Skocz do zawartości

Jaką świetlówkę dołożyć do standardowych 60W dla 200L.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

jako, że w sprawach oświetlenia zawsze muszę się was poradzić więc pytam :D

 

Niedługo startuję z nowym basenem 200L. W pokrywie oświetlenie standardowe tj. 2x30W. Z roślin mam Anubiasy, Nurzańce i Zwartki Walkera i teraz pytania?

 

1. Chcę dołożyć jeszcze 40W aby wyszło mi "ustawowe" 0,5W/L bo więcej co do tych roślin mi nie potrzeba i jakie najlepiej zakupić świetlówki.

2. Odbłyśnik - sztywny metalowy czy folia?

3. Czy zmienić te standardowe świetlówki, które są w pokrywie już?

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że na allegro są ale muszę wiedzieć czy dobrze szukam bo później pojawię się na forum z nowym problemem ;). Czyli muszę dokupić 2x30 sylvania golux a te dwie które mam już w obudowie wymieniać czy zostawić takie jakie są? Myślałam o świetlówkach Arcadii, co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam tylko to ,aby być ostrożnym przy dodawaniu oświetlenia i dobieraniu właściwych barw światła.A dlaczego ,bo nie właściwa barwa światła,źle dobrana może być odpowiednią dla rozwoju i to bardzo silnego glonów.

Dlatego taż oprócz właściwej barwy oraz mocy świetlówek polecam nawożenie co2,easy carbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja na twoim miejscu dodał bym jeszcze dwa x 30 w

A po co ? :roll:

Może ja się nie znam, ale nurzance , zwartki oraz anubiasy nie lubią mocnego światła. viewtopic.php?f=5&t=9355

 

Tak, wiem: :shock: . O dziwo rosną bez "zalecanych" 0.5W/l :D Magia ? :D

 

Druga sprawa:

Dołożenie 2x30W wiąże się automatycznie z podawaniem co2 oraz intensywnym nawożeniem. Mam rację czy nie ? Dopiero Janusz o tym wspomniał.

 

Dalej:

 

Z pewnością nie rośliny będą rosły jak szalone

Bez nawożenia i co2 glony także :roll:

 

Nie rośliny potrzebują mieszanych barw

Prawda.

 

.... ale te standardowe dają sztuczne światło bo mają tylko 6500K

 

Hmmmm...tylko.... przemilczę to.

 

A sylvania grolux daje różowawy odcień światła

 

Racja

 

Ja dodam tylko to ,aby być ostrożnym przy dodawaniu oświetlenia i dobieraniu właściwych barw światła.A dlaczego ,bo nie właściwa barwa światła,źle dobrana może być odpowiednią dla rozwoju i to bardzo silnego glonów.

Dlatego taż oprócz właściwej barwy oraz mocy świetlówek polecam nawożenie co2,easy carbo.

Podpisuję się "rencoma i nogoma" pod tym.

 

 

Podsumowanie:

Na te rośliny w zupełności wystarczy oklejenie pokrywy folią odbijającą światło. Oraz zmiana świetlówek na philipsa 965 oraz sylwanię grolux.

A resztę kasy można przeznaczyć na kawę i ciastka, które umila wpatrywanie się w zbiornik.

 

Ps: sorka, że tak zapytam. Ale jak w akwa nie ma ponad 0.5W/L to nie można tam już mieć roślin? :zamieszany:

ps2: Czemu nikt nie poruszył stopniowej zmiany świetlówek? Czyli najpierw jedna, potem druga itp? Zmiana całego oświetlenia w jednym momencie wiąże się najczęściej z jednym: glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...