Skocz do zawartości

[54l]Akwario-krewetkarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Ostatnio trochę zapuściłem akwarium ze względu na brak czasu (szkoła),ale teraz mam zamiar to zmienić.

Zacznę od ogólnego opisu:

Akwarium 60x30x30 [54l-profil]

Filtr hailea bt 400-wbrew pozorom bardzo dobrze wykonuje swoją prace.

Grzałka hailea 50w z termostatem

Oświetlenie:ok.0.43w/l

15w-sun-glo T8 4200k

8w-brak dokładniejszych danych.

Nawożenie:aqua plant

Rośliny:zwartka,nurzaniec,???(zidentyfikowano ją na tym forum jako skrzydłokwiat choć przypomina żabienicę.Od 2 miesięcy rośnie bez zarzutu).

 

Mam zamiar akwarium trochę ukierunkować na krewetkarium,więc dojdzie mech na mój korzeń.

 

A teraz obsada:

1+2 gupik pawie oczko

4 razbora klinowa

5 neon czerwony

2 ampularie

1 kirysek pstry(ze starej obsady-nigdzie go nie przyjęto i został).

 

Chciałbym dokonać zmian w obsadzie.Gupiki i ławice zostaną (mix razbor i neonów mnie się podoba).Ampularie mogę przenieść do 15.Kiryska niestety nie chcą przyjąć w zoolou.

Co do zmian to mam zamiar obsadę zmienić,tylko nie wiem czy będzie właściwa.

Planowana obsada:

1+2x gupik pawie oczko

1+2x zmienniak plamisty lub prętnik karłowaty

4x razbora klinowa

5x neon czerwony

1x krewetka filtrująca

6x Red Cherry

1x kirysek pstry-z przymusu

Pytania:

:arrow: czy podana obsada będzie dobra?

:arrow: czy przy moim oświetleniu ludwigia da radę?

:arrow: co jeszcze zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ostatnio trochę zapuściłem akwarium ze względu na brak czasu (szkoła),ale teraz mam zamiar to zmienić.

Zacznę od ogólnego opisu:

Akwarium 60x30x30 [54l-profil]

Filtr hailea bt 400-wbrew pozorom bardzo dobrze wykonuje swoją prace.

Grzałka hailea 50w z termostatem

Oświetlenie:ok.0.43w/l

15w-sun-glo T8 4200k

8w-brak dokładniejszych danych.

Nawożenie:aqua plant

Rośliny:zwartka,nurzaniec,???(zidentyfikowano ją na tym forum jako skrzydłokwiat choć przypomina żabienicę.Od 2 miesięcy rośnie bez zarzutu).

 

Mam zamiar akwarium trochę ukierunkować na krewetkarium,więc dojdzie mech na mój korzeń.

 

A teraz obsada:

1+2 gupik pawie oczko

4 razbora klinowa

5 neon czerwony

2 ampularie

1 kirysek pstry(ze starej obsady-nigdzie go nie przyjęto i został).

 

Chciałbym dokonać zmian w obsadzie.Gupiki i ławice zostaną (mix razbor i neonów mnie się podoba).Ampularie mogę przenieść do 15.Kiryska niestety nie chcą przyjąć w zoolou.

Co do zmian to mam zamiar obsadę zmienić,tylko nie wiem czy będzie właściwa.

Planowana obsada:

1+2x gupik pawie oczko

1+2x zmienniak plamisty lub prętnik karłowaty

4x razbora klinowa

5x neon czerwony

1x krewetka filtrująca

6x Red Cherry

1x kirysek pstry-z przymusu

Pytania:

:arrow: czy podana obsada będzie dobra?

:arrow: czy przy moim oświetleniu ludwigia da radę?

:arrow: co jeszcze zmienić?

1. :arrow:

 

Gupiki - mnożą się na potęgę - nie polecam - ale może być

Ziemniak Plamisty (platka) - poczytaj: http://www.superakwarium.pl/zmienniak-p ... id420.html

Razbora klinowa - ryba stadna - conajmniej 8 sztuk

Neon Czerwony - ryba stadna - conajmniej 8 sztuk

Krewetka Filtrująca - wydaje mi się że lepiej kupić 2 ( 1+1 )

Krewetka RC - Kup z 15 - rozmnożą się

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 :arrow:

 

Ludwiga arcuata:

 

Temp. wody: 18-25 C

Odczyn pH 6-7,2

woda średnio-twarda

Oświetlenie mocne - 0, 80 Wat/l

 

Raczej nie da, potrzebuje o 0,38 więcej Wata na litr.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3 :arrow:

 

Obsadę, zrezygnuj z jednej ławicy, albo neonki, albo razbory.

 

Filtr hailea bt 400-wbrew pozorom bardzo dobrze wykonuje swoją prace.

Bo filtruje aż 400l na godzinę, czy to nie za dużo :?: Przerabiałem markę Hailea i oceniam nią nagatywnie :evil: Mimo to wydaje mi się że na 54l wystarczy filtr który filtruje 300l/h

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki - mnożą się na potęgę - nie polecam - ale może być

Ziemniak Plamisty (platka) - poczytaj: http://www.superakwarium.pl/zmienniak-p ... id420.html

Razbora klinowa - ryba stadna - conajmniej 8 sztuk

Neon Czerwony - ryba stadna - conajmniej 8 sztuk

Krewetka Filtrująca - wydaje mi się że lepiej kupić 2 ( 1+1 )

Krewetka RC - Kup z 15 - rozmnożą się

Twoje rady nie są za dobre :roll:

Radziłbym albo gupiki albo platki. W obu przypadkach powinien być harem 1+3.

