Skocz do zawartości

wszytko marnieje - pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie bardzo prosze o pomoc, córka dostała zest.akwa 30l firmy T....,

oswietlenie max 11w pompka tej samej firmy easycristal filter obsada:

4x gupik

2xkirys

1xkosiarka

4xneon

2x roślina ale nie wiem jaka (na zdjęciach)

 

Co mam robić żeby wszytko co żyje było tam szczęśliwe, gdyż pojawiły się czarne plamki na liściach, marnieje w oczach

powiedzieli mi żebym stosował podmiany wody też tak zrobiłem ale plamki nie zniknęły dodałem do wody multimineral, też nic nie pomaga co to może być proszę o pomoc zdjęcia w załączniku pompka jest na środku może gdzie indziej powinna być? może rośliny w innych miejscach? czy może rośliny nie mogą być razem? jak się nazywają ? proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznę... od dojrzewania, akwariumu, obsady, dekoracji...

Jak coś, to przepraszam za krytykę...

 

:arrow: Czy akwarium dojrzało? (Czyli w "podłożu" zegnieździły się bakterie nitryfiltracyjne.) Stało min. 2 tygodnie z chodzącym filtrem i grzałką? (Chociaż grzałki nie masz)

 

:arrow: Od razu wywal ten chiński, badziewny kolorowy żwirek :!: Wsyp gdzieś z 4 kg. bazaltu. (Granulacja ok.2-3 mm)

:arrow: Wywal tą fototapetę :!: Kup czarny brystol.

:arrow: Kup jakiś nawóz w kulkach dla roślin lub w płynie, np. firmy JBL, Filtusa, Tropicala, Tetry ITP...)

:arrow: Filtr przymocuj z lewej strony, na lewej ściance z boku, z tyłu, by strumień szedł tak |filtr----> | :mrgreen: Chyba rozumiesz? :mrgreen:

 

A co do obsady... Szczerze, KOSZMARNA. Całkowicie do wymiany.

Kirysy, kosiarkę i neony natychmiast oddaj. Do takiego akwa to ok. 3,4 samców gupika lub 1+3 (harem, jeden samiec, trzy samiczki) gupika, ale musiałbyś gdzieś oddawać młode, bo bardzo łatwo o zupkę rybną (czyt. przerybienie). Albo je wyjedzą.

 

Jak zapewnisz roślinom dobre warunki świetlne, temperaturę, filtrację, dobry żwirek, nawozy to może odżyją. :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhhh... z pewnością to tapeta jest winna chorobie roślinek. Ja ja uwielbiam takie dyskusje na forach...

 

Ja bym (choć teraz już trochę późno) dosypała pod spód kolorowego żwirku podłoże dla roślin. A co do plamek dla mnie to może byc przenawożenie, niedobór żelaza, albo brak światła. Proponuje obciąć te liście i ograniczyc się na razie do podmian wody, może doświetlić troche to akwarium i poobserwować.

 

Przy okazji kup testy (np 5 in 1 JBL'a) w ten sposob może się szybko okazać co jest nie tak w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji kup testy (np 5 in 1 JBL'a) w ten sposob może się szybko okazać co jest nie tak w akwarium.

Te testy są strasznie badziewne! Jak masz polecać to polecaj testy kropelkowe

 

Filtr przymocuj z lewej strony, na lewej ściance z boku, z tyłu, by strumień szedł tak |filtr----> | :mrgreen: Chyba rozumiesz? :mrgreen:

Dlaczego akurat po lewej? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te testy są strasznie badziewne! Jak masz polecać to polecaj testy kropelkowe

Ale kosztują tyle co całe to akwarium :) a JBL'e nie sa takie zle i na takie warunki spokojnie wystarcza :)

 

Dlaczego akurat po lewej? ;)

