Skocz do zawartości

Rybki które nie potrzebują pompki


Rekomendowane odpowiedzi

Miałam rybki od zawsze . Jednak za każdym coś kończyło ich życie:

 

-pierwszej mojej rybce dwuletnia siostra mojej kuzynki wsypała do akwarium igły świerku a mnie nie było w domu przez tydzień a moja kuzynka miała się nimi zajmować. Zdechła po dwóch dniach.

 

-mojej drugiej rybce kupiłam w sklepie zoologicznym żółte kamyszki . Sprzedawczyni zapewniała że są nieszkodliwe dla rybek w końcu na opakowaniu pisało „kamyszki dla rybek” . W ten sam dzień zdechła , próbowałam ją uratować ale to nic nie dało a gdy poszłam z powrotem do tego sklepu okazało się ze są pokryte farbą

 

-miałam śliczne dwa welonki . Moja siostra pomagała mi myć akwarium (bardzo chciała więc jej pozwoliłam) . Gdy miała je wsadzić do akwarium spadły jej na podłogę i też zdechły

 

-znowu miałam welonki tym razem trzy . Moja siostra podlewając kwiaty zrzuciła na akwarium doniczkę , akwarium pękło poczym wylała się woda a rybki spadły z szafy . Dalej już pewnie wiecie.

 

Wczoraj kupiłam sobie akwarium 25 l i mam zamiar zacząć wszystko od początku .

Nie mam pompki grzałki ani filtru jednak woda zawiera dużo tlenu i jest przefiltrowana (kupiłam sobie do tego specjalne urządzenie) . Moje pytanie brzmi czy mogę mieć glonojada w tych warunkach i jakie rybki (podobno welonki , gupiki pawie oczko i bojowniki ale nie wiem czy na pewno) nie potrzebują pompki???

;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda ryba potrzebuje filtr. Każda, nawet te które potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym.

W 25l nie można trzymać "glonojadów" - one potrzebują przynajmniej 100l.

Welonki w mniejszym litrażu też nie powinno się hodować.

 

Zacznij od podstaw:

viewtopic.php?f=43&t=6354

Bez przeczytania tego nie kupuj żywych zwierzątek bo po raz kolejny skończy się to nie wesoło.

 

Musisz kupić filtr, grzałkę też dobrze mieć - nie są to drogie rzeczy [przynajmniej do akwa 25l].

Akwarium musi dojrzewać bez ryb przynajmniej dwa tygodnie z włączonym filtrem.

 

Tutaj masz listę ryb które nadają się do 25l:

viewtopic.php?f=39&t=19607

Tobie polecam samca bojownika, lub gupiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokójcie Konie... bo normalnie zrażacie użytkowników do Siebie, na moje trzeba wyjaśnić po Polsku każdemu a nie po akwarystycznemu... to tak jak bym was po głowach bił za to że nie wiecie jak działa silnik Wankla...

 

25l to małe akwarium niestety Welon rośnie spory i to akwarium to jak dla Amstafa klatka 2m na 2m nie dość że ma złe samopoczucie to jeszcze powoduje agresję... poprostu za małe nie ma jak się ruszać podobnie z popularnymi "glonojadami".

 

Na Twoim miejscu wystartował bym najpierw z roślinami... i filterkiem z możliwością napowietrzania ( zwykłe wewnętrzne z rurką... ) masz wydatek 2 w 1....

 

1. Żwirek najlepiej bazalcik 1-3mm + piasek kwarcowy biały na ścieżkę lub plażę ( kobiety to lubią... )

2. Korzonek Mangrowca ( dość tanie i ozdobne i zazwyczaj 90% tonie odrazu )

3. Jako że domyślam się że to akwa standard to masz 14W co daje około 0,5W na litr

Praktycznie większość roślin wytrzyma jednak na początek takie roślinki proponuję

- KABOMBA

- ANUBIAS

- SAGIATRIA

- Mchy wszelakiej maści

4. Pod żwirek jakiś nawozik ( tu popytaj na forum tanio ale w miarę... )

 

Pompki nie trzeba jak już akwarium dojrzeje rośliny się zaadaptują to filtrem zrób "fale" na powierzchni akwarium a tlenu niezabraknie.

