Skocz do zawartości

Filtr wewnetrzny z UV na glony


klocha
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakładając akwarium musiałem postawić je przy oknie ponieważ nie miałem innego miejsca na nie. Teraz walcze z masową ilościa glonów i szukam na to rozwiazania. Ostatnio spotkałem sie z oferta sprzedazy filtra wewnetrznego z lampa UV zwalczajacego glony. Jak według was to sie sprawdza? Warte jest kupna? Czy jest możliwe zapobieganie i zwalczanie glonów w akwarium bedacym przy oknie bez uzycia chemi lub mechanicznego czyszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, wlasnie kombinowalem zeby je przestawic w inne miejsce ale nei mam gdzie je przeniesc, jakbym je przestawil gdzies indziej to nie mialbym gniazda i musialbym ciagnac kable przez cale pomieszczenie, a raz ze to nie wyglada estetycznie, a dwa że problem byłby przy drzwiach żeby te kable przeciągnąc ;/

A gdybym juz zdecydował sie na jakas chemie to czy sa odpowiednio dobre srodki, ktore by zapobiegały powstawaniu tych glonów nawet przy regularnym stosowaniu? Kupiłem Algin Tetry i zaczalem od dzisiaj go uzywac ale z tego co czytalem na forum niby nie jest skuteczny, a ja szukam czegoś co po zastasowaniu dałoby spokój z glonami przynajmiej na 2 tygodnie, bo co tydzien musze czyscic szyby skrobakiem, a i tak jak glony osadzaja sie na roslinach czy tle to nei ma szans zeby je usunąc :/ Masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszą. Na oknie mam 20l i znikomą ilość glonów. Za to walczę z nimi w 100l osłoniętych od światła słonecznego. W tym akwa na oknie zredukuj nawożenie, zrezygnuj z oświetlenia sztucznego do jesieni, kiedy to światła dziennego będzie mniej. u mnie w 20l mam krewecie RC i one możliwe, że tez przyczyniają się do uszczuplenia populacji glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wprost przeciwne doświadczenia. Akwarium koło okna i glony - akwarium zdala od okna i z glonami problemu nigdy nie było.

Dużo zależy od tego po której stronie jest okno. O ile prowadzenie akwa przy oknie od północy jeszcze jest ok, to na parapecie od południa - gdzie co dzień padają bezpośrednie promienie słoneczne to co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wart?

Oczywiście, że nie.

Więcej zaszkodzi, nisz zdziała.

 

Edit:

Musisz zdjąć akwarium z okna, bo nie uporasz się z tym problemem do końca tego akwarium. ;)

Może wsadzę kij w mrowisko, ale w czym lampa (prawdziwy żarnik, a nie diody) ma zaszkodzić. W moim 20 litrowym zbiorniku doświadczalnym mam FZN-3 z dedykowaną lampą UV i jakoś nie widzę skutków strasznej katastrofy. Parametry wody w normie, specjalnie zagloniony korzeń (pożyczony ze sklepu) zaczyna być coraz czystszy. Krewetki już mają jajeczka.

 

Co do zbiornika na parapecie, to nie widzę problemu tylko szybę na którą padają promienie słonecznie zasłoń mleczną pleksi lub dwoma arkuszami kalki technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lampa - jest ok, problemów nie ma, skutków ubocznych też nie.

Nie było by lampy - zapewne problemów też by nie było.

A skoro nie ma różnicy itd :P

Oczywiście tylko teoretyzuje. Najlepiej gdybyś sam sprawdził jak zachowa się akwarium przez pewien czas po odłączeniu lampy. ;)

Taki eksperyment byłby przydatny nie tylko dla Ciebie, ale też dla innych więc zachęcam do jego przeprowadzenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...