Pewnie z tego samego powodu z ktorego tapeta szkodzi roslinkom :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko, mogłabyś się tak nie wypowiadać? Załamka to raczej do Ciebie, bo napisałam tak, bo wygląda to okropnie, nienaturalnie i sztucznie. A gdzie masz w moim poście informacje, że ona szkodzi roślinom? Napisałam: NAJPIERW WYPOWIEM SIĘ NA TEMAT OBSADY, DEKORACJI, FILTRACJI itp. Czytaj więc dokładniej :!:, a poza tym każdy ma swoje zdanie. Więc :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja poprę brzanka12,gdyż należy koniecznie wymienić żwir.Filtr przenieś na boczną ściankę,a chore liście obetnij.Jeśli regularnie będziesz robił podmiany wody (ok.20% raz w tygodniu) i przy tym dokładnie odmulisz dno,oraz dodasz jakiś nawóz powinno być dobrze.Obsada na to twoje 30l może być taka:

1+2 gupik

lub

1 bojownik

 

Jedno z powyższych plus np.2 ampularie do pomocy w czyszczeniu akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tapeta jest kwestia gustu...chociaż mam podobne zdanie co brzanka12.Podpowiedziała tylko co jeszcze można poprawić w wizerunku ogólnym i zbędna jest dyskusja na ten temat.Ja odebrałem to jako dobrą rade.Co do problemu-podaj jakie posiadasz oświetlenie a na pewno powinieneś zacząć nawozić,polecił bym ci serię nawozów planta gainer,na poczatek classic+ferro daj połowę dawki polecanej przez producenta,światło jest bardzo ważne,minimum dla dobrego wzrostu roslin to 0,5w/l. Przy tych roslinach (bacopa,hydrocotyle) powinieneś zastosować świetlówkę 15-20w 6500k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te testy są strasznie badziewne! Jak masz polecać to polecaj testy kropelkowe

Ale kosztują tyle co całe to akwarium :) a JBL'e nie sa takie zle i na takie warunki spokojnie wystarcza :)
To już lepiej wcale takich nie kupować a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na jakiś lepszy filterek kaskadowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady i pomoc wiec jak juz wczesniej pisalem to jest prezent córcia dostała to w całości. nie bede w stanie zmienić żwirku gdyż jest to wymysł córki, pompki też nie przełoże, gdyż mocowana jest na specjalnych zaczepach, (ten typ tak ma) może być tylko na tylnej scianie na srodlu badz po bokach ale z wypustem tylko na wprost, mało tego wypust wody jest doslownie 1cm nad lustrem, w sklepie widzialem ze ta przestrzen jest duzo wieksza dzieki czemu w moim mniemaniu woda również siię natlenia, u mnie musiałbym mieć tylko połowę wody, dlatego dokupiłem brzęczek czy coś takiego. myślałem że te czarne kropki to może być glon, tym bardziej że zaczął pojawiać się na szybach przy roślinach ale teraz już. nie wem sam. jeszcze raz dziękuję za pomoc, każda opinia jest dla mnie bardzo ppmocna. przepraszam za ewentualne błędy ale piszę z telefonu. 8-)

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bede w stanie zmienić żwirku gdyż jest to wymysł córki

Tu nawet nie chodzi o względy dekoracyjne.

Ryby najlepiej czują się jeśli w akwarium jest jakiś naturalny żwir. Takie jaskrawe nienaturalne kolory nie wpływają pozytywnie na samopoczucie zwierząt, spróbuj wytłumaczyć córce że rybki nie lubią takiego żwirku i jeśli go nie zmienicie to będą "chore" - powinna zrozumieć. ;)

 

Wylot filtra wewnętrznego powinien znajdować się pod wodą. Dodatkowy brzęczek nie jest Ci do niczego potrzebny, sam filtr wewnętrzny natleni wodę w maksymalnym stopniu.

 

No i koniecznie zredukuj obsadę do samych gupików...

Lepiej [mimo sprzeciwu dziecka] oddać nadmiar ryb, niż później przy nim wyławiać martwe zwierzątka z akwarium. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie z tym "samopoczuciem rybek" mialam na mysli coś zgoła innego - lepsze pod kątem roślin podłoże POD kolorowym żwirkiem. W jaki sposob ryby rozpoznają "naturalność" żwirku? Tak się składa że większość wód nie ma podłoża bazaltowego a piasek i co teraz? Martwiłąbym się najwyżej czy podczas barwienie nie użyto zadnych potencjalnie szkodliwych substancji...

