Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie molinezji i gupików


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam od pół roku akwarium po blisko 20 letniej przerwie i wszystko było dobrze z rybkami aż do wymiany wody miesiąc temu. Po około dwóch tygodniach woda zrobiła się zielona i zaczeła kwitnąc po dodaniu aquaclar -zoolek troche pomogło i zachwile było to samo podmieniłem 3/4 wody w akwarium i teraz jest ok w tym samym czasie okociła się gupiczka i jedna z molinezji po tych porodach obie rybki zrobiły się tak chude że nigdy wcześniej tak nie wyglądały są przygarbione czasami leżą na dnie ale częściej przy powieszchni wody apetyt mają wczoraj zauważyłem że na samcu molinezji pokazała się biała plama wygląda mi to na rybią ospe inne molinezje są żywe ale pocierają się o kamienie jedna leży cały czas na dnie inny samiec stoi bardzo często pionowo przy powieszchni wody.Dałem wczoraj środek CMF - TROPICALA podniosłem temperature do 27 stopni ale narazie nie widze jakieś poprawy. Ryby karmie suchymi dafniami - tropicala, biovit - tropicala, tetra menu na przemian a narybek tetra guppy.Do uzdatniania wody stosuje acua safe i sera bio nitrivec parametry wody idealne sprawdzane testerem JBL.Mam pytanie jaka to może byc choroba rybia ospa czy coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnij informacje o zbiorniku:

- litraż

- filtr (model i czy jest włączony cały czas)

- pełna obsada (ilość i rodzaj ryb)

- parametry wody (podaj dokładne wyniki, szczególnie NO2 i NO3)

- jak często robisz porządki (odmulanie, podmiana wody, czyszczenie filtra)

Nie lej żadnej "chemii" bez potrzeby, bo to tylko osłabia ryby i stają się jeszcze bardziej podatne na choroby.

 

EDIT: No tak obsada w podpisie... :oops:

Ale ja chora jestem więc mogę niedowidzieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry nie mogły być idealne i na pewno nie będą skoro wlałeś CMF i chemie do klarowania wody do ogólnego zbiornika...

Masz bardzo przerybione akwarium:

4 - Skalary - potrzebują znacznie większego akwarium [ok 200l]

4 - Gurami - potrzebują większego akwa

16 -Molinezji żółtych i białych - potrzebują większego akwa

15 - Gupików - za dużo

2 - Platynki

4 - Mieczyki - potrzebują większego akwa

 

Po pierwsze zrób porządek z obsadą, w takim przerybieniu ryby ciągle będą chorować i nigdy ich nie wyleczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ akwarium i filtra znajduje się w opisie jak i obsada, no za duża ale połowa z niej to dwu trzy miesięczne gupiki i molinezje które pójdą do sklepu. Filtr chodzi non stop temp.27 stopni.Filtr czyszcze co dwa tygodnie bo jest większy niż wymaga to akwarium, wode też podmieniam co dwa tygodnie jakieś 20 % . Właśnie zrobiłem test wody testerem JBL 5 in 1 i winiki są takie:

NO 0 mg/l

NO2 0 mg/l

GH >21 d i tutaj zawsze jest nie dobry parametr lub jest >14 d to tak na styk

KH 4-5 d tak na pograniczu ok minmum to 6

pH około 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...