Skocz do zawartości

Rośliny gubią liście i gniją,pomocy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Załączam kilka zdjęć z roślinami z którymi mam problem.Podpowiedzcie co może być nie tak.

Oświetlenie ok 0,5w/l,co2 z butli.

Wyczytałem na forum że mogą to być braki potasu,zastosowałem i narazie czekam ale nie widzę poprawy.

Jesli ktoś rozpozna rośliny to proszę pisać jak się zwą.

Dodam że po zakupie wszyskie od pierwszego dnia zaczęły puszczać nowe korzenie i jakiś czas tj 2-4 tyg ładnie się prezentowały.

post-4038-13685159467915_thumb.jpg

post-4038-13685159468225_thumb.jpg

post-4038-13685159468516_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problem z krasnorostami, braki mikro i makro wykorzystują glony.

Druga sprawa masz jakieś testy parametrów wody? Co z filtracją (mało bakterii nitryfikacyjnych być możne)?

Podejrzewam, że masz za dużo NO3 lub PO4. Glony powodują obumieranie roślin zabierając im składniki odżywcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do krasnorostów-było już kilka tematów na forum, więc radzę pośledzić jako dodatkową lekturę.

 

Bez makro i mikroelementów wiele nie zdziałasz. Od siebie mogę polecić wypróbowany TPN+ , który zawiera N, P, K, Mg, Fe, Mn, Zn, Mo, Cu, B, S E202, E300 czyli tak naprawdę klucz do sukcesu zdrowych roślin ;)

 

Do tego oczywiście oświetlenie, masz 0,5W/L ale czy świetlówki są odpowiednie?

 

Stosujesz już CO2, ale polecam również preparat EasyLife, który pomoże Ci w pozbyciu się glonów. No i przede wszystkim TESTY...jeżeli mamy już problem w Naszym akwarium to trzeba poznać ich przyczynę. Znając ewentualne niedobory będziesz mógł łatwiej zapanować nad stanem wody i nad zdrowiem ryb i roślin.

 

Powodzenia ! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gnicie dolnych partii liści ,to jest to normalne po zakupie nowych roślinek w sklepie zoologicznym.Większość tych roślin pochodzi z upraw nadwodnych więc po kilku dniach od zakupu i posadzeniu ich całkowicie pod wodą w akwarium to normalne ,że tak się dzieje.

Jeśli chodzi natomiast o nawożenie to należało by im zacząć podawać jakieś macro i micro,połączone z co2.

Jednak najpierw proponuję zrobić jakieś testy wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o testy to no2 no3 w normie na poziomie no2-10 no3-0,ph ok 7,6 gh12-15 kh-8 te da ostatnie myślę że nie mają większego wpływu.

Co do krasnali to są na wymarciu,miałem z nimi problem jakiś czas temu,pozostały śladowe ilości które sie nie rozwijają,bardziej martwią mnie nitki zarówno w postaci meszku widocznego na liściach jak i te długie.

 

Oświetlenie to 2xakwarystyczne świetlówki Narva oceanic flora i sylvania daylightstar oraz dvie sylvanie o dość dobrym pur 0.83 dla porównania droższy odpowiednik auarelle ma 0.76 więc myśle oświetlenie jest ok.

Nawóz jaki posiadam to:

http://www.allegro.pl/item1062058150_pe ... atisy.html , został mi on polecony na forum.

 

Do koleżanki agniesia01 mam pytanki, ten nawóz TPN+,jaka jest jego pełna nazwa bo nie spotkałem sie w sklepie z takim czymś.

 

Co sądzicie o parametrach,nawozie i całej reszcie bo już nie mam pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o testy to no2 no3 w normie na poziomie no2-10 no3-0,ph ok 7,6 gh12-15 kh-8 te da ostatnie myślę że nie mają większego wpływu.

Co do krasnali to są na wymarciu,miałem z nimi problem jakiś czas temu,pozostały śladowe ilości które sie nie rozwijają,bardziej martwią mnie nitki zarówno w postaci meszku widocznego na liściach jak i te długie.

 

Oświetlenie to 2xakwarystyczne świetlówki Narva oceanic flora i sylvania daylightstar oraz dvie sylvanie o dość dobrym pur 0.83 dla porównania droższy odpowiednik auarelle ma 0.76 więc myśle oświetlenie jest ok.

Nawóz jaki posiadam to:

http://www.allegro.pl/item1062058150_pe ... atisy.html , został mi on polecony na forum.

