Skocz do zawartości

nawożenie solami


Rekomendowane odpowiedzi

witam nie jestem akwarystycznym weteranem ale chciałem zacząć swoją przygode z solami. nie znam się na tych kalkulatorach a wilm że nawożenie solami jest dobre tylko że trzeba być dokładnym w odmierzaniu i wiedzieć jakim systemem się nawozi. moje akwa to :

 

 

112l

oświetlenie 4x18w

tetra ex 700

-biobale

-gąbki

-2 x ceramika

-torf do zminejszania ph

-wata

grzałka

podaje co2 z butli zaworkiem precyzyjnym i profesionalnym dyfuzorem

moje podłoże to 3 cm ziemi i 4-7 cm żwirku o granulacji 3 mm

podawałem nawozy z seri planta activ mikro i mako lecz teraz podaje nawóz kupiony na allegro stosuje go od 3 dni

http://www.allegro.pl/item1025022544_na ... fuzor.html

 

 

parametry wody mierzone wczoraj po podmianie wody to

NH3 0

NO3 8

NO2 0

PO4 0.2

PH 8

GH 6

KH 13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem o co pytasz w tym poście ,ale ciekawi mnie jakich testów używasz ,bo mam uwagi co do parametrów wody np;

-GH powinno być wyższe od kh,dobrze jest jeśli stosunek jest 1-2

-NO3-8 niby jak,może 80-jeśli masz około 10 to w/g mnie za mało ,powinieneś trzymać tak koło 20-30

-ph--kurcze wysokie

Interesuje mnie jakie masz wartości w kranówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem kiedyś testy kranowki to twardośc była taka sama jedynie zmniejszyła się liczna no3 do 0 i po4 chyba do 0.04 ph było 7 moje roślinki nie maja się zbytnio dobrze powiedzieli żę to brak fe musze kupić testy by to zmierzyć no i chce mieć jakiś dobry nawoz w innym moim temacie ,,pomoc w prowadzeniu akwa" zapytalem jakie są lepsze nawozy planta garnier czy planta activ składają się z kilku nawozów osobno mikro marko fe i potas to chyba wygodne bo można pojedyncze pierwiastki dodawać tylko że nawozy te są dosyć drogie no a naożenie solami jest tanie tylko nie umiem obliczyć sobie na kalkulatorze tych soli do mojeo akwa mma sporo roślin więc trzeba im duzo papu ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nawożeniu solami bardziej bym się interesował testami na Fe i PO4... Ewentualnie jak masz możliwość sprawdź u dostawcy wody poziom Mg.

 

Musisz zakupić sole: Najlepiej KNO3, KH2PO4, MgSO4*7H2O, opcjonalnie K2SO4 + mikro (ale to inna bajka).

 

Te sole rozrób w 600ml destylowanej wody. Mieszaj tak długo, aż się rozpuszczą całkowicie. Niektóre do całkowitego rozpuszczenia potrzebują ciepłej wody. Po rozrobieniu wchodzisz na przykładowe kalkulatory np tutaj

 

Teraz wyliczasz sobie dawkę dla każdego związku osobno.

W pierwszej rubryce podajesz ilość wody netto w baniaku. W drugiej ilość nawozu po rozpuszczeniu (najczęściej 700ml). Zmieniasz ml na g i obliczasz. Wynik jest podany po prawej stronie. Interpretujesz go w ten sposób, że dolewając 1ml nawozu zwiększasz o xppm stężenie pierwiastka w akwarium (gdzie x to wynik z poprzednich obliczeń).

 

Przyjęto, by wartości w zbiorniku wynosiły:

Azotany (NO3) 20ppm na tydzień

Potas (K) 30ppm na tydzień

Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień

Magnez (Mg) 10ppm na tydzień

Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień

 

Wyliczasz ile potrzebujesz nawozu do uzyskania wymaganych wartości i dzielisz ją przez trzy. Otrzymujesz wtedy ile ml jakiego nawozu wlewać.

 

Dozujesz w sumie pięć razy w tygodniu:

Pon: 1/3 dawki tygodniowej makro (uważany za dzień podmiany wody, jeżeli podmieniasz w inny dzień to przesuwasz całą tabelę)

Wt: mikro

Śr: 1/3 makro

Czw: mikro

Pt: 1/3 makro

Sob: pauza

Nd: pauza

 

Wymagany oczywiście odpowiedni poziom CO2. Przy niskim CO2 metoda może zawodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Twoje akwarium to około 90l.netto wody,tak więc:

Macro

1.AZOT

KNO3-rozpuścić 20gr. w 130ml.wody(destylowana/demineralizowana/RO).

