Jump to content

[300L]Oświetlenie


Recommended Posts

Zamawiam meble do salonu, między innymi jedną szafkę na akwarium. Zaprojektowana jest w ten sposób, że półka nad akwarium będzie się podnosić. Mam teraz dylemat związany z oświetleniem, ponieważ w starym akwarium miałem pokrywę i nie było problemu. W tej chwili akwarium będę miał niestandardowe 170x40x45, a oświetlenie będę mocował na stałe do regału i o pomyłce nie może być mowy.

 

W nowym akwarium chcę nastawić się na hodowle trawników z Heńka i mchów. Byłem w sklepie akwarystycznym, który sprzedaje zestawy do montażu oświetlenia i polecili mi taki zestaw:

 

2 x statecznik Philips 2x80W

2 x 80W PHILIPS 865

1 x 80W (145cm) SYLVANIA AQUASTAR 10000K

1 x 80W (145cm) SYLVANIA GROLUX 8500K

4 x odbłyśniki

i osprzęt do montażu

 

Mi się wydaje, że to trochę dużo, wychodzi 1W/L. Może by wystarczyły 2-3 świetlówki. Co o tym sądzicie ?

Link to comment
Share on other sites

Ja na twoim miejscu nie bawił bym się w tak duże oświetlenie1W/L to bardzo dużo światła i w późniejszym czasie mogą się pojawić inne,też bardzo duże problemy.

Z twojego postu wynika,że już miałeś akwarium,więc i doświadczenie też nabyłeś.Wydaje mi się ,że tak do 0,65W/L będzie wystarczająco.I tak trzeba będzie wykombinować sobie co2 i wprowadzić jakieś nawożenie.

Link to comment
Share on other sites

Przy tej wysokości baniaka 1W/l Cię zmasakruje ;)

 

Ja bym zamówił mimo wszystko zestaw 2x80W T5 i opcjonalnie 2x39W do późniejszego wykorzystania przy ustabilizowanym baniaku i podawaniu CO2, bo bez CO2 heniek może się nie udać.

Edit: pojawił się skrót LT - metoda LT zakłada maksymalnie 0,5W/l i brak CO2, więc 2x80W wystarczy, ale z heńkiem będzie kłopot...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...