 

Rybki

w opcji ( nie razem !! )

1. Neony zielone w ilości 10szt. (cena około 4zł/szt. )

1. MicroRasbora Galaxy 6szt ( cena około 10zl/szt. )

1. Neon Innesa w ilości 8szt. ( cena około 4zł /szt )

 

2. Gupik Endlera !! nie inne 2+3 lub 1+2 ( samiec + samice )

 

do tego "glonojady" o nazwie :D OTOSEK - 5szt.

i kiryski PIGMEJE około 4-5 szt.

 

Oczywiście zaraz powiedzą ze to przerybienie ale na moje odpowiednio !!

 

Rybki dopiero po 2-3 tygodniach

 

Pozdrawiam i mam nadzieję że wyjaśniłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Neony zielone w ilości 10szt. (cena około 4zł/szt. )

1. MicroRasbora Galaxy 6szt ( cena około 10zl/szt. )

1. Neon Innesa w ilości 8szt. ( cena około 4zł /szt )

 

Ryby, które wymieniłeś i to w tych ilościach nadają się do 60 l w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokójcie Konie... bo normalnie zrażacie użytkowników do Siebie, na moje trzeba wyjaśnić po Polsku każdemu a nie po akwarystycznemu... to tak jak bym was po głowach bił za to że nie wiecie jak działa silnik Wankla...

A czy tu ktoś bije kogoś po głowie? :zamieszany: Konie to raczej Ty uspokój ;). A więc po kolei bo trochę głupot i abstrakcji wypisałeś:

 

1. Żwirek najlepiej bazalcik 1-3mm + piasek kwarcowy biały na ścieżkę lub plażę ( kobiety to lubią... )

2. Korzonek Mangrowca ( dość tanie i ozdobne i zazwyczaj 90% tonie odrazu )

3. Jako że domyślam się że to akwa standard to masz 14W co daje około 0,5W na litr

Praktycznie większość roślin wytrzyma jednak na początek takie roślinki proponuję

- KABOMBA

- ANUBIAS

- SAGIATRIA

- Mchy wszelakiej maści

1. Kabomba wymaga silnego oświetlenia.

2. SAGITTARIA jeśli już rośnie w piachu.

 

3. Jako że domyślam się że to akwa standard to masz 14W co daje około 0,5W na litr

Praktycznie większość roślin wytrzyma jednak na początek takie roślinki proponuję

Bzdura i przelicznik 0,5W/L - nie ma czegoś takiego.

 

 

Rybki

w opcji ( nie razem !! )

1. Neony zielone w ilości 10szt. (cena około 4zł/szt. ) - osiągają wielkość do 4 cm. a Ty chcesz upchnąć 10 szt. ? :zamieszany: Nie zapominaj, że masz już tam rośliny i korzeń.

1. MicroRasbora Galaxy 6szt ( cena około 10zl/szt. ) - w 25L można mieć 12 szt.

1. Neon Innesa w ilości 8szt. ( cena około 4zł /szt ) - to samo co z zielonymi.

 

2. Gupik Endlera !! nie inne 2+3 lub 1+2 ( samiec + samice ) - bezsens, w tak małym akwa za chwilę będzie przerybienie.

 

do tego "glonojady" o nazwie :D OTOSEK - 5szt. - Otosek do 25L :?: :zamieszany: Absolutnie...

i kiryski PIGMEJE około 4-5 szt. - może i rosną małe ale nawet wielkość 2,5 cm. to dużo jak na 25L no i poza tym Kiryski trzyma się od 6 szt. w górę - w skrócie NIE

 

Oczywiście zaraz powiedzą ze to przerybienie ale na moje odpowiednio !!

Możesz sobie takie akwa trzymać, z taką obsadą ale nie polecaj innym bo to jakieś nieporozumienie. Tyle ode mnie w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. MicroRasbora Galaxy 6szt ( cena około 10zl/szt. ) - w 25L można mieć 12 szt.

