Skocz do zawartości

Co zmienić by pozbyć się krasnorostów?


lorl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

założyłem akwarium jakieś 10 tygodni temu. Przeżyłem już wysyp okrzemek (z którymi poradziłem sibie instalując dodatkowe świetlówki i kupując otoski), ale teraz pojawiły się krasnorosty (chyba) z którymi nie wiem co robić.

 

Na początek zdjęcie nieproszonych gości:

post-787-13685154052836_thumb.jpg

 

Teraz o akwarium:

240 litrów; 25oC, filtr kubełkowy 900l/h z ceramiką, gąbką, torferm i pochłanaczem fosforanów, oświetlenie 2*39W JBL SolarUltra+ 2*39W Osram CoolDayLight właczane na 9h/dzień

Obsada to łącznie 50 rybek (neonki, bystrzyki, pstrążenice, kiryski, pielęgniczki, 7 otosków, 3 kosiarki). Roślinki oczywiście też są (ale nie umiem podać nazw i nie wiem jak je zliczyć)

Parametry (testy kropelkowe Sery) pH7,5; kH 3-4, gH 9-10, NH3 0, NO2 0, NO3 10-20 mg/l, PO4 10-20mg.

Wode podmieniam w ilości 20-30 l co 10 dni na destylowaną (chce zbić kH i co za tym idzie pH poniżej 7) odkurzając przy tym dno.

Ponieważ na niektórch liściach zaczeły pojawiać się dziurki zinterpretowałem to jako niedobór mikroelementów i zacząłem nawozić SeraFlorena (50 ml/2tygodnie)

 

I teraz moje pytania:

Czy to są kranorosty?

Czy w celu ich wytępienia mam zwiększyć (wydłużyć) oświetlenie czy też odwrotnie zmniejszyć? A może zaciemnić zbiornik na kilka dni by wygineły?

A może jestem za mało cierpliwy i trzeba poczekać aż wszystko dojrzeje i samo zniknie (tylko, że ich liczba rośnie zamiast maleć)?

Co w parametrach wody jest nie tak, że pojawiło się to świństwo?

Czy kosiarki lub otoski zjadają to świństwo?

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdr

Lukasz

 

PS

Dodatkowo pojawiają się sporadyczne nitki i zielenieją kamyczki, ale w umiarkowanym stopniu i wydaje mi się, że panuje nad tym.

No i mam kożuch bakteryjny ale już nad nim panuje rozbijając powrotną wodą z filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest pelno sposobow pozbycia sie tych krasnorostow. pierwszy to cierpliwosc:). Ja sie ich pozbylem na dobre i trwalo to naprawde dlugo. Zaciemnilem calkowicie zbiornik na tydzien wpuszczajac wczesniej bande kosiarek. Jedni powiedza ze na compsopagon zaciemnienie nie dziala ale z wlasnego doswiadczenia wiem ze tak. robia sie bardziej miekkie i delikatne. wtedy kosiarki sobie z nimi radza. byc moze jest to spowodowane duzym stezeniem co2 poniewaz w zaciemnieniu rosliny tylko ten gaz produkuja.obniza on znacznie ph wody czego krasnorosty nie lubia. Mi to pomoglo i jak do tej pory mam spokoj. naewno nie zgina od wiekszej ilosci swiatla.powodznia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym NO3 to jasna sprawa. Staram się jak mogę. Jak tylko mam około 20mg to leje beczkę destylowanej i spada poniżej 10mg. Ale za tydzień znowu jest pod 20 mg :-(.

Nawozić nawoziłem raptem 2 razy i chętnie zrezygnuje zwłaszcza, że ten nawóz jakiś drogi mi się wydaje :-).

 

Też czytałem, że wzrost krasnorostów może być spowodowany złym oświetleniem. Ale moje akwarium ma już (4*39/240= 0.65 W/litr) co, (chyba) jest przyzwoitym oświetleniem. Poza tym nie mam już miejsca pod pokrywą na piątą świetlówkę. Już raczej myślałem o wydłużeniu światła do 10-12h.

Nie jestem za to pewien czy mam dobrze dobrane świetlówki (te JBLki mają 9000K, a OSRAMki 6500K). Może tu coś pokombinować (zmienić świetlówki na inne?/jakie?)

 

Trochę przekonuje mnie ten pomysł z zaciemnieniem (gdzieś wyczytałem, że glonki słabiej magazynują zapasy niż rośliny wyższe i przy zaciemnieniu szybciej padną). Dodatkowo to zakwaszenie wody przez CO2 też może działać. Boje się tylko, ze jak po tygodniu odkryje akwarium, to będzie tam NO3 ze 100 mg/l (bo bez światła roślinki nie będą zjadać NO3 i będzie się on gromadział w wodzie). Nie wiem czy mi rybki (ramirezki, otoski) od tego nie zdachną.