 

Do koleżanki agniesia01 mam pytanki, ten nawóz TPN+,jaka jest jego pełna nazwa bo nie spotkałem sie w sklepie z takim czymś.

 

Co sądzicie o parametrach,nawozie i całej reszcie bo już nie mam pomysłu.

Nie możesz mieć NO3 = 0 (jakiś błąd?), a NO2 powinieneś mieć 0

 

Zielone glony nitkowate

 

Przyczyna:

-nadmiar światła

-nadmiar azotu/fosforu

-brak odpowiedniej filtracji

-nadmierne nawożenie

-przerybienie

 

Walka:

-usunięcie nadmiaru azotu i fosforu

-częste podmiany wody (co 2 dni 10%)

-osadzenie akwarium roślinami szybko rosnącymi

-ograniczenie oświetlenia

-wpuszczenie do akwarium ryb, które żywią się glonami

-ręczne usuwanie glonów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3 waha sieprzy cotygodniowym pomiarze przed podmiana wody czasem jest bliskie zera a nie przekracza 30 w najgorszym przypadku.

 

Nadmiar światła?Nie sądze 10 godz przy 0,5 w/l-odpada

Przerybienie odpada,nadmirne nawożenie również.

Brak odpowiedniej filtracji też,wewnętrzny filtr Aquaszut 650 turbo,kaskada modelu nie znam i kubełek fluval 203,z resztą no2 jest zawsze na zero.

 

Nadmiar azotu,jak to sprawdzić nie mając testu...Czy ma to powiązanie z no2 i no3?

Jeśli chodzi o fosfor to raczj mam jego braki sądząc po wypowiedziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak NO2 0 czy 10 raz tak piszesz raz tak? (przyczyny powstania glonów nitkowych sa ogólne sam musisz znaleźć co jest przyczyną)

NO3 waha się? Przed podmianą masz 0 a raz 30 (masz jakiś filtr nitryfikacyjny? - upieram się, że 0 ci nie wyjdzie) - bo jak tak to masz zachwianą równowaga środowiska - pytanie co ją powoduje coś musi gdyby wszystko było w porządku nie miałbyś problemu z glonami. Przed podmianą powinieneś mieć 5 - 30 - norma jest do 50 (po podmianie możesz mieć chwilowe zachwianie) Nadmiar azotu - chodzi właśnie o jego związki NO2 I NO3 czysty azot jest jak nawóz pomaga przyswajać inne substancje roślinom, jego związki są szkodliwe a szczególnie amoniak. Bakterie nitryfikacyjne potrzebują tlenu, albo biorą go z wody i masz spory problem z rybami :zamieszany: albo rozkładają ze związków azotu i ... w powietrze wędruje czysty azot :)

 

Jeszcze PH ma znaczenie wysokie pomaga glonom :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teście paskowym ciężko powiedzieć czy jest to 0 czy 10.No3 miałem raz w okolicach zera,być może błąd w odczycie.W przeciągu 8 tygodni mierzone w równych odstępach nie wychodziło ponad 30 i nie spadało poniżej 10 (poza tym jednym razem).Odczyty robiłem regularnie przed podmianami.I to są wartości z 8 miu kolejnych pomiarów:15,30,15,20,25,30,20,10 przy czym dokładność szczególnie przy małych wartościach jest raczej mała bo na pasku jest niewielka różnica w kolorach do porównania.

 

Jak chodzi o nitryfikację to w kuble mam 2L ceramiki i w kaskadzie jedną komorę,reszta to gąbki.

 

Niestety ph nie zmienię,trzeba by w ro inwestować.Ale głównym problemem nie są same glony co obumieranie niektórych z roślin,właśnie tych co są na zdjęciach, z pozostałymi nie mam takiego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry masz włączone cały czas?

Jakie masz żarówki?

W jakich godzinach świecisz?

Sprawdzałeś poziom CO2 (czy efektywnie jest podawane)

 

Co do nawożenia: na efekty czasem trzeba poczekać i nie zaczynać od dawki zasadniczej, i na przykład dawać mniej a trochę częściej niż raz w tygodniu z podmianą (ale proporcjonalnie do dawki tygodniowej).

