Skocz do zawartości

Świetlówka do 60l


Rekomendowane odpowiedzi

Ilość światła dobieramy do tego co chcemy w tym akwarium mieć. Dla zwartek i mchów nie warto inwestować w 0,5W/l a takie akwaria też potrafią być bardzo piękne. U siebie w krewetkarium mam 8W Aquarelle na 30 l akwarium i rośliny świetnie rosną ale trzeba było wiedzieć jakie rośliny dobrać. Aquarelle to bardzo dobra świetlówka i świetnie się sprawdza w akwarium jako jedyna jak i w towarzystwie innych świetlówek. Świeci lekko na różowo.

 

Szymonie, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co chcesz w tym akwarium osiągnąć a my podpowiemy czy to wystarczy i czy będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 najważniejsze zasady uprawy roślin:

- odpowiednie oświetlenie czyli minimum 0,5W/l

- nawożenie CO2

- żyzne podłoże

Jeśli chodzi o np. nawozy w płynie to muszą zawierać makro i mikroelementy ;)

No myślę ,że coś tu chyba jest nie tak bo;

Żadna z tych trzech zasad,a już na pewno dwie pierwsze nie mają nic wspólnego przy zakładaniu akwarium LT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emiloos troszke cie nie zrozumiałem z tym co chce osiągnąć.Ja chciałbym poprostu żeby moje akwarium ładnie się prezentowało, żeby tył akwarium był zarośnięty czymś (np.cabombą,nurzańcę) i ostatnie najważniejsze żeby rybki były szczęsliwe w moim akwarium.

Jak nie odpowiedziałem dobrze to wybacz. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to mi chodziło :)

 

Po prostu każdy ma jakąś wizję akwarium i wtedy łatwiej coś podpowiedzieć. Dla nurzańca i cabomby (którą lepiej wymienić na limnophilę sessiliflorę bo ładniejsza wg mnie i lepiej rośnie) wcale nie potrzeba jakichś super warunków. Wystarczy zwykły drobny żwirek kwarcowy, min warstwa ok 6 cm z tyłu, ok 5 z przodu. Tam gdzie będą rośliny czyli z tyłu warto wsadzić pod korzenie roślin kulki gliniano-torfowe. Te rośliny rosną nawet przy standardowym oświetleniu a przy 15 W Aquarelle w 60l akwarium nie powinny mieć żadnych problemów. Możesz dołożyć też odbłyśnik albo wykleić obudowę od środka samoprzylepną srebrną folią, taką jak reklamy się wykleja wtedy już w ogóle będzie wystarczająco. Nie ma co się porywać z motyką na słońce bo po co potem się męczyć z glonami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego tu nie można zrozumieć. :zamieszany:

Ja próbuję ci powiedzieć 8-) ,że aby mieć ładne akwarium i ładnie w nim rosnące roślinki,te które ty choćby wymieniasz,zdrowe i "szczęśliwe" :?: rybcie, nie trzeba wymyślać nie wiadomo czego.Wystarcza normalne ,czyli standardowe oświetlenie tak od 0,25-0,40W/L,lekko wzbogacone podłoże,normalna filtracja,bez wymyślania przy nawożeniu.

Jeśli w akwarium mamy normalne oświetlenie,pisząc normalne mam na myśli tak jak kupujemy w sklepie akwarystycznym,normalna pokrywa z jakąś tam świetlówką ,nie do końca roślinną ,nie musimy stosować jakiś tam super ekstra macro i micro elementów.Przy takim oświetleniu nasze roślinki zużywają niewiele tego ,tudzież nie trzeba ich stosować.Jednak gdy zaopatrzymy nasze akwarium w oświetlenie typowo roślinne, o wysokiej barwie światła,czyli powyżej 10000K,a ilość W/L przekracza 0,5W/L,musimy wprowadzić nawożenie i to nie tylko wspomniane wyżej,ale jeszcze co2 jest wskazane.

Chcę jeszcze dodać ,że nie jest to aż takie proste stosowanie lepszego oświetlenia ,a co za tym idzie lepszego nawożenia,gdyż przy niewłaściwym dobraniu tego wszystkiego, pojawiają się przeróżne problemy,a zwłaszcza plaga glonów.

Na pewno o niebo spokojniejsi są ci ,którzy nie kombinują,a pozwalają działać naturze. ;) No niestety ja się do tego nie zastosowałem i nawożę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...