Skocz do zawartości

zbrojnik niebieski


Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio zbrojniki złożyły mi ikre.I teraz nie wiem co mam robić . wujek mówił że wystarczy odłowić ryby drapieżne i ok ,ale czy to wystarczy.w akwaium 70l mam 4 zbrojniki niebieskie, 2 kiriski spiżowe, 9 neonów innessa no i 1 danio pręgowane (miałem 6 ale mi zdechły).Prosze o pomoc,dzieki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada jest zła pod względem wielkości, litrażu oraz wymagań ale to nie teraz najważniejsze. Radziłbym się nie martwić zbytnio ponieważ samiec pilnuję ikry jak oka w głowie i nikogo nie przepuści czasami nawet samicy ;) Dla pewności możesz ikrę z samcem oddzielić do jakiegoś innego mniejszego zbiornika bo po co całą obsadę przenosić i ją stresować skoro tylko zbrojniki zniosły ikrę :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Mam zbrojniki, kiryski i inne cuda. Jeżeli ktoś ma wyżreć ikrę, to musi to być ryba naprawdę cwana. Nie popadajcie w paranoję ;):D.

Nigdy nie wyławiałem ikry itp. W sumie to nawet nic nie robie w tym kierunku i mam młode zbrojniki co 2-3 miesiące. Ilość? Nie liczę, dziesiątki. Za bardzo się czasem przejmujecie i kombinujecie, a najprostsze wyjścia sa często najlepsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

;). Za bardzo sie przejmujecie ;) Zaufaj mi :D.

A to, że może się zdarzyć sytuacja: ktoś zje troszke ikry. Nazywa się selekcja naturalną ;). I jak sama nazwa wskazuje na to, jest to naturalne. Patrząc z innej strony na to, można dostrzec jedną rzecz: gdyby się tak trzymać kurczowo wszelkich wskazówek. Wyławiać zbrojniki z ikrą itp, to potrzebujemy na to akwarium około 200-300l, dojrzałe itp. Zbrojnik ma podczas jednego "rzutu" około 100 młodych. W ciągu dnia zrobią Ci one, za przeproszeniem "gnojownik" w jakimś małym akwarium. Zbrojniki sa jedne z najbardziej brudzących ryb w akwarium ;). Czemu nikt o tym nie napisał? ;)

Wrzućcie na luz czasem ;):D. Poważnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie nakłaniam do wyławiania tylko codziennej obserwacji. A to co nazywasz selekcją naturalną niestety nie może się odbywać na tak małej przestrzeni jak akwarium z powodu wielu czynników :lol: Wyluzowany to ja jestem a ty zważywszy na swoją funkcję na forum nie powinieneś radzić początkującym według maksymy "aaa jakoś to będzie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

I tu jest temat rzeka;)

Moje zdanie na ten temat: nie wyławiaj zbrojników. Szkoda zachodu, a po wyłowieniu i przeniesieniu ikry może nic sie nie "wykluć" ;).

W każdym bądź razie, zbrojniki sa jedną z najłatwiejszych ryb do rozmnożenia ;). I nie ma co tutaj robic jakiś "rytuałów". Naprawdę ;).Więcej mozna zaszkodzić niz pomóc czasami ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj przyznaję ci rację ale trzeba mieć na względzie że twoja opinia może zostać źle odebrana i w sytuacji jakiegoś zagrożenia dla ikry osoba która para się akwarystką nic nie zrobi :) Często niestety spotykam się z ludźmi dla których wiedza z forów i neta jest "święta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja opieram swoje wypowiedzi na tym co widzę, po tym co wiem od starszych akwarystów itp. A nie na "regułkach" z netu ;).

Temat był poruszany akurat wczoraj na zlocie regionalnym. Osoba, która zajmuje sie akwarystyka "kupę" lat powiedziała:

kawałek rurki z pcv lub wydrążony korzeń i tyle. Zero przenoszenia itp. Zbrojnik doskonale broni swoich młodych. Jest wbrew pozorom mało ryb, które tak bacznie pilnują potomstwa. Pomijam fakt, że nawet 0.5-1cm zbrojnik nie ma praktycznie wroga w normalnym, ogólnym akwarium. Nie wspomne już o dorosłych osobnikach, które sa praktycznie "nie do ruszenia" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ale tak już jest. ;)

Na wielu stronach piszę, że:

1. Po złożeniu ikry wyławiamy samicę.

2. Po wykluciu maluchów nawet samca wyławiamy.

Naprawdę, tak jest. ;)

Według mnie nie :D.

No ale mi się rozmnażają systematycznie dopiero od 2 lat. Wiecznie mam młode zbrojniki w akwarium i nie nadążam z wyławianiem ich. Co ciekawe, nigdy nie wyławiałem ani samca ani samicy ;). Chyba coś robię źle i muszę poczytać o tym na internecie ;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...