No proszę was.... czy nikt z was nie miał u siebie galaxy? :zamieszany:

 

Ta ryba to istny wulkan energii, terytorialna, zadziorna i uwielbiająca pływać. Gdzie ją do 25 l.... :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO 1. z tego co wiem to zielone neony są dużo mniejsze niż innesa... i dlatego dałem tyle a nie mniej ...

 

co do Galaxy to nie jedna osoba ma na tym forum w mini baniakach... po 10szt. i jakoś nikt nie rzuca kamieni... ( tak mam ruchliwe są mam 5 w 63l + 11 innesa... )

 

Otoski mogę się zgodzić... aczkolwiek ryba która praktycznie nie istnieje u mnie w zbiorniku ( nie rusza się )

 

Pigmeje mam 4 w 24l i na moje oko czują się wyśmienicie.

 

 

Kabomba nie jest aż tak wymagająca i przy niskim akwa jakim jest 25l + standard oświetlenie powinna spokojnie szybko rosnąć...

 

Sagitaria rośnie mi jak szalona w bazalcie więc nie rozumiem tego "piasku"

 

Red Eye. Czytam to forum i widzę że Ci którzy mają wiedzę wcale tak nie naskakują na nowych jak Ci o wiedzy powiedzmy że dyskusyjnej jak np. moja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Galaxy to nie jedna osoba ma na tym forum w mini baniakach... po 10szt. i jakoś nikt nie rzuca kamieni... ( tak mam ruchliwe są mam 5 w 63l + 11 innesa... )

To, ze inni mają nie oznacza, ze musimy ten błąd powielać. Przypomina mi się pewien bardzo mądry tekst na tę okoliczność:

 

"Jedzmy kupy... miliony much nie mogą się mylić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Galaxy to nie jedna osoba ma na tym forum w mini baniakach... po 10szt. i jakoś nikt nie rzuca kamieni... ( tak mam ruchliwe są mam 5 w 63l + 11 innesa... )

To, ze inni mają nie oznacza, ze musimy ten błąd powielać. Przypomina mi się pewien bardzo mądry tekst na tę okoliczność:

 

"Jedzmy kupy... miliony much nie mogą się mylić".

 

 

Skoro tak myślisz to może zróbmy jak nakazuje sumienie ... uwolnijmy zwierzaki bo i w 400 l akwariach to niewola...

 

 

Dla mnie jak napisalem 5-6 galaxy to do 25l powinno starczyć ... Korzeń rośliny przecież nie zrobi dżungli... Ale to już inna bajka a ja nie mam zamiaru się kłócić...

 

Dla większości 25l to slimakarium ... dla niektórych niestety jedyna opcja posiadania akwarium więc staram się nie zrazić tylko pobudzić smak na akwarium... niestety czytając że to nie tamto nie ... człowiek zostaje z niczym ... i chęci też opadają....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO 1. z tego co wiem to zielone neony są dużo mniejsze niż innesa... i dlatego dałem tyle a nie mniej ...

To coś mało wiesz : cytat: Neon zielony:

Występowanie: znaleziony po raz pierwszy w jeziorach w okolicach Manaos. Występuje również w górnym biegu Amazonki, od Iquitos do Sao Paulo de Olivenca.

Ubarwienie: ciało jest w górnej części żółtawe do oliwkowozielonego, w dolnej części – zielonosrebrzyste. Wzdłuż ciała ciągnie się błyszczący zielony pas. W dolnej części ogona zachodząca aż na płetwę ogonowa ciemna plama; w górnej części – błyszcząca, żółta. Płetwy bezbarwne.

Długość: do 4 cm.

Dymorfizm płciowy: samica jest przeważnie nieco większa i ma bardziej wydatny brzuch. Samiec mniejszy i smuklejszy; w przedniej części płetwy odbytowej ma rząd haczyków, które oglądane pod gołym okiem wyglądają jak delikatna, jasna kreseczka.

