Skocz do zawartości

Mętna woda w akwarium


tomsoul
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie wiem za bardzo w który dział wsadzić ten post. Jeśli w nieodpowiednie miejsce je umiejscowiłem to z góry przepraszam.

Problem mam z mętną wodą. Otóż tydzień temu nawalił mi filtr kubełkowy i byłem zmuszony zastąpić go wewnętrznym aquaelem fzn-2. Przy okazji wywaliłem z akwarium sporawy korzeń. To już kwestia gustu. Problem w tym że od tamtego czasu woda jest lekko mętnawa, tak jak po masowym rozwoju pierwotniaków. Taka jakby mleczna. Bym zapomniał dodać że zrobiłem wtedy podmiane połowy wody w baniaku. Parametry wody jest ok. No2 jest 0, a No3 25. Czyli nie jest tragicznie. Więc co może być za przyczyna z tą wodą? Pierwotniaki które wystąpiły wskutek zmiany filtra? No bo podstawe dla No2 i No3 czyli podłoże nie zmieniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiana połowy wody + nowy filtr = restart.

Na przyszłość jak nawali Ci filtr to do nowego daj gąbki ze starego razem z nowymi gąbkami ponieważ na starych gąbkach miałeś kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Teraz już chyba nic z tym nie zrobisz.

Bakterie również znajdują się w slupie wody, podłożu itd. Jeżeli NO2 utrzymuje się cały czas na zerowym poziomie znaczy się że bakterie nie ucierpiały aż tak bardzo inaczej znaczyło by to początek zakwitu.

Zmętnienie sugerowałoby ponowne dojrzewanie po restarcie ale zastanawia mnie ten wynik NO2=0 i stąd wynika moje dalsze pytanie, czy nie mierzyłeś tego zaraz po podmianie wody (jakie masz testy)? Jeżeli tak to zmierz jeszcze raz NO2 i NO3 jeżeli minęło już 48h po wymianie. Myślę że jest to inwazja pierwotniaków spowodowana wymianą filtra (często również powstaje po awarii filtra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro NO2 = 0 znaczy się że bakterii w wodzie masz na tyle dużo, że ci rozkładają związki azotów prawidłowo. Czy to zmętnienie trwa dłużnej niż trzy dni? Po około trzech powinno zniknąć jeżeli nie ... zastanowiłbym się nad podaniem czegoś na inwazje pierwotniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...