Skocz do zawartości

[128L] Oświetlenie dobór świetlówek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem w trakcie przesiadania się z akwarium o poj. 50L na troszkę większe tj 128L, a właściwie w trakcie kompletowania sprzętu. Mam już wszystko oprócz pokrywy z zastawem świetlówek. W starym zbiorniku świeciła mi świetlówka Sylvania Grolux 24W T5, wiadomo statecznik i odblask był. W nowym baniaczku chciałbym założyć oświetlenie:

Zestaw nr. 1

4x24W T5 wymiana statecznika na 4x24W

Zestaw nr.2

1x24W + 2x36W T5 tu trzeba dokupić co nieco.

 

Który według was zestaw byłby lepszy? Druga sprawa, jakie świetlówki poradzilibyście dołożyć i w jakiej kolejności?

 

Rośliny jakie mają się znaleźć to:

Hemianthus callitrichoides, Utricularia graminifolia, Hygrophila angustifolia, Hygrophila angustifolia, Vallisneria, Riccia fluitans, może coś jeszcze.

 

Dodam tez że planowana obsada to:

Proporczykowców 4 szt.

Szczupieńczyki 4 szt.

Neonów 14 szt. lub inne rybki stadne.

Kiryski 6 szt.

Otosek 6 szt.

Helena 5 szt.

Krewetki 6 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę może nie potrzebnie się pytam,ale po co ci takie silne oświetlenie.

W pierwszym i drugim przypadku wychodzi 0,75W/l,jeśli masz małe doświadczenie z zastosowaniem takiego oświetlenia to proponuję zacząć od połowy tego.Oczywiście najpierw troszeczkę poczytaj i podowiaduj się.

Bądź świadom,że przy takim oświetleniu i użyciu świetlówek o różnej barwie światła należy wprowadzać bardzo dobre nawożenie macro i micro oraz zaopatrzyć się w zestaw co2 lub zrobić sobie bimbrownię.

Proponuję spokojnie ,ale sukcesywnie do przodu.Co jakiś czas zwiększał bym oświetlenie,aż osiągnął bym cel.

Jeśli będziesz się śpieszyć możesz mieć poważne problemy ze zbyt dużym wysypem glonów,a to naprawdę jest spory problem.Zaopatrz się też w testy ,które przydadzą ci się przy kontroli oraz pomiarach parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o świetlówki. W ofertach sklepów na allegro jak są różne dane, znalazłem statecznik na takie świetlówki jak i samą świetlówkę, więc byłem pewien że takowe istnieją.

 

W poprzednim zbiorniku miałem ok 0,5W/l, a czytałem że Hemianthus callitrichoides potrzebuje silnego oświetlenia wiec wyciągiem wniosek że tak duże będzie ok. Swoją drogą to kupując ten statecznik 4x24W nie trzeba kupować od razu wszystkich świetlówek tylko np dołożyć jeszcze jedną sztukę.

Co do nawożenia to chciałem spróbować zanim wpuszczę ryby reaktora z kwasku i sody, oraz substrat do podłoża + nawóz w płynie ja będzie mało. Testy mam z JBLa 5w1 na razie moim zdaniem są wystarczające.

 

Nie mowie że to wszystko musi być już bo mi się gdzieś spieszy, tylko na rożnych forach i serwisach nie zawsze jest to napisane tak samo. Jedni gadają ta inni inaczej i człowiek głupieje. A zapytać chyba można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki 36W są ale T8 i mają długość jeśli się nie mylę 120 cm. T5 są 35W i są to zamienniki bodajże 25W T8 o długości ok 75 cm. Jako, że twoje akwarium ma chyba 80 cm (?) to przy pokrywie własnoręcznie zmontowanej byłyby super, do standardowej wydmuszki jednak nie wejdą i tu dobrze sprawdziłyby się świetlówki T5 28W o długości 59 cm. Minusem tych świetlówek jest jednak cena.