 

Owszem, wszystko co najlepsze dla podopiecznych, ale w granicach rozsądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwiłąbym się najwyżej czy podczas barwienie nie użyto zadnych potencjalnie szkodliwych substancji...

Ten niby żwirek który widać w akwarium to ceramika obrobiona termicznie i do tego zafarbowana na fluorescencyjne barwy.Zatwardza wodę i co najwyżej takimi kamykami można ścieżkę w ogródku wyłożyć, a ryby widzą i rozróżniają kolory dlatego przy takich barwach rybki czują się co najmniej dziwnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwiłąbym się najwyżej czy podczas barwienie nie użyto zadnych potencjalnie szkodliwych substancji...

Ten niby żwirek który widać w akwarium to ceramika obrobiona termicznie i do tego zafarbowana na fluorescencyjne barwy.Zatwardza wodę i co najwyżej takimi kamykami można ścieżkę w ogródku wyłożyć,
I to dopiero jest argument :)

 

Robson, sprawdź czy tego nie da się z liści zdrapać, jeśli pojawia się na ściankach to istnieje spora szansa ze to jakis zwyczajny glon :) i daj znać jak wyszły testy o ile zrobiłes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie z tym "samopoczuciem rybek" mialam na mysli coś zgoła innego - lepsze pod kątem roślin podłoże POD kolorowym żwirkiem. W jaki sposob ryby rozpoznają "naturalność" żwirku? Tak się składa że większość wód nie ma podłoża bazaltowego a piasek i co teraz? Martwiłąbym się najwyżej czy podczas barwienie nie użyto zadnych potencjalnie szkodliwych substancji...

 

Wyobraź że zamknięto by Cie w świecie gdzie trawa, rośliny, drzewa, wszystko byłoby jaskrawo różowe/czerwone/pomarańczowe. Czy czułabyś się tam dobrze, bezpiecznie i czy taki świat wyglądałby dla Ciebie naturalnie?

Ryby inaczej zachowują się na jaskrawo kolorowym żwirku, a inaczej na naturalnym rzeczny/bazalcie. Bardzo wiele gatunków ma nawet swoje preferencje co do żwiru, np. neony powinno trzymać się na ciemnym żwirku. Różnica w zachowaniu w takim wypadku jest zauważalna nawet dla amatora. Dla żyworódek naturalność żwirku i ozdób w akwarium też ma różnice. ;)

 

To mała kostka. Długość i szerokość tego akwarium jest mniejsza niż w standardowych 25l z tego co widzę. Moim zdaniem szkoda marnować każdego litra wody w takim akwarium dla dobra ryb. Osobiście bym tam warstwy substratu pod żwir już nie pakował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rady tak te czarne kropki pojawiły się na akwa w dole w niektórych miejscach, zrobiłem tak:

zwykłym nowym czystym zmywakiem wyczyściłem szyby z tego nalotu, podmieniłem wodę i wrzuciłem tabletkę na glon, się zobaczy co z tego będzie. p.s. rośliny rosną jak szalone, tylko te liście niżej położene dostały te kropki przeszukałem troszku internet i wydaje mi się że jest to glon ale cóż okaże się czy znikną po tabsie. jeszcze jedno pytanie czy ten filtr powinien wystawać nad lustro wody? czy być zanużony tak jak sugerował Atreyu ? W tym momencie jest nad lustrem i to całe 4 mm :lol:, musiałbym spuścić jakieś 5 litrów żeby woda spadając mieszała się z powietrzem, a wyglądało by to koszmarnie. Czy nie trzeba już natleniać wody brzęczkiem przy takim filtrze? I jak widać na załączonym obrazku są tylko 3 miejsca montażu w tym momencie jest on na środkowym, ale chyba pobawię się w pomysłowego Dobromira i jakoś postaram się go przełożyć na boczną ścianę. proszę o odpowiedź. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...