Skocz do zawartości

Neon Czerwony - zdychają, padają


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Niestety w moim zbiorniku pojawił się problem z neonkami.

Akwarystyką pasjonuję się już ze 12 lat i pierwszy raz mam taki problem. Akwa przejąłem od kolegi z pracy i przez ostannie ok 3 miesiące było typowym holendrem. Pływały tam limki garbate Limia nigrofasciata, trzy Zmienniaki plamiste, otoski, ze trzy samce gupików i z 40 red cherry. Wszystko było ok przez kilka miechów. Oddałem ryby znajomemu do jego akwa, a sam wymieniłem rośliny, posadziłem nowe. Przez następne dwa tygodnie były tam tylko 2 kirysy. Postanowiłem zakuić nową obsadę ryb:

 

3 duże kirychy pstre Corydoras paleatus, 2 młode kirychy panda Corydoras panda, 2 młode sterbaje Corydoras sterbai, jednego spiżowego Corydoras aeneus, otoska dostałałem w gratisie no i 30 red cherry. Z tymi rybami jest ok.

Natomiast kupiłem 10 neon czerownych, z czego zdechły 3.

Po tygodniu kupiłem następne 10 neonów czerwonych i padło następne 7 sztuk.

 

Obecnie z 20 sztuk jest 10. Ryby padją z reguły następnego dnia po wpuszczeniu lub dwa dni po wpuszczeniu. Objaw to: szybko oddychają, bezwłądnie pływają, stoją w miejscu, przekręcają się, jedna sztuka miała białe oko, druga białe skrzela, trzecia biały ogon za nim padły, po za tym brak objawów zewnętrznych. Po śmierci pięknie ubarwione itd. Od pierwszych objawów śmierć następuję po ok 5 minutach.

 

Teraz trochę danych o akwa:

poj. 70l.

filtr zew. kaskadowy Aqua Clear 30 w srodkóu oczywiście gąbka, i kamyczki bioaktywne

Grzałka z termo. temp 25-26*C

Podłoże to piach substrat no i jakieś 3 tygodnie temu wrzuciłem 5 Kg czarnego nowego podkładu

Korzenie

Oświetlenie Life Glo 2x20W

Rośliny:

Dwie olbrzymie Cryptocoryne wendtii brown

Piękny Anubias barteri nana

Dwie rogatki Ceratophyllum demersum

Trzy bardzo duże Moczarki Elodea canadensis

Jedna duża Hygrophila corymbosa i trzy mniejsze

Dodatkowo dużo Java Moss

 

Nawożenie:

Tetra PlantaMin

Tropical Ferro-Activ

Tetra Crypto

 

Zakwaszanie Tropical Aquacid

Zmiękczanie ogólne Woreczki

 

Napowietrzanie codziennie w nocy

Intensywne nawożenie CO2 przez home made bimbrownie, jednak rozszczelniła mi się i od dwóch tygodni nie nawoże ( zanim kupiłem neonki przestałem nawozić)

 

Neonki karmię jakimś dedykowanym pokarmem dla neonków, suchy, drobny, w woreczkach przezroczystych, bez nazwy.

Kirysy Tetra TabiMin

Krewetki Sera shrimps natural

 

 

Parametry wody:

Temp. 25-26*C

pH 6.0-6.5

Twardość ogólna 10-12n

NO2, NO3 i inne nieznane.

 

Dodam że dwa tydzień temu miałem duży problem z krewecią ammano ponieważ jadła, oddychała, ale leżała cały czas na boku, nie mogła ustać na nogach, ale teraz jest już dobrze.

 

Wczoraj kupiłem szyszki olchy czarnej. Zrobiłem wywar i wlałem to. Woda zrobiła się brązowa. Niby ma to bardziej ją zmiękczyć. Wrzuciłem również do woreczka w filtrze węgiel aktywny Pro-Carb, ale godzine temu padła następna sztuka neonka.

 

Potrzebuję pilnej porady, jakieś sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z pracy z zakupionym testem NO2.

Po badaniu stwierdzam, że jeden powód został wyeliminowany. Poziom NO2 w moim akwa wynosi poniżej 0,3mg/l co według skali testu firmy Tropical świadczy o idealnych warunkach.

 

Obsada docelowo to tylko neonki, jednak póki ma miejsce taka sytuacja chcę się patrzeć na coś ,,zdrowego'' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może NO3?

NO2 na tym poziomie to ja bym nie popadał w samozadowolenie (w niedojrzałym akwarium tak się dzieje a potem NO2 powinno zniknąć) :o idealne warunki to NO2 = 0 i wtedy można wpuszczać bezpiecznie ryby.

NO3 w pewnym stężeniu pomaga rosnąć roślinkom w zbyt wysokim glonom.

Neonki są bardzo wrażliwe jeżeli wpuściłeś młode nie dojrzałe osobniki do zbiorniki to ... masz przyczynę.

 

Zobacz co to jest cykl azotowy NH3 => NO2 => NO3

 

albo masz ciągle dojrzewające akwarium albo z filtracja nie jest najlepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może NO3?

NO2 na tym poziomie to ja bym nie popadał w samozadowolenie (w niedojrzałym akwarium tak się dzieje a potem NO2 powinno zniknąć) :o idealne warunki to NO2 = 0 i wtedy można wpuszczać bezpiecznie ryby.

NO3 w pewnym stężeniu pomaga rosnąć roślinkom w zbyt wysokim glonom.

Neonki są bardzo wrażliwe jeżeli wpuściłeś młode nie dojrzałe osobniki do zbiorniki to ... masz przyczynę.

 

Zobacz co to jest cykl azotowy NH3 => NO2 => NO3

 

albo masz ciągle dojrzewające akwarium albo z filtracja nie jest najlepiej

No dziś kupię testy. No ale na skali Tropicala nie ma NO2=0 tylko najższa wartość to NO2<3mg/l co oznacza, że jest zbliżone do zera. Po za tym nawet jeżeli będzie NO2=3mg/l to jest źle, ale akceptowalnie dla większości ryb. Glonów nie ma i nigdy nie było. Te osobniki mają spoojnie powyżej 2cm. Specjalnie szukałem jak największych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 – 0mg/l => 0,5 mg/l Ogólna wykrywalność przez testy azotynów wskazuje

na to, że albo cykl azotowy się jeszcze nie zakończył albo posiadamy niewystarczający

jak na ten litraż i obsadę system filtracji. Dlatego proszę nie wpuszczać ryb dopóki N02

nie wyniesie 0 mg/l. Podany próg stężenia 0,5 mg/l pełni funkcję jedynie informacyjną.

 

NO2 – azotyny; mniej szkodliwy produkt powstały w procesie przetworzenia przez

bakterie amoniaku (NH3).

Aby bakterie te mogły się namnożyć musi być zapewniona ekwiwalentna do pojemności

akwarium filtracja, której złoża (wypełnienie) będą stanowiły powierzchnię na której

zaczną się rozwijać. WaŜnym elementem jest równieŜ dobre natlenienie wody w

akwarium. MoŜna je wzmocnić (pomijając ruch wody wywołany siłą pompy filtra) poprzez

różnego rodzaju dyfuzory powietrza, kostki napowietrzające itp. (uwzględniając przy tym

fakt, Ŝe równieŜ i w wewnątrz zbiornika bakterie te Ŝyją np. w podłożu).

źródło:www.tanganika.krasnystaw.biz

 

dlatego wspomniałem wcześniej o obsadzie, myślę że filtr ci nie wyrabia :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...