Skocz do zawartości

[260l Pielęgnice] Aktualizacja 21-12-2010


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik dobrany pod jeden biotop [obsada pielęgnic], z elementami mającymi mało być może wspólnego dla tego regionu, jak np rodzaj podłoża czy niektóre dekoracje.

 

Eksperyment do dalszych zmian w obsadzie.

 

Cel: Obserwacja zachowań pielęgnic z tej samej rzeki w jednym zbiorniku, ewentualna selekcja.

 

Wymiary akwarium: długość 130cm, głębokość 40cm, wysokość 50cm (łącznie 260l)

Filtracja i ogrzewanie: AquaEl Turbo 1100l/h, Tetra Tec ex600, Atman 300W

Woda: Mokra

Oświetlenie: 2x36W Daylighit 6500K

Podłoże: 2mm brązowy granit [bardziej herbaciany]

Dekoracje: Potężny lignit, korzenie, otoczaki, piaskowce

Rośliny: Może vallisneria i jakiś 1 echinodorus amazonicus

Obsada: Na początek startuję z 1+1 Sajica, 1+1 Zebra, 2+2 Meeka, 1+1 Z. Niebieski, 1 x Z. Lamparci. Doświadczenia chciałbym zakończyć sukcesem na obsadzie 2+2 Zebra, 1+1 Nikaraguańska, 1 Gibbiceps. Ze względu na brak Nikaraguańskiej na allegro i forach, będę czekał bawiąc się z taką obsadą.

 

Zdjęcia już niedługo. Wszystko musi się uspokoić i uleżeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wygląd ogólny zbiornika.

 

Woda jeszcze mętna, daję jej tydzień na wyklarowanie i lekkie przyciemnienie od szyszek. Filtry dojrzałe, żeby nie czekać miesiąc na dojrzenie zbiornika.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

myślę, że zbiornik nabierze charakteru po jakimś czasie - gdy kamienie lekko się "postarzeją" od glonu. Ja przynajmniej jestem zadowolony jak na start i zupełny spontan w aranżacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meeki chyba trochu za małe by stwierdzić jaka jest płeć, tak w ogóle to jakiej wielkości są ?

Wiedziałem że się na Tobie nie zawiodę Grześku, niby drewna dużo nie ma, ale nadrobiłeś to paroma skałkami i dodaniem "smaczku" w postaci roślin.

 

Obsada dobra, ale wiem że coś innego planujesz (z tego co pamiętam to nikaraguańskie)

Myślę że jedynym problemem może być fakt że zebry mnożą się bardziej niż gupiki, oraz to że są w stanie uchować młode przy obecnej obsadzie. Lepiej by było gdybyś po prostu ikrę sciągał z kamienia, korzenia, czy na czym tam będą składać ikrę, unikniesz w ten sposób problem z późniejszym oddawaniem młodych. Baniak jest duży, nie musisz się martwić że wkurzony samiec po "nieudanym" tarle zagoni samicę na śmierć, tym bardziej że widzę że masz dużo kryjówek.

 

Tak jak mówiłem wcześniej, nie zawiodłem się na Tobie, a że baniak jest dla pielęgnic, możesz być pewny że będę ten topic często odwiedzać ;);) .

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meeki mają 4-5cm, są cztery sztuki. Napisałem 2+2 ale jak jest w rzeczywistości to wyjdzie z czasem. Pewne są tylko pary Sajica i Zebry. :) z drewna może coś jeszcze dojdzie wiszącego od góry ale to za jakiś czas.

 

dokładnie tego mi brakuje, drewna sięgającego pod taflę wody z jednej strony zbiornika, można do tego dołożyć więcej kamieni, co moim zdaniem tworzyło by to wrażenie brzegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzyłem. Małe zmiany w obsadzie: doszło 1+1 P. Salvini. Liczę, że z czasem z tej zupy rybnej wyłoni się dominująca para w akwarium, a dwie najsilniejsze pozostaną by im towarzyszyć i rozłożyć agresję w akwarium, w weekend dojdą kiryśniki i to by było na tyle z eksperymentami. Pozostaną obserwacje i wyciąganie wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nikaraguańskie są, czy będą? Gibbicepsa sobie odpuszczasz? Nie wydaje Ci się że zebry mogą zdominować pozostałe gatunki? To bardzo agresywne pielęgnice.

Dopóki nie znajdę p. nikaraguańskich, zostanie tak jak jest. Jak dostanę ryby, to będę się martwić. :)

 

W akwarium jest obecnie:

 

1+1 P. Salvini [ok 5cm]

1+1 P. Zebra [ok 5cm]

1+1 P. Sajica [samiec ok 6cm, samica ok 4cm]

2+2 P. Meeka [ok 4-5cm]

2 x Z. Lamparci [1 - ok 10cm, 1 - ok 4cm]

2 x Z. Niebieski [ok 6-7cm]

2 x K. Czarnoplamy [ok 10cm]

 

Z powyższych jak już wspomniałem chcę wyłonić dominującą parę i pozostawić dwie towarzyszące, to samo dotyczy się zbrojników, zostanie dominator/dominatorzy. Jeżeli zdarzy się tak, że dostanę P. nikaraguańską, będę obserwował reakcję pozostałych ryb na towarzyszy i czekał do 1-go tarła, po nim zweryfikuję obsadę - bo to będzie nieuniknione jak można się domyślić przy pielęgnicach CA.

 

Straszny kocioł, ale przy obecnej aranżacji muszę przyznać że rybki bez problemu obrały swoje rewiry, posiadają osobne schornienia i nikt nikomu nie wchodzi w drogę, nawet jedzą razem z "tej samej miski" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że jak te dorosną to będzie rzeźnia ale mogę się mylić ;)

Dokładnie, dlatego skupiać się będę na obserwacjach i przedwczesnej prewencji. Tym bardziej, że jeżeli dojdą nikaraguańskie, to i tak już będzie bomba zegarowa. A. Pomarańczowopłetwe miałem, o ile gupików i kirysków nie ruszały, o tyle gibbiceps 15cm dostał tak po łbie [bo był większych rozmiarów więc stanowił dla akar zagrożenie] że musiałem go oddać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomarańczowopłetwe rosną za duże , tym bardziej, że w planach jeszcze nikaraguańskie.

 

kilka zdjęć, ze stanem obecnym akwarium.

 

Przygotowanie do tarła P. Sajica i efektowny dołek w trudno dostępnym miejscu;

Dołączona grafika

 

Pistia 30cm średnica;

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Samiec P. Salvini;

Dołączona grafika

 

Widok ogólny:

Dołączona grafika

 

Kiryśnik samiec:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Kiryśnik samica:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...