Cechy zachowania: gatunek zgodny i towarzyski, ale równocześnie płochliwy. Należy trzymać gromadkę rybek, które najchętniej przebywają w środkowej i podpowierzchniowej warstwie wody, nieagresywna, spokojna, stadna.

Akwarium: mimo swych niewielkich rozmiarów wymaga akwarium powyżej 80 litrów, częściowo zarośniętego, nie za jaskrawo oświetlonego lub zacienionego częściowo przez rośliny pływające (!). Wskazane ciemne podłoże i dekoracje.

 

Neon inessa: cytat:

 

Osiągają długość 3-4 cm

 

Ja nie widzę różnicy.

 

next:

 

co do Galaxy to nie jedna osoba ma na tym forum w mini baniakach... po 10szt. i jakoś nikt nie rzuca kamieni... ( tak mam ruchliwe są mam 5 w 63l + 11 innesa... )

Ale ja nic do Glaxy nie mam, wręcz przeciwnie, dałabym do tego akwa 12 szt. ...

 

next:

 

Pigmeje mam 4 w 24l i na moje oko czują się wyśmienicie.

Hmmm, pewnie Ci to powiedziały? Tak jak już pisałam, Kiryski to ryba stadna a stado to nie 4 szt. tylko co najmniej 6 szt. - jak dla mnie, szkoda ryby dusić w takim litrażu.

 

next:

 

Kabomba nie jest aż tak wymagająca i przy niskim akwa jakim jest 25l + standard oświetlenie powinna spokojnie szybko rosnąć...

Tiaa..

cytat z SA.

 

Wymaga silnego oświetlenia

http://www.superakwarium.pl/kabomba-id399.html

Miałam tą roślinę i przy standardowym oświetleniu nie rosła.

 

next:

 

Red Eye. Czytam to forum i widzę że Ci którzy mają wiedzę wcale tak nie naskakują na nowych jak Ci o wiedzy powiedzmy że dyskusyjnej jak np. moja.

A ja pytam jeszcze raz, KTO naskakuje? Sam wprowadzasz zamęt, nerwówkę i bez sensu dyskutujesz. To co piszesz o obsadzie itd. mija się trochę z celem więc wypada napisać od siebie co jest błędem. Mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki

w opcji ( nie razem !! )

1. Neony zielone w ilości 10szt. (cena około 4zł/szt. )

1. MicroRasbora Galaxy 6szt ( cena około 10zl/szt. )

1. Neon Innesa w ilości 8szt. ( cena około 4zł /szt )

 

2. Gupik Endlera !! nie inne 2+3 lub 1+2 ( samiec + samice )

 

do tego "glonojady" o nazwie :D OTOSEK - 5szt.

i kiryski PIGMEJE około 4-5 szt.

 

Eh.. z tego wszystkiego nadają się tylko gupiki. ;)

Poza tym w takim zbiorniku lepiej nie trzymać tylko jeden gatunek ryb.

Neony zielone są mniejsze od innesek, ale też bardziej wymagające. Z 80l bym nie szalał, ale moim zdaniem nie powinno ich się trzymać w zbiorniku mniejszym niż standardowe 54l.

Gdyby ktoś na forum trzymał neony/microrazbory+otoski+kiryski w 25l i chwalił się tym to nie pozostałoby to bez echa. ;)

Dla większości 25l to slimakarium ... dla niektórych niestety jedyna opcja posiadania akwarium więc staram się nie zrazić tylko pobudzić smak na akwarium... niestety czytając że to nie tamto nie ... człowiek zostaje z niczym ... i chęci też opadają....

Gupiki Pawie Oczko, Endlera, Bojownik, Drobniczki [i też kilka innych bardzo małych, ale praktycznie nie spotykanych żyworódek], Razborka Boreańska, Proporczykowce, krewetki [masa gatunków/odmian]... 25l to nie tylko ślimaki. ;)

 

Proponuje zakończyć osobiste dyskusje, bo takie kończą się zwykle nieprzyjemnie. Nie piszę tego jako mod, tylko user który radzi z własnego doświadczenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...