Skocz do zawartości

Wpływ Zoolek FMC na wodę (akwa 45l)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam od dwóch tygodni akwarium (45l, filtr AquaEL Fan-1 plus wewn, grzałka, żwirek, korzeń, rosliny, temp 23, ph 7), rybki wpuściłem po 10 dniach (pierwsza partia) i dwa dni później drugą partię.

Drugą partię wpuściłem w dniu w którym jeden z kirysków padł.

 

Przy drugiej partii sprzedawca w sklepie zasugerował (w związku z tym padniętym kiryskiem) abym użył FMC zoolek, którego on używa zawsze profilaktycznie jak dokłada ryb do akwarium - okaża wodę, rybki, zabezpiecza przed przywleczeniem choroby z rybką.

 

2 dni temu wlałem FMC tyle ile zalecane od akwa, woda zrobiła się niebeska, generalnie trochę pociemniało w akwarium.

Następnego dnia rano zauważyłem że woda zmetniała. Zacząłem czytać na forach co i jak, o co może chodzic i dochodzę do wniosku że być może ten FMC wybił mi bakterię nitryfikacyjne w filtrze/wodzie. Wczoraj wrzuciłem do wody (w pobliżu największego ruhu wody) węgiel aktywny - wodą jest juz jaśniejsza, ale dalej mętnawa.

 

Prośba o potwierdzenie przyczyny zmętnienia wody (czy to ten FMC) i co powinienem dalej robić aby poprawić jej jakość? Czy też lepiej nic nie robić i poczekać aż sama się przeczyści ?

 

Pozdrawiam,

KS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fmc jest środkiem bakteriobójczym wybił ci wszystkie bakterie nitryfikacyjne. Teraz woda będzie mętna. Nastąpi ponowne dojrzewanie zbiornika. Przy czym pewnie większość ryb ci padnie, bo nie będzie filtracji biologicznej. I pamiętaj nigdy nie wież sprzedawcy lepiej zapytaj się na forum. Teraz pozostało ci tylko czekać. po 3 dniach wyjmij węgiel z filtra bo nie będzie ci już potrzebny. Jeśli masz od kogo to weź starej wody z akwarium po podmianie i dolej do swojego to przyśpieszy dojrzewanie. Najlepiej jakbyś zdobył od innego akwarysty gąbkę z filtra z dojrzałego akwarium lub jakąś ceramikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważasz że gość z sklepie (sklep specjalistyczny, ma akwarium od wielu lat, nie hipermarket) by mi doradził w ten sposób że wszystkie rybki padną? Przecież tego się używa w przypadku chorób, sam nie wiem, muszę jeszcze poczytać...

 

W każym razie mam nadzieje że ryby nie popadają. Wczoraj i dzisiaj robiłem testy (paski JBL, 5in1), wszystko jest w normie.

 

Jutro zrobię ponownie test i odwiędzę ten sklep, zobaczymy czego się dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr na który masz zwrócić teraz największą uwagę to NO2 ale paski raczej nie dadzą dokładnych pomiarów, ale lepsze takie niż żadne. A ile teraz wynosi ?

 

To skoro on ma wszystko już po odkażane i ty kupiłeś u niego rybę to po co kazał ci odkażać. Nie leje się nigdy żadnej chemii bez powodu ot tak, tylko używa jej się w krytycznych przypadkach.

 

Czytaj czytaj przy da ci się na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test z dzisiaj (popołudnie): 0.

 

FMC wlałem 2 dni temu (wtorek), wczoraj włożyłem węgiel aktywny, czyli minęły już 2 doby, po jakim czasie powinno skoczyć stężenie NO2. Czy dokupić biostarter lub inny środek z bakteriami nirtyfikacyjnymi i dodać jutro? Czy to pomoże uratować rybki, na razie nie zaobserowałem niczego niepokojącego - dzisiaj ruchliwość i apetyt większy niż wczoraj (węgiel zebrał trochę chemii)

 

W jaki sposób stosuje się FMC aby nie wybić bakterii pozytecznych i nie uziemić całej obsady, ktoś może się wypowiedzieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test z dzisiaj (popołudnie): 0.

 

FMC wlałem 2 dni temu (wtorek), wczoraj włożyłem węgiel aktywny, czyli minęły już 2 doby, po jakim czasie powinno skoczyć stężenie NO2. Czy dokupić biostarter lub inny środek z bakteriami nirtyfikacyjnymi i dodać jutro? Czy to pomoże uratować rybki, na razie nie zaobserowałem niczego niepokojącego - dzisiaj ruchliwość i apetyt większy niż wczoraj (węgiel zebrał trochę chemii)

 

W jaki sposób stosuje się FMC aby nie wybić bakterii pozytecznych i nie uziemić całej obsady, ktoś może się wypowiedzieć ?

 

Na razie stężenie NO2 masz zerowe to dobrze ale kontroluj to, bo będzie rosło i w razie czego podmiana wody. NO2 się ustabilizuje jak zbiornik dojrzeje. Nie dodawaj żadnych bakterii bo to pic na wodę, tylko kasę wywalisz.

 

Środki typu fmc, bactopur nie stosuje się w zbiorniku głównym, tylko w zbiorniku szpitalnym. Czyli chorą rybkę odławiasz robisz jej kąpiel w oddzielnym zbiorniku i wrzucasz z powrotem do głównego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...