Skocz do zawartości

Krewetki + Bojownik


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zamarzyło mi się ostatnio akwarium. Nie bardzo mam miejce (ani kasę) na duże akwarium dlatego wymyśliłam sobie taki oto zestaw:

 

- Aquael Shrimp SET 20l ew 30l (http://mcten.pl/aquael-aquael-shrimp-set-p-3949.html)

- parę krewetek Cherry Red

- kamień napowietrzający

- java moss

 

Teraz po kolei co mnie męczy:

1. Przede wszystkim co sądzicie o tym zestawie akwariowym? Gdzieś czytałam że takie zestawy wychodzą drożej niż pojedyncze? Nada się czy to pic na wodę?

2. Chciałabym dołożyć do tego jakąś rybkę, najlepiej większego samotnika niż kilka małych. Marzył mi się bojownik (stąd pierwotnie myśl o akwarium) ale obawiam się że 25 stopni dla dobrego samopoczucia bojownika będzie za dużo dla krewetek? Czy myślicie że możliwy jest tu kompromis przy tych 25 stopniach? Może jakiś ciepłolubny gatunek krewetek? no i przede wszystkim, czy możliwe jest współżycie bojownika z krewetkami? W takim akwarium za dużo krewetek być nie może więc jeśli bojownik od czasu do czasu przetrzebiłby trochę młodych to nawet nie byłoby tak źle, oczywiście w granicach rozsądku :P Jeśli absolutnie nie to jaką inna rybkę proponujecie? Myślałam ewentualnie o razborze galaxy.

3. Czy tyle wystarczy czy muszę mieć jeszcze coś ważnego o czym nie wiem? Nie spieszy mi się i nie chcę odwalić fuszerki, żeby w bądź co bądź małym zbiorniku, zapewnić całej ferajnie warunki. Wiem że każdemu zwierzęciu można zapewnić warunki DOSKONAŁE, PRZYZWOITE i MINIMALNE (ew. te "O RANY ONE NIE POWINNY JUŻ ŻYĆ!" :P), dlatego nie piszcie mi o jakiś cudach bo nie mam na nie warunków, interesuje mnie ta przyzwoita wersja i w ramach niej będę się starała zapewnić możliwie najlepsze warunki :)

 

Wiem, że moge uruchomić google, już to z reszta zrobiłam i znalazłam tyle śmieci i zbieżnych opinii że zaczęłam mieć wątpliwości której zawierzyć :P z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do krewetek to nie mam rozeznania,ale myślę że dla bojownika ciut za malutkie to akwa.Może nie spiesz się z zakupem.Jakoś nie ufam temu produktowi.Ja bym na Twoim miejscu poczekała chwilkę,odłożyła więcej kasy i kupiła 25l akwa lub większe.25l nie zajmuje dużo miejsca,a rybka będzie szczęśliwsza.O większej ilości rybek w takim maleństwie zapomnij.Będą się męczyć na 100%.Jeśli będziesz mieć jakiś problem pytaj na PW.Zawsze pomogę jak będę umiała,albo odeślę Cię do osób mądrzejszych ode mnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cena rożnie bywa czasem wyjedzie taniej samemu złożyć, a czasem nie :)

Nie widzę czy jest ono z pokrywą - a bojownik jako że zaczerpuje powietrza atmosferycznego może się przeziębić od przeciągu :zamieszany: Możesz tam dołożyć krewetki - ale przygotuj tak dużo krzaków i zakamarków, raz że bojowniki lubią zarośla a dwa krewetki nie staną się jego wyżerką. Jak szyby są syntetyczne (plastik) mogą się porysować podczas czyszczenia.

Weź te 30l jeżeli jest zakryte (bojki lobią skakać a krewetki wyłazić na podłogę i znajdziesz suszki na dywanie rano) lub wybierz inne akwarium z pokrywą filtr możesz kupić oddzielnie wewnętrzny za 40 zł kupisz przyzwoity, w przypadku małego akwarium pokrywa ze świetlówkami kompaktowymi to dobra rzecz - małe a możesz znaleźć o wysokim stopniu naświetlania nawet 10000K przy 11W (szukaj takiej aby żarówka nie była narażona na działanie pary wodnej z akwarium)

