Skocz do zawartości

Totalne padanie rybek


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam akwa 112 l.

Obsada: 20 neonów czerwonych, para p. ramirez, 2 pary p. kakadu, glonojad (jakiś mały, dostałem w spadku), 2 samce gupika (też spadek), 3 bocje modesta, parka bojowników, 2 helenki, 4 kiryski (2 spiżowe i 2 pstre).

Roślinki: kabomba, anubisy, jakieś trawki, nurzańce, gałęzatka okręcona dookoła korzenia, 2 kokosy na dnie.

Sprzęt: oświetlenie Sun Glo + Aqua Glo z odbłyśnikami, filtr Elite Jet-Flo 150 (600 l/h), grzałka 100W (trzyma temp. 26-27 C), bimbrownia domowej roboty (pracująca już 15 dzień, bąbelkująca co ok. 15-20 sek.) bez żadnych zaworków, pracująca non stop.

Opis zdarzenia:

wczoraj w nocy wyłączono prąd na osiedlu na ok. 5 h. Rano (ok. 7.00) zastałem wszystkie neonki martwe, już bez kolorów, ślimaki wylazły na szyby powyżej poziomu wody. Odłowiłem zwłoki, odłączyłem bimbrownię, podmieniłem ok. 30% wody.

Pierwsza diagnoza to taka, że CO2 zatruł rybki nie było napowietrzania i neonki jako najdelikatniejsze padły pierwsze. Niestety, zaczęły padać kolejne - najpierw bocje (po 6h od włączenia napowietrzania, ale pomyślałem OK, ryba denna - odczuła mocno brak tlenu). Później, po ok. 10h padł samiec ramireza, samica kakadu i po 14h glonojad. Jeden kirys pstry cały czas leży na kabombie do góry brzuchem i intensywnie oddycha, 3 kiryski siedzą na filtrze tuż pod powierzchnią wody. Jeden gupik pływa ładnie, drugi zamiera w różnych miejscach, tak też "zawisa" samica bojownika.

Martwy glonojad miał ma ciele biały nalot, przypominający taki jak przy pleśniawce. Inne martwe ryby nie miały nic takiego.

Rybki siedzą pochowane w różnych zakamarkach, nie chcą jeść, są bardzo osowiałe i apatyczne chociaż minęło już 16 h od włączenia napowietrzania i 14 h od podmiany wody.

Podniosłem temperaturę do 28-29 C. Chemii nie mam do dyspozycji.

Proszę o Wasze opinie co może powodować padanie rybek. Chorobę neonową wykluczam, brak zmian, wcześniej całe towarzystwo pływało wesoło.

Czy jest to zatrucie CO2? Jak długo rybki mogą to odczuwać?

 

pozdrawiam

 

Edit:

 

Jeszcze parę informacji: podmiana wody 20% co 2 tygodnie, karmienie pokarmem żywym, mrożonym, płatkami i drażetkami dla dennych. Akwarium założone 2 miesiące temu, dojrzewało 2 tygodnie. Rybki kupione tego samego dnia w 2 różnych sklepach.

 

 

ahaed:edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Wydaje mi się, że co 2 tyg. podmiana to za mało. :!:

2.Przemyśl obsadę (wg. mnie nie najlepsze połączenie)

3.Samo wyłączenie filtracji i napowietrzania na 5h to jeszcze nie byłby problem.

4. Krótki okres dojrzewania :!:

5. Ryby wpuszczone wszystkie na raz to nie jest dobre :!:

 

Ale podejrzewam zbyt duże stężenie związków azotu w połączeniu z z dwutlenkiem węgla zatruło ryby. Jeżeli wytworzył się amoniak to w połączeniu z CO2 niewiele organizmów wodnych moze przetrwać a to by tłumaczyło dlaczego nawet ślimaki ci spierdzieliły z wody (one mogły a ryby nie :( ) Złuszczenie skóry na zbrojniku to tez może być objaw oparzenia amoniakiem.

 

Zrób testy NO2 i NO3

Częściej podmieniaj wodę. Jak odmulasz dno? Ile razy karmisz rybki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmulam odmulaczem chińskiej produkcji z taką rozszerzoną rurką na końcu. Zasysam trochę żwirku (tak, żeby go nie wciągnąć) syfy wylatują z wodą i OK.

Karmię dwa razy dziennie w odstępie 12h małymi porcjami, tak żeby wszystko zjadły w parę chwil. Dawałem im na jedno karmienie albo po jednej małej kostce mrożonki albo żywego ok. 1/5 torebki. Plus trochę płatków i wieczorem po zgaszeniu światła pastylki dla dennych (3 szt.).

Dziś rano wyłowiłem martwe gupiki i jednego kiryska.

Reszta kirysków pływa radośnie, bojownik się też ma dobrze. Kakadu i ramirez siedzą schowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwy glonojad miał ma ciele biały nalot, przypominający taki jak przy pleśniawce. Inne martwe ryby nie miały nic takiego.

Rybki siedzą pochowane w różnych zakamarkach, nie chcą jeść, są bardzo osowiałe i apatyczne

Tak jak napisałem zbadaj parametry wody i zadbaj o nie (odpowiednia podmiana odstanej wody+filtr płuczemy w wodzie spuszczonej z akwarium)

 

Tak objaw to wg mnie wynik podwyższonego stężenia amoniaku w wodzie, oparzenie i złuszczenie skóry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...