Skocz do zawartości

Czarna, cuchnąca woda


Loki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

proszę o poradę. Wracam po 10 dniach urlopu, a w akwarium czarna, dosłownie woda, obrzydliwie śmierdząca. Na powierzchni biały gnilny korzuch. Akwarium małe 21 litrów, obsada dwie samice bojka i 4 neonki. Mam akwarium do 2 lat, nie pierwszy raz je zostawiałem na kilka dni. Zaglądał tylko brat co 3 dni i dawał odmierzone porcje jedzenia. Tym razem wyłowił tylko bojki z tego bagna, które zrobiło się według jego relacji już po 5 dniach, neonki niestety padły. Pierwsze co zrobiłem to wylałem tą obrzydliwą wodę wygotowałem korzeń w wodzie z solą kuchenną, trzy razy i odpiero przykry zapach zabiłem. Większość roślin wywaliłem zostawiłem tylko jedną, której pratkycznie, wizualnie nic nie dolega. Zostawiłem akwarium bez włączonego filtra wewnętrznego, a tydzień temu temperatury w Polsce były tropikalne. Mój wielki błąd. Podejrzewam, że doszło do korzucha bakteryjnego, który skutkował przyduchą, która zadusiła neonki i rozpoczął się proces gnilny w akwarium. Zastanawiam się, czy filtr wewnętrzny Blucompact jest do odratowania, czy można go jakoś odkazić, we wrzątku go nie wygotuję chyba tak jak korzenia. Co zrobić ze żwirkiem i akwarium szyby? Wszystko strasznie śmierdzi i zastanawiam się jak odkazić akwarium, żwirek i filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Matko bosa :zamieszany: .

 

Neony się udusiły z braku tlenu w wodzie, zanim padłyby z zatrucia. Nie dziwie się, że bojek żyje - te ryby wytrzymują dużo. Natomiast zwróć proszę uwagę na jego/jej/ich płetwy. Po takiej kuracji mogą złapać jakieś paskudztwo.

 

Całość akcesorów (włącznie z akwarium) myć/moczyć:

octem (polecam, dostępny w dużych ilościach)

wodą utlenioną

nadmanganianem potasu, (polecam, tani i dostępny w dużych ilościach)

mfc,

solą kuchenną (jak nie masz nic lepszego).

 

A zacznim od umycia i wypłukania wodą (z chlorem :). Potem proponuje co najmniej dwie z wyżej wymienionych substancji. Zrób względnie silny roztwór włóż wszystko do pojemnika cały osprzęt, np do akwarium, zalej i włącz filter na 6-24h wymuszający ruch wody. Potem kolejny wybrany roztwór i od nowa macieju.

 

Proponuje dwie aby mieć pewność, że wszelkie paskudztwo padnie. Teoretycznie mogłoby wystarczyć jeden: nadmanganian lub w przypadku braku apteki w okolicy - ocet.

 

Po nadmanganianie będzie mniej sprzątania/płukania ponieważ rozpuszczony względnie szybko ulega rozkładowi. Na ocet trzeba uważać, ponieważ jest "dość" silnym kwasem organicznym -> ph może Ci szaleć jeżeli coś zostanie na sprzęcie lub w jego zakamarkach.

 

Moja mała rada.

1. Zainwestuj w większe akwarium. Niestety 20l to nie miejsce dla dwóch samic agresywnej ryby terytorialnej, która rośnie do 6-7 cm. Prawdę mówiąc to nie jest miejsce dla ani jednej z nich.

2. Proszę nie dokupuj pojedyńczych ryb stadnych, 4 to jeszcze nie stado.

Wiem jak zachowują się neonki innessa gdy jest ich 4/6 a gdy jest ich 10.

Pasjonat neonów, z którym rozmawiałem na ten temat, twierdził, że dobrze dobrane osobniki potrzebują minimum 6-7 jako liczności stada.

3. Filtr możesz wyłączać tylko w sytuacji podanej w instrukcji obsługi: "Jak wkładasz rękę do akwarium". W każdej innej chwili !musi! działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...