25 stopni i dla krewetek i dla bojka będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba mają pokrywę, ceny w moim mieście to 120 za to 20l i 140 za 30l a więc niedużo. Lampka umieszczona jest nad pokrywą a więc i z dala od pary wodnej. Mam jeszcze jeden problem, gdzie kupić bojownika? Czy zna ktoś moze jakiś sklep/hodowce z wrocławia godny polecenia? Bo w galeriach są tylko "kubkowe" poogryzane do szczętu a to mnie nei urządza... na szczeście krewetki znalazłam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewna,ale wydaje mi się że ktoś na forum miał młode od pary bojowników.Ale żeby nie wprowadzać Cię w błąd piszę "nie jestem pewna".Albo spójrz kto z forumowiczów jest z Twoich okolic i zapytaj,tak najszybciej się dowiesz.albo przejdź się po sklepach i poszukaj "niekubeczkowych".Można znaleźć.Masz na to czas,bo akwarium i tak musi dojrzeć.Nie wpuszcza się rybek od razu.Ale od tego są działy o zakładaniu akwarium.Wejdź tam i poczytaj.Warto,żeby potem nie było płaczu :) My już popełniliśmy swoje błędy,Ty nie musisz,dlatego zacznij od początku i bez pośpiechu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem 54L za 145 zł, z pokrywą, koszt filtra i grzałki jest nie wielki...

Wiec chyba juz lepiej dołożyć i mieć wieksze akwarium, jak byś kiedyś chciał mieć większy wybór w rybkach... :)

Ja myślałem ze 54L mi styknie... ale juz mi to jest małe :D marzy mi sie takie 120-200 L :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bojownik nie zje Ci krewetek ? Mi moje żałobniczki pozjadały większość małych red cherry, a niby to są spokojne, towarzyskie rybki... Przetrwały tylko wieksze okazy... ale i tak nie mają sie lekko z żałobniczkami... Musze tylko dorosłe krewetki kupować albo wstrzymać się do czasu kiedy nie zasadze trwanika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hoduję pająki i zwyczajnie nie mam miejsca na większe. Teraz inne strategiczne pytanie, najpierw wrzucić krewetki czy bojka?

Najpierw krewetki. Mniejsza szansa że bojek uzna je później za pokarm.

 

Co do tego zestawu, jak chcesz wybrać to ten większy.

Te zestawy mają kilka wad, słabiutki filtr [choć przy jednym bojku i krewetach powinien wystarczyć], światło mogłoby być lepsze, na środku szyby masz logo "Aquael" które psuje wygląd baniaka, do tego o ile się orientuję to nie mają pokrywy - mają tylko lampę zawieszoną bezpośrednio nad wodą - koniecznie musiałabyś dokupić sama szybę żeby Ci bojek nie wyskoczył.

 

Bardziej polecam kupno zwykłego 25l. Wymiary [powierzchnia dna] duże lepsze niż w tej kostce 30l Aquael'a. Do tego przy podobnej cenie można mieć lepsze światło i lepszy filtr. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe no to może nie będzie tak źle :)

U mnie jest tak że przeważnie krewetki siedzą gdzieś pochowane, albo jak siedzi sobie na dnie to jej nikt nie zaczepia, ale jak tylko coś jej odbije i leci z jednego końca akwa na drugi i to jeszcze przez środek i trochę nad brzegiem to odrazu się nią żałobniczki interesują :lol: red cherry są bardzo szybkie jak nie dają się zaskoczyć... :) jak załobniczki zaatakują z zaskoczenia, wyskoczą z roślin to już po krewetce, tylko widzę jak głowa krewetki wystaje z pyska ryby :( natura :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie mieszka bojownik Alejandro z 3 krewetkami red cherry- wlaśnie w zestawie, o którym pisałaś- tym 30l. Krewetki były pierwsze, mają korzeń, mchy, trawki i żadna nie ucierpiała w towarzystwie Alejandro. Rybka doszła po krewetkach, na początku była nimi zainteresowana, podpływała i oglądała je (nie zauważyłam agresji) i... krewetki ją pogoniły, Alejando podkulił ogon i zwiał. Jakiś ciapkowaty bojownik :D Gdy go kupowałam był w akwarium z innymi rybkami, bez krewetek co prawda, ale może dlatego jest taki w miarę "zsocjalizowany". Niektórzy piszą o swoich bojownikach, że to killery, więc chyba może być różnie... Faktem jest, że krewetki są szybkie i jeśli mają kryjówki to umkną rybie.

Wracając zaś do zestawu shrimp set 30:

plusy: pokrywa i niezła lampa

minusy: szwankujący filtr, grzałka bez termostatu! Nastaw się od razu na zakup innej, bo ta ugotuje Ci krewetki!

 

Moje krewetki chętnie jedzą Novo prawn. Granulki dobrze toną, nie rozpuszczają się i nie syfią wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...