 

Jeśli twoje akwarium to nie 128 l a 126 l standardowe (80x35x45) to przy tych roślinach co wymieniłeś jak dla mnie wystarczy zupełnie 3/4x24W.

 

Tu masz fajny statecznik: http://aqva-light.pl/shop.php?UID_c=f62 ... ffd0a9c2bd 2x24W, wraz z Twoim istniejącym oświetleniem miałbyś całkiem nieźle oświetlony baniak z możliwością sterowania oświetleniem 1,2 lub 3x24W w różnych godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akwa ma wymiary 80x40x40 128l, a pokrywę będę robił sam. Jeszcze takie pytanie czy lepiej taką pokrywę wykleić taśmą od środka czy zastosować odblaski, a może to i to?

 

Ooo, to tym lepiej. Im niższy zbiornik tym mniej światła potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak wybrałem konfiguracje 3x24W i teraz pytanie czy lepiej kupić jeszcze 2 stateczniki czy jeden obsługujący dwie świetlówki

Dodam ze chciałbym się zaopatrzyć w jakiś prosty sterownik akwariowy bądź wyżej wymieniony wyłącznik automatyczny, tak aby światło było włączane o rożnych godzinach.

 

Jeszcze jedno. Jaką byście mi polecili świetlówkę do tego zestawu Sylvania Grolux i Aquastar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Jaką byście mi polecili świetlówkę do tego zestawu Sylvania Grolux i Aquastar.

Koledzy czytajmy ze zrozumieniem, on już posiada dwie świetlówki Sylvania Grolux 8500K Sylvania Aquastar 10KK i do tego zestawu na mój gust brakuje mu tylko 6500K
No cóż teraz to jestem w kropce, ale chyba skusze się na świtówki dające 6500K, a i cena trochę mniejsza :P

W jakiej kolejności je rozstawić po zbiorniku, powiedzmy że zaczynamy od przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylvania Aquastar i Philips Aquarelle mają takie same parametry po 10KK

 

Ja bym Ci proponował dołożyć jakąś świetlówkę dająca 6500K np Philips LT-D albo Sylvania 865

Tak zgadza się tyle samo ---10000K,ale sprawdź sobie widmo ,na pewno nie jest takie samo. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto przynajmniej jedną dać wybarwiającą (gro-lux lub aquarelle), reszta to może być np aquastar + x65 albo 2 x x65. Można też kombinować z 840 jeśli lubisz cieplejsze klimaty w akwarium i masz trochę zieleni, której kolor warto podkreślić.

 

Tak jak napisał Janusz aquarelle i aquastar są innymi świetlówkami i tylko temp barwową mają taką samą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie montuj wszystkich aquarelle 10000K,weź i urozmaić troszeczkę barwę.

Spróbuj :

1-aquarelle

2-day light

3-gro lux

Chyba się nie zrozumieliśmy potrzebowałem tylko porad dotyczących tylko jednej świetlówki.

Zamówiłem Aquarelle i Aquastar, a Grolux mam.

Czyli mam je zamontować patrząc od przodu:

1-aquarelle

2-aquastar

3-gro lux

Jak czas się mają świecić świetlówki tzn. czy świecić je np wszystkie naraz czy najpierw dwie, potem trzy, a potem jedną .

Dodam że dwie świetlówki będzie obsługiwał jeden statecznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Podsumujmy to wszystko.

Przypuszczam ,że wcześniej nie świeciłeś tymi świetlówkami.Zresztą piszesz ,że jesteś w trakcie kompletowania zestawu więc to zrozumiałe.Ja na twoim miejscu nie zapalał bym wszystkie na raz tak od razu.Na początek odpalił bym dwie i gdzieś po tygodniu dołączył bym tę trzecią.

A jeśli chodzi o resztę ,to napisałem ci we wcześniejszym poście.Chodzi o nawożenie i problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...