A tak przy okazji co to jest zaciemnienie? Wystarczy nie włączać światła, czy też trzeba owinąć akwarium czarnym papierem, zaciągnąć kotary i karmić (nie karmić?) ryby przy czerwonym świetle?

 

A może nie trzeba zaciemniać tylko wystarczy obniżyć pH do 6 - 6,5? Może wtedy przestaną rosnąć? Tylko jak obniżyć to pH? Dalej zjeżdzać z kH dodając destylowanej?

 

Pozdr

Luk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie uzywam testow wiec wytlumacze ci z wlasnych obserwacji. ph samo ci sie zmniejszy gdy tylko rosliny zaczna produkowac co2. zaciemnienie polega na przykryciu szczelnie kocem akwarium.Generalnie stosuje sie je przy walce z sinicami ale glony nie magazynuja zwiazkow potrzebnych do wzrostu. niektore rosliny u mnie przy zaciemnieniu rosly normalnie(co dziwne kabomba ktora potrzebuje duzo swiatla). oczywiscie nie uzywaj w tym czasie zadnych nawozow zeby wyjalowic wode.co 3 dzien podmienialem ok 40 litrow wody(mam 350 litrow).po takiej kuracji glony zrobily sie miekkie i latwo odrywaly sie od roslin. potem powoli wlaczalem oswietlenie.najpierw na 3 godziny dziennie zwiekszajac o godzine dziennie.zauwazylem ze przy dlugim oswietleniu compsopagon rozwijaly sie naprawde szybko. wiec zycze cierpliwosci i powodzenia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory nie doczytałem myślałem że masz 2 świetlówki po 39. Wiadomo że przy glonach co być nie zrobił to źle. Ale zaciemnij akwarium na 3 dni . Najlepiej żeby nie dochodziło światło słoneczne. Następnie zacznij świecić od 6 h dziennie stopniowo zwiększając przypuśćmy o 0,5 godziny dziennie aż dojdzie do 10 Demineralizowaną jak już zastosowałeś raz to musisz stosować przy każdej podmianie może zainwestuj w RO. Musiałeś to przywlec z jakąś rośliną. Na razie żadnych CO2 i nawożenia. Oczywiście glony usuwaj też ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory nie doczytałem myślałem że masz 2 świetlówki po 39. Wiadomo że przy glonach co być nie zrobił to źle. Ale zaciemnij akwarium na 3 dni . Najlepiej żeby nie dochodziło światło słoneczne. Następnie zacznij świecić od 6 h dziennie stopniowo zwiększając przypuśćmy o 0,5 godziny dziennie aż dojdzie do 10 Demineralizowaną jak już zastosowałeś raz to musisz stosować przy każdej podmianie może zainwestuj w RO. Musiałeś to przywlec z jakąś rośliną. Na razie żadnych CO2 i nawożenia. Oczywiście glony usuwaj też ręcznie.

zaciemnienie na 3 dni pomoze przy sinicach, a on ma plage compsopagon wiec co jest trudniejsze do zwalczenia. a dwutlenek bylby bardzo przydatny jezeli chodzi o krasnorosty, oczywiscie bez nawozenia.probowalem roznych metod wiec napisalem ci wczesciej ta skuteczna ktora sprawdzila sie u mnie i nie byla wzieta z zadnych poradnikow tylko na zasadzie obserwacji staralem sie walczyc z ta "zaraza".jesli blizej cie to interesuje to napisz na priv chetnie pomoge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz w polowie tygodnia cos tam rzucic do jedzenia ale najwazniejsze sa podmiany wody w tym czasie i tego musisz pilnowac. glony po zaciemnieniu od razu nie znikna. zrobia sie bardzo slabe. potem powoli dawkuj swiatlo ale nadal bez zadnego nawozenia. jak bedziesz widzial poprawe to mozesz sprobowac z nawozem ale bardzo delikatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale z tymi fosforanami to ja coś pokpiłem. Jest ich 100 razy mniej tj 0,1-0,2 mg/l.

Miałem z nimi problemy w przeszłości, ale odkąd kupiłem wkład "Sera fosfocośtam" do filtra to trzymają się w dole skali moich testów.

 

Jutro zaczynam zaciemnienie. Trzymajcie kciuki.

Pozdr

Luk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podpinam się od tematu, gdyż od jakiegoś czasu walcze z tymi "wiatrakami" - bezskutecznie. Trafiłem na ten post i zastosuje się do tej wykonalnej na moje warunki porady tzn. zaciemnienia akwarium na okres kilku dni. Wczesniej jednak wymienie ok. 60% wody na swierzą przegotowaną i odstaną oraz jutro mam zamiar zakupić taką oto świetlówke: http://allegro.pl/item523974158_sera_tr ... ublin.html z czasem dołoże jeszcze drugą: http://allegro.pl/item523974152_sera_sw ... ublin.html.

 

Pytanie, czy wyżej wymienione oświetlenie będzie odpowiednie dla nie zaawansowanego akwarysty ?