Razbora klinowa oraz neon czerwony nie nadają się do tego akwarium. Zamiast nich np. neonki Innesa albo razbory Hengela.

Na krewetkę filtrującą to akwarium jest o wiele za małe.

Skoro się rozmnożą to można i kupić na początek 6 szt.

 

A więc moja propozycja ;) :

- razbora Hengela - 10 szt.

- zmienniak plamisty - 1+3 szt.

- kirysek pandowaty - 6 szt.

- krewetka Red Cherry - 6 szt.

- ślimak Helena - 5 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety razbory Hengela nie ma w zoologach.Neony postaram się wymienić,ale na oddanie (kirysek,razbory)nie ma zbytnio szans.Rybki (neony i razbory) tworzą razem jedną ławicę i pływają w zwartej grupie.Razbory mam,gdyż 8 miesięcy do obsady polecono mi ją na forum.

Czytałem kilka tematów,artykułów i wątków po encyklopediach i jasno wynika że krewetka filtrująca potrzebuje akwarium o długości 60cm-moje ma 60.

Dlaczego się nie nadaje??

W takim razie czy obsada mogła by być:

4 razbory + 5 neonów(postaram się wymienić z kimś,np.ze znajomych,na inessa)

1+3x gupik

2x ampularie

6x RC

1x krewetka filtrująca atyopsis

 

edit:

:arrow: Czytałem że nie nadają się Atya,ale atyopsis się nadają-czy to prawda??

:arrow: Mam jeszcze jeden problem:jako podłoże mam sam żwirek kupiony w zoologu.Warstwa 4 cm.Ostatnio roślinki mi zmarniały.Zwłaszcza nurzaniec.Wypuszcza piękne wysokie pędy,ale ich końcówki zaraz się strzepią i zaczynają żółknąć.Czy użycie kulek gliniano-torfowych pomoże??

 

 

Bo filtruje aż 400l na godzinę, czy to nie za dużo :?: Przerabiałem markę Hailea i oceniam nią nagatywnie :evil: Mimo to wydaje mi się że na 54l wystarczy filtr który filtruje 300l/h

-trochę mniej.Nie 400 tylko chyba 360l/h,ale nie robi mocnego prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit:

:arrow: Czytałem że nie nadają się Atya,ale atyopsis się nadają-czy to prawda??

:arrow: Mam jeszcze jeden problem:jako podłoże mam sam żwirek kupiony w zoologu.Warstwa 4 cm.Ostatnio roślinki mi zmarniały.Zwłaszcza nurzaniec.Wypuszcza piękne wysokie pędy,ale ich końcówki zaraz się strzepią i zaczynają żółknąć.Czy użycie kulek gliniano-torfowych pomoże??

Odnośnie krewetki:

viewtopic.php?f=45&t=13024

One są o wiele większe od karłowatych i się po prostu nie nadają.

 

Za podłoże to np. Aqua Substrate II+ a pod nim coś na bakterie np. TetraAqua Bactozym, sproszkowany węgiel aktywny i sproszkowane kulki gliniano-torfowe ;) Na tym będą Ci rosły porządnie a jak jeszcze dasz bimbrownie i dołożysz jeszcze trochę oświetlenia to będą Ci rosły że cho cho :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;)

Skoro filtrująca się nie nadaje to kupię na początek około 8 sztuk RC.

Spróbuję z nawozami z allegro i kulkami gliniano-torfowymi.Jeśli nie pomoże to pomyślę nad nowym podłożem i bimbrownią.

W nocy mój samiec gupika ''popełnił samobójstwo''.Bardzo szybko rozpędzony musiał uderzyć w szybę koło filtra,gdyż rano leżał za filtrem martwy :(

Postanowiłem dokupić gupików,gdyż narybek który mam w 15l zanim dorośnie to tamte samice będą już nieco stare.

Pozostanę przy obsadzie:

4 razbory + 5 neonów(postaram się wymienić z kimś,np.ze znajomych,na inessa)

1+3x gupik

2x ampularie

6x RC

i może w przyszłości dojdą jeszcze babaulti lub amano.

 

:arrow: mam jeszcze pytanie odnośnie gałęzatki na korzeniu:czy aby ją przywiązać wystarczy urwać kawałek z kuli i przywiązać do korzenia,czy jakoś inaczej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.Zmian dokonam prawdopodobnie dopiero za tydzień,gdyż wyjeżdżam i niestety nie będę mógł popracować nad akwarium.Po powrocie dokupię krewetki,mech,gałęzatkę,nawozy i jeszcze raz postaram się stworzyć jedną ławicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:arrow: Przepraszam za nawał pytań,ale wolę w jednym temacie a niżeli zakładać kilka.

Mam pytanie odnośnie małej plaży na przodzie akwarium.Chciałbym ją zrobić z piasku,ale nie wiem czy nie wymiesza się on z kamieniami.Czy mógłbym coś takiego zrobić??(pół okrągła plaża z piachu,a reszta podłoża-żwirek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co ci chodzi barwniak??

Ty masz problem z gupikami czy jak?moje okociły się dopiero raz.Narybek mam w 15l i nie mam w cale z nimi problemu.Jak się wybarwią to je sprzedam i koło się zamyka.

 

 

:arrow: Mama jeszcze pytanie czy potrzebna będzie bimbrownia.Oświetlenie mam razem 23w.Nawozy z allegro (aqua gainer bodajże) + aqua plant.Czy podawanie co2 będzie konieczne by rośliny ładnie rosły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...