Jump to content

Martwica Płetwy


Recommended Posts

Cześć . Mam pytanie . Mam bojownika który zachorował na martwice płetwy . Najpierw trzymałem go w kuli bez grzałki i filtra i pewnie mu to zaszkodziło . Obecnie tżymam go w akwarium 16L ma gzałke i filtr z napowietrzaczem i widać że teraz czuje się o wiele lepiej , ale nadal ma postrzępione płetwy . Kupiłam Healthosn i chce go zastosować w ogólnym akwarium ( jest tam tylko 1 Bojownik ) . Ale nie wiem jakgo sie stosuje bo nie ma tam dokładnego opisu , piszą tylko ile dodać ml na 100 L . Ciekawi mnie czy stosuje sie go tylko raz czy czy kilkakrotnie , i czy po zastosowaniu w ogólnym zbiorniku trzeba potem wymieniać wode i ile czasu ryba może przebywać w ogólnym zbiorniku z dodatkiem tego preparatu ??

Prosze o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

To zależy, czy masz w tym akwarium podłoże i rośliny.

Jeśli są to zastosuj dawkę (na twoje akwarium 16-litrowe) 16 ml. czyli około 3 łyżeczki od herbaty, albo odmierz strzykawką, albo po prostu wlej połowę buteleczki (30ml.)

Jeśli nie masz podłoża i roślin możesz zastosować silniejszą dawkę leczniczą, czyli wlać całą zawartość buteleczki, czyli 30 ml.

Kąpiel powinna trwać 6-14 dni. Dawkę uzupełnij dopiero przy podmianie wody, ilość leku dostosowana do objętości podmienianej wody, czyli jeśli podmienisz np. 5 litrów wody, dodaj do niej 10 ml. preparatu (bez względu na to czy masz rośliny i podłoże, czy nie)

Podczas leczenia akryflawiną (Healthosanem) światło w akwarium powinno być wyłączone, ponieważ przyspiesza jej rozkład.

Roślinki mogą trochę zmarnieć, jeśli je masz, ale potem odżyją.

Nie musisz czekać, aż płetwy po przebytej martwicy odrosną rybce, wystarczy, że zniknie zmętnienie, charakterystyczne dla tego schorzenia.

Dodatkowo wspomagająco działa podniesienie temperatury do 27*C.

Po zakończonym leczeniu podmień połowę wody w zbiorniku na świeżą, a potem tak jak zwykle co tydzień, przy odmulaniu i podmianach wody.

 

PS. Przypominam o pokrywie na akwarium, w którym pływa bojownik, to ważne, żeby nie przeziębił labiryntu. Wystarczy zwykła szybka przycięta na wymiar.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...