Skocz do zawartości

[200l] Oświetlenie Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna posiadam akwarium 200l (100x40x50) z pyszczakami z jeziora Malawi.

Aktualnie mam 2 świetlówki 30W(T8),standardowe dołączone do pokrywy.

Jakie oświetlenie powinno być do takiego rodzaju akwarium?

Jako podłoże mam piasek.

Myślałem nad taką obsadą:

 

przód: Sera Plant Color

tył: Sera Blue Sky Royal

 

W akwarium znajdują się 2 cryptocoryny.

Zależy mi też by cena tych świetlówek była w granicach 150zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uważnie przeczytałeś artykuł ,to tam jest wyraźnie napisane jak co zrobić,

Tak ode mnie,to ja zamontował bym jeszcze jedną świetlówkę( wybarwiającą) i tak.Dwie świecą się non stop(z przodu wybarwiająca,a z tyłu roślinna), tak między 12-15 godzin,a tę jedną uruchamiał by zegar tak w połowie świecenia tych dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie boisz ,to spróbuj tak:

1-power glo

2-Sera blue sky royal

3-sylwania gro lux.

Moje pytanie o ten strach ,to dlatego,że power glo 15000k emituje dosyć dużo barwy fioletowej,a ona sprzyja glonom.Jeśli się troszeczkę boisz to spróbuj z aqua glo 18000k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kładź tych drogich świetlówek i broń Boże nie trzy! Jedna daylight, lub dwie 6500K (najtańsze z marketu budowlanego), lub ewentualnie 1x6500K + 1x8500K (o ile róż w akwarium Ci nie przeszkadza). Ja bym zrezygnował, bo czerwony do malawi? Ja bym się zastanowił. Standardowe dwie 6500K!

 

Chyba, że oprócz pyszczaków chcesz hodować glony :D

 

 

PS. Może jeszcze przydała by się bimbrownia? (przepraszam za sarkazm, ale nie mogłem się powstrzymać :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu i przeanalizowaniu kilku artykułów zgodzę się z ---hipciem--- ,że te świetlówki co ci podałem wcześniej mogą być za duże i mogą być przyczyną w późniejszym czasie powstawania glonów ,ale właśnie o tym pisałem ,mówiąc o strachu.

Po rozmowie z kilkoma znajomymi doszliśmy do wniosku,że możesz spróbować ze świetlówkami o barwie 10000K,tak spokojnie bez obawy o wysyp glonów.

Jednak nie rezygnował bym z tej dodatkowej trzeciej,ją można zapalać na jakiś czas,w połowie świecenia tych dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym takie świetlówki dzięki którym moje rybki będą zadowolone, a akwarium będzie pięknie się prezentowały.

Który z zestawów będzie najodpowiedniejszy.

 

A)

przód: Sera brilliant daylight

tył: Sylwania gro lux

B)

przód: 1x6500k

tył: Sylwania gro lux

C)

2x6500k

 

Jeśli żaden z tych zestawów nie jest odpowiedni dla mojego akwarium, proszę o propozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...