Skocz do zawartości

Co z roślinkami?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tydzień temu zrobiłem restart swojego akwa. Przedwczoraj (w sobotę) kupiłem roślinki: Vesicularia montagnei (Christmas moss), którym obsadziłem korzeń. Na tył poszła Ludwigia natan, a na pierwszy plan cryptocoryna nana. Co do roślin nie mam żadnego pojęcia, gdyż moje pierwsze akwa było no cóż... delikatnie mówiąc słabe :D

Powiedzcie mi dwie rzeczy:

1. Jak z tych kilku szczepek cryptocoryny mam uzyskać ich o wiele więcej, żeby obsadzić nimi cały pierwszy plan?

2. Jak kilkanaście gałązek mchu ma porosnąć cały korzeń?

 

Tylko proszę nie piszcie mi, że to urośnie, bo tyle wiem. Nie wiem tylko co mam z tym robić?

Dodam, że pod żwirkiem jest Sera floredepot i nawożę Easy Carbo, akwa 60l, 15W

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

 

PS Nie dziwcie się że nie ma rybek :) Narazie chcę ustabilizować roślinki, potem kupię rybki.

post-5466-13685159865907_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrze piszesz. Moja rada jest taka żebyś jeszcze jedną 15 W dołożył wtedy będzie 0,5W/l i powinno być w porządku.Co do roślin to powiem że z pustego to i Salomon nie naleje. Musisz poczekać a będziesz widział że cryptocoryna puszcza z boku nowe łodyżki z liśćmi i wtedy dopiero rozdzielaj. Kilkanaście gałązek mchu porośnie korzeń tylko potrzeba czasu. Poduszka z mchu zrobi się coraz większa a wtedy będziesz mógł przyciąć nadmiar i nowe gałązki przywiązać w inne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwość to odpowiedź na twoje pytania. Albo kupujesz więcej sadzonek albo cierpliwie czekasz, aż rośliny się rozrosną.

 

Tylko proszę nie piszcie mi, że to urośnie, bo tyle wiem. Nie wiem tylko co mam z tym robić?

Sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytania. Nic nie masz z tym robić, poza stworzeniem dobrych warunków roślinom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie wpuszczaj rybek na razie bo mogą poobgryzać roślinki .

Zależy jakie będą obgryzały bo te nadające sie do tego litrażu raczej nie są szczególnie roślinożerne ;)

Nie doczytałem że autor ma już aktywne podłoże ale wydaje mi się że moje jest lepsze. Dodatkowo pod nie możesz dać węgiel aktywny oraz kulki gliniano-torfowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do węgla aktywnego to dyskusja na inny temat w innym czasie ;). Czytałem dużo na jego temat i to jest sposób starej szkoły jedno co mogę powiedzieć węgiel ma ograniczone właściwości sorpcyjne może przetwarzać substancje ale po jakimś czasie jest bezużyteczny a zalega w podłożu. No niestety czas jego działania jest ograniczony więc nie wiem czy warto dawać do akwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze dorobić jedną świetlówkę 15w, dodać bimbrownie i podawać dodatkowo żelazo dla roślin. Ale trzeba czekać !! Żadna roślinka nie wypuści nowych pędów z dnia na dzień, musisz poczekać .

 

Z takimi radami nie wyskakuj bo tylko szkodzisz. Żelazo powinno podawać sie NIE WCZEŚNIEJ niż w 2 miesiącu istnienia bo z glonami sie kolega nie pozbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow :D Dzięki za tak szybkie odpowiedzi.

Co do mchu... nie za bardzo wiem co i jak. Około ile centymetrów musi mieć, żeby go przyciąć i przywiązać gdzie indziej?

I jak to w ogóle ma wyglądać? Ze względu na kształt korzenia, nie wszędzie mogę go przywiązać nitką. Czy on przyczepi się do korzenia, czy te nitki będą do końca?

Mam do was prośbę. Moglibyście krótko napisać "proces" od kupna do całkowitego porośnięcia korzenia, bo nie mam o tym pojęcia. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mchy nie mają korzeni. Nitką go lepiej nie obwiązywać ponieważ nie jest trwał i się może rozpaść zanim mech się przyczepi do korzonka. Lepiej jak najcieńsza żyłka wędkarską. Przycinaj na oko gdy już uznasz ze są zbyt wysokie odcinaj ponieważ gdy nie będzie dochodziło światło do dolnych części zgnije i nie będzie kontaktu z podłożem i się po prostu rozpadnie. Z każdego kawałka różnej wielkości się rozrośnie byle żebyś miał jak go przymocować ;) Dokładnie nie wiem kiedy sie w pełni "ukorzeniają do mchu" ponieważ np. rodzaj Taxiphyllum już wypuszcza nowe plechy po około tygodniu od obwiązania a rodzaj Vesicularia dopiero po kilku tygodniach. Będziesz musiał sam sprawdzić po prostu delikatnie ciągnąc za mech ale żebyś nie urwał gdyby sie już faktycznie "ukorzenił" ;) Polecam Ci szczególnie Flame Moss, Weeping Moss oraz Phoenix moss :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Z moich obserwacji wynika, że roślinki mają się dobrze. (Póki co) ładnie się rozwijają i wypuszcają nowe listki. Nie wiem tylko jak ta Ludwigia. Podobno potrzebuje dużo światła a tego akurat jej nie mogę zapewnić. Zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...