Skocz do zawartości

Obsada roślinna do HT 54 litry


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;) chciałbym zapytać się was drogich forumowiczów czy taka obsada roślinna będzie dobra, a wiec ;) :

:arrow: na korzeniu - Flame moss (Taxiphyllum sp.),

:arrow: na przodzie: Glossostigma elatinoides

:arrow: w środku: hemiantus zwyczajny (Hemianthus micranthemoides), żabienica delikatna (Echinodorus tenellus), zwartka biała (Cryptocoryne albida), wodna gwiazda (Pogostemon helferi), lileopsis brazylijski (Lilaeopsis brasiliensis),

:arrow: na tył: blyksa japońska (Blyxa japonica), limnofila pachnąca (Limnophila aromatica), limnofila wodna (Limnophila aquatica), alternatera bezszypułkowa czerwona (Alternanthera sessilis cv. Rubra), majaka rzeczna (Mayaca fluviatilis), zwartka Wendta (Cryptocoryne wendtii),

:arrow: możłiwe że będzie cos pływało po powierzchni może limnobium rozłogowe (Limnobium laevigatum) ale nie jest pewne.

Parametry jakie planuje zrobić w przyszłym zbiorniku:

:arrow: temperatura - 24° C

:arrow: odczyn - ok. 6-7 pH (lekko kwaśne do obojętnej)

:arrow: twardość - TWO dH ok. 10° n (średnio twarda)

Oświetlenie przewiduję ok. 0,88 W/l:

:arrow: belka oświetleniowa - GLO T5 HO 2x24W

:arrow: świetlówki - przód - NARVA COLOURLUX T5 DAYLIGHT 24W (6500 K)

tył - SYLVANIA AQUASTAR T5 24W (10000 K)

Podłoże i jednocześnie nawóz - Aqua substrate II+ czarne

Nawożenie:

:arrow: technika CO2 - bimbrownia

:arrow: nawóz w płynie - TetraPlant PlantaMin

 

Nie wiem czy jest odpowiednie oświetlenie. Jak macie jakieś sugestie do roślin do wszystkiego oczywiście wysłucham możecie też podać własne propozycję ;)

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie takie prawdziwe LT tylko mieszane z innymi biotypami ;)

 

EDIT:

Więc to będzie High Tech ;) już zmieniłem tytuł ;) Więc czy teraz jest wszystko dobrze :?: Nie wiem czy dobrze wybrałem z oświetleniem.

 

Edycja:

Nikt się nie wypowie :?: Chodzi mi głównie o wypowiedzenie się na temat oświetlenia.

 

P.S. do modów - sory za post za postem ale nikt nie odpisuję :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwartka biała (Cryptocoryne albida)

za wysoka na przód

 

wodna gwiazda (Pogostemon helferi), lileopsis brazylijski (Lilaeopsis brasiliensis),

to rośliny pierwszoplanowe

 

blyksa japońska (Blyxa japonica)

to jest roślina raczej drugoplanowa

 

limnofila wodna (Limnophila aquatica)

będzie za duża do 54 l, zwłaszcza jak chcesz tam jeszcze inne rośliny

 

zwartka Wendta (Cryptocoryne wendtii)

najlepiej z tyłu na środku jeśli chcesz ją wcisnąć koniecznie na trzeci plan

 

TetraPlant PlantaMin

brak makroelementów

 

Co chcesz wiedzieć na temat światła? Osobiście nie dałabym takiego światła do tak małego zbiornika bo to nie ma sensu przy tych roślinach, które sobie wybrałeś. Jedna 24W spokojnie dla nich wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha dzięki ;) , ale zwartka buała przecież jest napisane ze na środek a nie na przód, a Wendta przecież napisane że na tył a nie na środek :zamieszany: Oczywiście poprawię ;)

Co do światła tutaj mi napisano że jedna 24 watowa to za mało:

viewtopic.php?f=43&t=19089&start=10

A czy nie jest lepiej że im więcej światła tym lepiej :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nie wiem :( możecie polecić mi jakąś więc odpowiednią belkę bo pokrywy nie chcę, gdyż będę miał kaskadę ;)

No będzie dużo światła ale limnobium je stłumi ;)

 

Wymyśliłem jeszcze dębówkę meksykańską (Shinnersia rivularis) ponieważ podobno cytuję: "pochłania bardzo dużą ilość azotanów i fosforanów(które są szkodliwe dla rybek i powodują nadmierny wzrost glonów)" więc będę to miał raczej z głowy ;) Pójdzie raczej na tylny plan ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x15W byłoby moim zdaniem w sam raz. ;)

"pochłania bardzo dużą ilość azotanów i fosforanów(które są szkodliwe dla rybek i powodują nadmierny wzrost glonów)"

Nie jestem specem od nawożenia, ale prawidłowo prowadzonym akwarium roślinnym na pewno nie będzie nadmiaru tych substancji. ;)

Poza tym dużą ilość tych związków pobierają chyba wszystkie rośliny szybko rosnące, nawet takie "chwasty" jak moczarki czy rzęsa. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a możesz podać jakiś model bo nie mogę znaleźć nigdzie ;)

 

Jeżeli nie znajdę jakąś odpowiednią do akwarium to ono nie wystartuje :(

 

Edycja:

 

Może to :?: :

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 9sa0i7f7f0

Z przodu oczywiście - DAYLIGHT, a z tyłu - AQUASTAR

 

P.S. znowu do modów - sory za 2 posty ale inaczej nikt by tego nie zauważył jakbym zedytował a ja potrzebuję pilnie odpowiedzi :( Możecie mi nawet dać ostrzeżenie. ale musiałem to zrobić

 

TDC: To nie jest tłumaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może inaczej.

Kup standardową pokrywę. Wytnij [czymkolwiek] otwór na kaskadę.

Jak będzie potrzeba to dołożysz światła. ;)

 

Co do opraw myślałem o czymś takim:

http://www.e-adma.pl/product_info.php?c ... a067bddfec

Podpinasz kabel i świeci. Tylko w takiej oprawie wypada zmienić od razu świetlówkę na akwarystyczną bo te dodawane w zestawach są... miernej jakości.

 

Albo jeśli nie planujesz pokrywy to zrób coś takiego:

viewtopic.php?f=40&t=14364&p=130859&hilit=

ew. możesz zainstalować nad akwarium jakąkolwiek lampę do której możesz włożyć żarówkę energooszczędną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pokrywę ale nie będę jej cioł bo możliwe ze ją komuś sprzedam ;) W niej mam jedynie jedną 15 W ale słabo działa już :| Na wiszące nie mam za bardzo miejsca ani gdzie je przyczepić.

Znowu się pytam czy coś takiego może być :?: Kupię oczywiści wersję z odbłyśnikiem:

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 9sa0i7f7f0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu się pytam czy coś takiego może być :?: Kupię oczywiści wersję z odbłyśnikiem:

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 9sa0i7f7f0

Oczywiście można... ale prawie 300zł [z transportem] za oświetlenie świetlówkowe do 54l to średni interes.

Przy kaskadzie zamontowanej z boku raczej ciężko będzie Ci zamontować taką belkę na środku akwarium.

 

To już taniej wychodzi kupić np. trzy takie lampy:

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... -7415.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest małe akwarium. Jakimś Daylightem (6500K; 24W) oświetlisz to bez problemowo. Możesz jedną 15stkę dać i wrzucić cieniolubne rośliny. Rób jak chcesz, ale wiedz że, im więcej światła tym ryzyko wystąpienia glonów przy zaniedbaniu akwa jest większe.

 

Narvy bym nie brał. Kupiłem i nie byłem zadowolony.

 

Edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...