Skocz do zawartości

Akwarium 240L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem początkującym akwarystą i nie chciałbym popełnić błędu przy tworzeniu swojego akwarium, dlatego zwracam się o pomoc. Otóż dostałem w prezencie akwarium 240L [wiem, duże jak na pierwsze akwarium]. Zacząłem więc szukać po internecie biotopu, który by najbardziej mi odpowiadał - wybrałem malawi. Tutaj powstają pierwsze pytania : czy akwarium z takim biotopem jest ciężkie do utrzymania? Czy dużo pracy trzeba przy nim poświęcać? I z jakimi kosztami mógłbym się liczyć? (mam na myśli filtr/filtry i oświetlenie). Proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co usłyszałem im większe akwarium tym prostsze w utrzymaniu dla początkującego. Nie wiem czemu może przez to że im większe tym mniej wahań parametrów wody...

 

Co do Malawi to o ile się orientuję jedno z mniej wymagających akwariów jeśli chodzi o koszt założenia ( nie mówię o rybach ) bo

1. Oświetlenie mało wymagające - mało roślinności lub wcale...

2. Nawożenia też nie trzeba ( co2 ) powód jw.

 

Koszty to zakup piasku kwarcowego i kamieni ( tu specjaliści lepiej podpowiedzą... )

 

Pozd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o kamienie to był ostatnio jeden taki temat ;)

Oświetlenie mimo ze prawie w ogóle nie ma roślin to się daje dość spore zwłaszcza wybarwiające chyba ze się mylę ;) Z roślin to np. nurzaniec śrubowy ;)

Jaki chcesz filtr :?: Jesteś początkujący więc może nie polecę kubełkowego. Masz pokrywę :?: Jeżeli nie to może kaskadę FZN-3 od razu będzie napowietrznianie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Malawi najważniejszy jest właśnie filtr.

Czy filtr AQUAEL FZN-3 byłby odpowiedni?

 

I jeszcze jedno, zapomniałem się wcześniej zapytać. Otóż mam zamiar podłoże zrobić z piasku kwarcowego, a pytanie brzmi : ile kg powinienem mieć, aby podłoże wyglądało dobrze? (nie chce kupić za dużo, ani wracać się jak kupię za mało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja również mam malawi tylko w 200l.

Do twojego akwarium potrzebne będzie ok 30kg piasku.

Na temat filtra nie będę się wypowiadał bo sam zastanawiam się jaki kupić. Mi polecali JBL e900,

Unimax 500, Fluval 305, Eheim 2226,2026,2073...

Oczywiście przydało by się jakieś ciekawe tło strukturalne.

Co do roślin to tylko z rodzaju vallisneria lub jakieś cryptokoryny. Z zielskiem bym nie przesadzał bo to przecież malawi. Zbiornik musisz zaopatrzyć w bardzo dużo kryjówek zwłaszcza jeśli chcesz hodować pyszczaki z grupy mbuna.

Na temat oświetlenia niech się inni wypowiedzą.

Średnie koszty:

Piasek ok 60 zł(w sklepie zoologicznym)

Tło ok.160zł (możesz zrobić sam)

filtr od 250zł do ok. 600zł(zależy jaki)

Grzałka 200W ok 70zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...