A to może ci pomoże ustalić czego brakuje ;)

 

Makro elementy

 

Potas (K)

Objawy niedoborów:

- spowolnienie lub zatrzymanie się wzrostu roślin

- żółknięcie i brązowienie liści

- pojawianie się dziur w blaszce liściowej

- w przypadku minimalnych ilości potasu może występować odpadanie liści i gnicie łodygi

 

Objawy nadmiarów:

- występują rzadko, jednak w przypadku dużych nadmiarów może dojść do deformacji lub zamierania stożków wzrostu

 

Azot (N)

Objawy niedoborów:

- spowolnienie lub zatrzymanie się wzrostu roślin

- kolor liści blado zielony przechodzący w jasny żółty

- zmniejszenie rozmiaru blaszki liściowej

- w przypadku roślin krzewiących, małe krzewienie (mniejsza ilość łodyg)

 

Objawy nadmiarów

- nienaturalny dla rośliny ciemno zielony kolor liści

 

Fosfor (P)

Objawy niedoborów:

- spowolnienie lub zatrzymanie się wzrostu roślin

- kolor liści ciemno zielony lub przechodzący w fioletowy

- odpadanie liści

- gnicie końcówek liści

- przy wysokim N pojawienie się koloni zielenic

 

Objawy nadmiarów:

- przy niskim poziomie N pojawiają się sinice

 

Magnez (Mg)

Objawy niedoborów:

- żółknięcie wierzchołków i brzegów liści lub brązowienie liści

- w przypadku większych niedoborów może wystąpić odpadanie liści

- może dochodzić do deformacji młodych liści

 

Objawy nadmiarów:

- ogólnie uważa się za nieszkodliwy

 

Mikro elementy (niektóre na razie)

 

Żelazo (Fe)

Objawy niedoborów:

- spowolnienie wzrostu

- może dochodzić do zmniejszenia się rozmiaru blaszki liściowej

- żółknięcie młodych liści; w skrajnych przypadkach liść może przybierać barwę podobną do białej

 

Objawy nadmiarów:

- na liściach pojawiają się żółte i żółto-brązowe plamki przechodzące w dziury (objaw zatrucia żelazem)

- może dojść do zahamowania wzrostu rośliny

 

Mangan (Mn)

Objawy niedoborów:

- żółknięcie liści

- możliwe pojawienie się biało-żółtych smug na liściach

- możliwe pojawienie się brązowych lub czarnych plam na liściach

- odpadanie liści

 

Objawy nadmiarów:

- brązowe lub czerwone plamy na liściach

- zahamowanie wzrostu korzeni

- w skrajnych przypadkach mogą pojawić się dziury w liściach

 

Miedź (Cu)

Objawy niedoborów:

- zahamowanie wzrostu

- liście w kolorze zielono-niebieskim

- brązowe lub białe plamy na liściach

 

Objawy nadmiarów:

- zahamowanie wzrostu pędów

- liście przybierają niebieski odcień

- czernienie korzeni

- brak krzewienia się roślin

 

Bor (B)

Objawy niedoborów:

- spowolnienie wzrostu

- zamieranie pędów i stożków wzrostu

- możliwe gnicie korzeni

- skrócenie międzywęźli

- biało-żółte plamy na liściach

 

Objawy nadmiarów:

- blado-żółte lub gnijące wierzchołki i brzegi liści

- dziury w kolorze jasno-pomarańczowym

- może występować odpadanie liści

 

Cynk (Zn)

Objawy niedoborów:

- skrócenie międzywęźli

- deformacja młodych liści

- skrajne niedobory powodują odpadanie liści

- obumieranie stożków wzrostu

 

Objawy nadmiarów:

- występują bardzo rzadko

- może dojść do spowolnienia wzrostu pędów przy normalnych rozmiarach blaszki liściowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za lin k do nawozu,postaram się go zdobyć jak najszybciej,puki co zacząłem renimacje nawozami jakie mam,rośliny bąblują ale narazi nie widzę poprawy jak chodzi o wzrost i glony.

 

Jeśli chodzi o filtrację to chodzi 24/24, ośietlenie 10h i opisałem kilka postów wczsniej.Testu co2 nie mam,obliczam orientacyjną wartość twardości do odczynu i wychodzi ok 10 przy czym jest to nie zbyt dokładne.Wychodzę z założenia że lepiej podać nieco mniej co2 niz wcale albo żby przesadzić.Jeśli się mylę to mnie oświećcie:)Co2 zaczyna działać nieco przed rozpoczęciem świecenia i kończy trochę przed zakończeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...