Skocz do zawartości

kamienie w akwarium


fredrorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mogę do swojego akwarium dodać kamienie płaskie (zwykłe z podwórka wygotowane)

 

Można pod warunkiem, że:

1. Sprawdz octem (innym kwasem) czy nie zachodzi reakcja zoobojętnania (na wapń lub inne) - jeżeli bąbelkuje są tam związki wapnia i nie używać.

2. Wyszoruj

3. Wygotuj

5. Profilaktycznie potrzymaj zanurzone w wodzie np kilka dni przed umieczeniem w akwarium docelowym (i sprawdz jak się zachowuje)

4. O ile to możliwe poszukaj kamieni nie z pobliża drogi, ze względu na ołów, metale ciężkie i związki ropy.

 

Czy najlepiej kupić w zoologicznym?Gdyż chciałem je ułożyć jedno na drugim ze szczelinami ?!

Można, prawdopodobnie dostaniesz kamieć który jest nierozpuszczalny w wodzie (to wszystko).

Sam będziesz musiał wykonać punkty 1-3 i mieć nadzieję, że 4 nie jest prawdziwy.

 

Decyzja zawsze należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie polecam cb z podwurka poniewaz moga wydzielac wapien który jest szkodliwy dla ryb

A skąd wiesz że ma na podwórku akurat takie które zawierają wapień, a w sklepie na takie nie trafi?

Jak to wapień szkodzi? Chyba chodzi Ci o to że zatwardza wodę?

No ale nie jest to szkodliwe dla wszystkich ryb, jeśli autor tematu hoduje np. pielęgnice z jeziora Malawi to takie kamienie byłyby wręcz pożądane, poza tym wielu gatunkom ryb [np. żyworódkom] twarda woda nie przeszkadza. ;)

 

Płacenie dwucyfrowych kwot za kilogram kamieni w sklepie to istny rozbój w biały dzień. W sklepach nie sprzedają jakiś wyjątkowych kamieni tylko dokładnie takie same jakie można samemu znaleźć. ;)

Jeśli nie masz jak zdobyć samemu odpowiednich kamieni, to w najbliższym składzie budowlanym możesz kupować takie na... tony. ;)

Natomiast jeśli chcesz użyć własnych kamieni to w powyższym poście masz bardzo dobrą instrukcje co powinieneś zrobić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie powinieneś dawać kamieni metalicznie połyskujących. Nie wiem jak to ma się do teorii o zastosowaniu octu itd ale w każdym razie jeżeli są metaliczne połyski na kamieniu to oznacza że w skale są zawarte jakieś związki chemiczne a nie wszystkie reagują na kwas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie powinieneś dawać kamieni metalicznie połyskujących. Nie wiem jak to ma się do teorii o zastosowaniu octu itd ale w każdym razie jeżeli są metaliczne połyski na kamieniu to oznacza że w skale są zawarte jakieś związki chemiczne a nie wszystkie reagują na kwas.

Tak kamienie mogą zawierać siarczany zmieniające parametry. (W to się nie wglębiałem).

 

Za http://podforak.rzeszow.pl/printview.ph ... 85937a37a6

 

Eeee tam. Każdy kwas jest dobry byle był wystarczająco "mocny". Ideałem jest kwas solny lub azotowy 10% (ale trudne do kupienia i niebezpieczne), może być ocet a także w miarę skoncentrowany kwas cytrynowy.

 

Czasem zawartość węglanów w skałkach (wtrącenia) jest tak mała, że nie widać pienienia. Wtedy trzeba:

- rozcieńczyć ocet tak 1:3.

- zalać skałkę tym octem, ale zostawić sobie kilka cm jako próbkę odniesienia.

- próbkę odniesienia zobojętnić za pomocą sody oczyszczonej (w proszku), tak, aby przestało się pienić.

- skałkę trzymać w occie np. dzień lub dwa po czym zobojętnić sodą tak jak wyżej.

- zbadać twardość ogólną za pomocą testu obu próbek. Jeżeli próbka po moczeniu skałek ma wyraźnie większą twardość to skałka będzie zwiększać twardość wody.

Test pozwala również na stwierdzenie, czy do wody nie są emitowane inne metale ciężkie więc może być przydatne. Czasem już zmiana zabarwienia octu po moczeniu kamienia informuje, że są tam metale ciężkie (np. żelazo).

 

P.S. Przy prostym teście na pienienie wygodnie jest dołożyć kropelkę środka do mycia naczyń - piana jest bardziej wyraźna i trwała.

 

Ocet jest dość tanim, łatwo dostępnym, względnie mocnym, kuchennym kwasem do stosowania w domu.

 

Z dokładaniem "środka do mycia naczyń" to tylko na próbce kamienia (aby potem nie używać go w akwarium).

 

Opis i zdjęcia niektórych skał tutaj http://aqua-net.pl/topics11/skaly-w-akwarium-vt6187.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...