeśli nie ma.

Podstawą czystej wody jest filtracja i bakterie które dzięki niej powstają, * ( jakie masz filtry etc ? )

Jeśli chodzi o nawóz to jest ProFito, daje go 10ml raz na tydzień.

Chciałbym zrobić bimbrownie ale jakoś nie ma miejsca na to, mam mały pokoik i technicznie tego nie przeskoczymy, dlatego staram się uzupełniać EasyCarbo.

Filtr to Aquael unifilter 360

 

Cztery razy po dwa razy osiem razy raz po raz... :D

 

Żeby nie offować to napiszę, że porządna filtracja, odmulanie, regularne podmiany - opieka nad zbiornikiem.

Wierz mi że wkładam w niego całe serce i robię co tylko się także troska o niego jest duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę mówić tylko i wyłącznie w swoim imieniu,w oparciu o własne doświadczenia i własne akwaria.

 

Ja nie mam idealnie krystalicznej wody i jakoś mi to nie przeszkadza.Przynajmniej naturalnie to wygląda.Co do nawozów...Fakt dajesz za dużo,ale...Ja stosowałam dawkę określoną przez producenta (te same co Ty) i powiem szczerze,że się na nich przejechałam.Bez nawozów było sto razy lepiej,więc odstawiłam.

Co do filtracji,to zgadzam się,że dobry filtr bardzo pomaga w uzyskaniu klarownej,niemal krystalicznej wody.Karmienie też jest istotne.Ja mam ryby,które zżarły by konia z kopytami,ale staram się ich nie przekarmiać,bo za przeproszeniem,i tak srają na potęgę (molinezje tak mają).

Co do nitek,też je mam i szlag mnie trafia,że są,ale tu z kolei EasyCarbo jako wspomaganie walki z nimi nie zdało egzaminu,a wręcz przeciwnie.

Zapewne stwierdzisz,że każdy pisze Ci coś innego,ale jedyne co mogę powiedzieć to nie ma złotego środka i każdy musi sam dojść do wszystkiego metodą prób i błędów.W każdym razie nie lej żadnej chemii do krystalizacji,bo to nic nie daje.Też chciałabym,żeby moje akwa było idealne,piękne,najlepiej już natychmiast,ale tak nie ma.Cierpliwość i czas działają na korzyść baniaka.Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Co do Easy Carbo to za DUŻO. tego preparatu stosuje się sporadycznie raz góra twa w tygodniu *(ja tak robiłem kiedy go używałem, teraz nie używam " bo się obejdzie bez niego " )

Kup jakieś nawozy typu Symfonia złota, PMDD, etc etc na allegro tego jest w bród.

 

Po pierwsze EC należy stosować codziennie, po drugie co to ma być za porada "kup jakieś nawozy"? Nawożenie powinno być komplementarne, a nie na zasadzie kup coś i wlej do baniaka. Symfonia to mieszanka mikro, a PMDD to nawóz kompletny...

 

Do autora: Podawanie tak dużej dawki EC ma sens w przypadku zwalczania glonów, a nie codziennego dożywiania roślin. Co do krystalicznej wody - być może masz zbyt d"gruboziarniste" media w filtrze. Włóknina lub wata perlonowa powinna rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przekarmiasz rybek? Zalegający pokarm też potrafi syfu narobić w akwa. A możesz wstawić zdjęcie? Na czym polega syf?

Nie rybki karmie tylko raz dziennie i to taką dawką że nic nie zostaje na górze ani na dole akwa.

Zdjęcie wstawię jak uda mi się uchwycić istotę mego problemu.....

 

Co do nitek,też je mam i szlag mnie trafia,że są,ale tu z kolei EasyCarbo jako wspomaganie walki z nimi nie zdało egzaminu,a wręcz przeciwnie.

 

W każdym razie nie lej żadnej chemii do krystalizacji,bo to nic nie daje.Też chciałabym,żeby moje akwa było idealne,piękne,najlepiej już natychmiast,ale tak nie ma.Cierpliwość i czas działają na korzyść baniaka.Pozdrawiam. :)

Z nitkami i EasyCarbo to fakt bo sam wybierałem je ręcznie i w końcu pozbyłem się ich, mam nadzieje że na zawsze.

 

Nigdy nie używałem żadnej chemii do krystalizacji ( przynajmniej przy obecnym zbiorniku, wcześniej to byłem zielony :) ) bo tego nie uznaje, a jak słyszę CMF czy Bactosan Tropicala to mnie odrzuca. Najgorsze jest to że nadal się poleca te preparaty w sklepach zoologicznych, a ludzie to kupują.

 

Do autora: Podawanie tak dużej dawki EC ma sens w przypadku zwalczania glonów, a nie codziennego dożywiania roślin. Co do krystalicznej wody - być może masz zbyt d"gruboziarniste" media w filtrze. Włóknina lub wata perlonowa powinna rozwiązać problem.

No właśnie podawałem tak duże dawki by pozbyć się glonów jak krasnorosty i można powiedzieć że lekki sukces był, ale niestety okrzemki na anubiasie czy kryptokorynie to już nie wiem jak się pozbyć.

 

Dobra z krystaliczną wodą wstrzymam się do poniedziałku, do podmiany nowej wody - zobaczymy jak wtedy będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...