Jump to content

Czyszczenie akwarium - problem


ReVir23
 Share

Recommended Posts

Witam, chciałem się przywitać.

 

Sprawa wygląda tak: mam dwa akwaria:

1. 102l

2. 30l (kwarantanna)

 

W akwarium 102l była awaria oświetlenia, wobec tego rybki zostały przeniesione do kwarantanny. Było ich już naprawdę mało więc nie było sensu ich przenosić do "dużego".

 

Więc z "dużego" spuściłem wode i przeniosłem w takim stanie w jakim był (do dziś jestem na siebie zły, że tak zrobiłem).

W kwarantannie pojawili się mali podopieczni, więc liczba rybek szybko wzrosła (są to molinezje czarne). W tym czasie nabrałem doświadczenia, którego mi niestety brakowało przez co popełniłem bardzo dużo błędów pielęgnacyjnych, więc postanowiłem przygotować akwarium tak jak należy. No to wchodze do pomieszczenia, gdzie akwarium 250l było przechowywane razem z innymi rupeciami. Pierwszy rzut oka i oczywiście: MATKO BOSKA CZĘSTOCHOWSKA! Szok normalnie :o jak zobaczyłem ten osad i brud to już myślałem, że tego nigdy nie doczyscze. No cóż postanowiłem sie za to wziąźć, bo przecież dobro rybek jest najważniejsze! OK, więc najpierw wziąłem się za pokrywe, cudem i kilkoma odkamieniaczami udało mi się ją wyczyścić, jeszcze czekam na nowe świetlówki. Teraz mam przed sobą trudniejsze zadanie: wyczyścić szkło całego akwarium. Na razie się tego nie podjąłem, ale robie już przygotowania, m.i. podstawiłem już mate. Teraz mam pytanie: ten cały brud i osad jest wewnątrz akwarium, wobec tego czym to wyczyścić? Czy to może być odkamieniacz z fosforanami? Czy to nie zaszkodzi rybką, nawet jak porządnie spłukam bo tym "zabiegu". Pomóżcie.

 

PS: Problem w formie historii, ale myśle, że tak najbardziej przekażę wam istotę tego problemu.

Link to comment
Share on other sites

Nie lej tam żadnej chemii , wszystkiego nigdy nie wypłuczesz . Do czyszczenia akwarium użyj nowej gąbki takiej jakiej używa się do mycia naczyń , namocz ją w occie i odrobinie soli .

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o usuwanie kamienia i zacieków po wodzie to perfekcyjny jest taki preparat PH minus (koszt. ok. 6 zł.) dostępny w zoologu. Polewasz szybę, wycierasz, wycierasz czystą gąbką z czystą wodą i śladu nie ma. Octem próbowałam ale było więcej smrodu niż zmytego osadu.

Link to comment
Share on other sites

No nie wierzę :shock: , przemyłem to roztworem (nie wiem ilu, ale wiem że było mało produktu :P) kwasku cytrynowego, iiii jak nowe :) tzn. musze jeszcze poprawić, żeby zobaczyć efekt, ale nieźle sobie poradził kwasek. Ale dla pewności kupię jeszcze ten PH minus, żeby poprawić.

 

Akwarium będzie z wodą twardą/zasadową więc PH minus na pewno mi się przyda.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...