 

Specyfikacja akwarium:

 

- 136l;

- oświetlenie 2x18W standardowe (niestety) z pokrywą;

- ryby: około 25 neonów, 2 akary, 2 ramirezy, 4 kiryski spiżowe, 3 zbrojniki.

- rośliny: anubias, repens, żabienice, lotos tygrysi;

- akwarium nie narażone na światło dzienne (z daleka od okna).

 

Przyczyny wystepowania brunatnych glonów pędzelkowych (krasnorostów) wg poradnika SERA:

- wysoki poziom azotanów i fosforanów (musze jeszcze doczytac o tym na forum bo nie zabardzo wiem z czym to się je);

- silne napowietrzenie wody (podczas zaciemnienia troszke zredukuje);

- nieodpowiednie światło (no w moim przypadku przy standardowym być moze, że w tym tkwi przyczyna);

- rzadkie podmiany wody (to akurat u mnie odpada).

 

Czuje, że większość z Was na pierwszy rzut oka powie - złe oświetlenie. Nic bardziej mylnego. Kolega w 200litrowym akwarium przy standardowym oświetleniu, mało tego bo przy zaledwie jednej neonówce, nie ma żadnego problemu z glonami. Przy całkowitej zmianie wody, wlewa ją bezpośrednio z kranu (woda źródlana na wsi, jak i moja również). Filtr wewnętrzny chodzi mu praktycznie 24h więc zbytnie napowietrzenie, co wg SERA moze być przyczyną krasnorostów, też w jego przypadku nie ma nic do rzeczy. Wniosków nie wysówam bo szczerze mówiąc sam nie wiem o co chodzi.

 

Dodam jeszcze, że około miesiąc temu przed całkowitą wymianą wody, usunięciem roslin, na których znajdowały sie krasnorosty, wyczyszczeniem wszystkiego co było możliwe, około 2 tygodnie cieszyłem się z czystego wolnego od glonu akwarium. Po 2 tygodniach znowu powstało mi to coś...Mam nadzieje, że zaciemnienie, wymiana świetlówek oraz usunięcie roslin z tym paskudztwem poskutkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr AQUAEL FAN2. Wymieniam co miesiąc około 30% wody przy czym co 2tyg. czyszcze filtr (gąbke). W tym bym winy nie suzkał bo jak wspomniałem w opisie, miesiąc temu miałem pełny restart baniaka w tak krótkim okresie tego typu glon...w czyms innym tkwi problem. Tak jak wyzej napisałem popróbuje i po kilku dniach napisze czy cos pomogło, może się komuś to jeszcze przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Zero nawozów. Z tydzien temu dałem żekomo złoty środek na glony w tabletce no ale nie widze reakcji. Ale co do nawozów to niestety a moze i stety nie daje nic. Tuż po restarcie baniaka dałem soli akwariowej...moze to i pewnego rodzaju nawóz, poza tym nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wytrzymałem 6 dni i odkryłem akwarium.

Rezulatat taki sobie. Glonów nie ubyło, nie przybyło. Za to na anubiusie pojawiły się pęczki krasnorosów jak u kwiatu (i biedaczek musiał poświęcić dwa listki dla dobra akwarium)

Jedynym pozytywem jaki zauważyłem to superklarowna woda i brak kożucha na powierzchni wody.

Muszę się przyznać, że w czasie zaciemnienia na trzeci dzień nie podmieniłem wody (sprawdziłem NO3 i było 10mg, więc uznałem, że nie jest tragicznie). Węgla też nie wsadziłem, bo nie miałem.

 

Myśle, że dodatkowe 1-2 dni zaciemnienia niewiele by zmieniły. Może brak podmiany wody w 3 dniu był błędem. Jestem za to pewien, że przed zaciemnieniem przekarmiałem rybki i to przymusowa głodówka poprawiła stan wody (może brak światła też się do tego przyczynił).

 

Teraz wyczyściłem akwarium z padniętych roślin, obskubałem dekoracje podmieniłem 30 litrów wody (ok 15%). Sprawdziłem parametry (pH 7, kH 4, NO3 10mg, PO4 0,1mg). Włączyłem światło na 3 h i będę dodawał po 1h co tydzień.

Za kilka dni zrobie następną podmiankę tak by zejść z NO3 poniżej 10 mg. Może też uda mi się przy okazji zejść z pH poniżej 7. No i ogranicze karmienie.

 

Pozdr

Lukasz

 

EDIT:

 

Najnowsze doniesienia z linii frontu: nowe świństwa nie rosną. Starych pozbyłem się mechanicznie lub wyrzucając razem z padniętymi po zaciemnieniu liśćmi. Dodam jeszcze, że zmieniłem kierunek wypływu wody z filtra (skierowałem strumień na szybe akwa) tak, by nie robić silnego prądu w akwarium.

Wygląda na to, że wyszedłem na prostą.

Jeszcze raz dzieki za dobre rady.

Pozdr

Luk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...