1ml.nawozu podniesie poziom azotu o 1ppm i potasu o 0,7ppm.

2.FOSFOR

KH2PO4-rozpuścić 5gr. w 155ml.wody(j.w).

1ml.nawozu podniesie poziom fosforu o 0,25ppm i potasu o 0,1ppm

3.POTAS

K2SO4-rozpuścić 10gr. w 125ml.wody(j.w).

1ml.nawozu podniesie poziom potasu o 0,4ppm.

4.MAGNEZ

MgSO4X7H2O-rozpuścić 50gr. w 110ml.wody(j.w).

1ml.nawozu podniesie poziom magnezu o 1ppm.

 

Micro

Tu już indywidualne upodobania

Ja obecnie stosuję JBL Ferropol 24

 

Patrząc na wyniki Twoich testów mogę stwierdzić,że coś pokręciłeś np.w GH/KH.

NO3-8?..dziwne,jaki to test którym można tak dokładnie zmierzyć?Chyba,że kolor jest pomiędzy 5 a 10 i przyjąłeś,że jest to 8

PH-8,przy podawaniu CO2 to też dziwny wynik,zwłaszcza,że piszesz o kranówce która jest na poziomie PH7.

Zrób ponownie testy(zgodnie z wskazówkami z instrukcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjęto, by wartości w zbiorniku wynosiły:

Azotany (NO3) 20ppm na tydzień

Potas (K) 30ppm na tydzień

Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień

Magnez (Mg) 10ppm na tydzień

Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień

 

 

Wszystko ok, ale z własnego doświadczenia zmniejszyłbym fosforany do 2ppm, a azot podniósł do 30ppm. Brak odmulania i tak wysoki fosfor w stosunku do azotu może z czasem powodować sinice. Choć każde akwarium jest inne, a pobieranie składników jest zależne głównie od światła...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy mierzeniu PO4 to tak zrobiłem kolor był pomiędzy 5 a 10 uznałem jako 8 testy robiłem na drugi dzień po podmianie wody . tutaj podałem strone użytkownika który ma dużo tych soli więc wybierzcie które mam kupić bo najlepiej kupoać od 1 właściciela bo płace tylko raz za przesyłke

 

http://www.allegro.pl/show_user_auction ... id=2770571

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś Ci się pomyliło z tym testem na PO4... Może wyszło Ci 0,5 - 1,0 ? Nie będę Ci mówił jakie sole masz kupic bo nie wiem czego Cii potrzeba. Jeśli pełne makro to na pewno fosfor, azot, potas i magnez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiecie mi jakie mam kupić sole (najlepiej wyślijcie linki) tak aby moje akwa było nawożone EI. Tylko piszcie tak żebym zrozumiem ;]

zastanawiam sie czy zmienić podłoże na Aquasubstrate II?? co myslicie o tym podłożu ???

A teorie EI znasz naprawdę dobrze?? Wiesz od czego zależy ilość pobieranych składników, jaki wpływ ma CO i światło na rozwój roślin i glonów? Bo jeśli brakuje Ci choć trochę w teorii to nie przechodź do praktyki, bo wiem, że nie wypali... A szkoda zrażać się już na samym początku do tej metody nawożenia.

Co do podłoża... Jeśli masz pieniądze to polecam zmienić bo naprawdę o wiele łatwiej prowadzi się akwarium na pełnowartościowym podłożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli opierając się na EI to za mało NO3 i PO4. Twardość jest ok. NO3 spadło bo przez tydzień rośliny pobrały azot z kolumny wody, ale jeśli tego nie wiesz to nie obraź się, ale dla Ciebie EI będzie samobójstwem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

oto nawozy ktore kupiłem http://www.allegro.pl/item1053206564_ze ... mikro.html

jest to metoda EI do zestawu dostałem kalkulator oraz instrukcje obsługi, lecz mam jeszcze pytania do was dostałem 3 sole oraz mikro więc każda sól mam rozpuścić w osobnym pojemniku (woda destylowana 0.5 l) ???????

i dopiero potem przeliczyc na kalkulatorze i dozowac ????

moje akwa to 112l wię c jesli ktoś może to niech mi napisze harmonogram całego tygodnia po rozpuszczeniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Twoje akwarium to około 90l.netto wody,tak więc:

Macro

1.AZOT

KNO3-rozpuścić 20gr. w 130ml.wody(destylowana/demineralizowana/RO).

1ml.nawozu podniesie poziom azotu o 1ppm i potasu o 0,7ppm.

2.FOSFOR

KH2PO4-rozpuścić 5gr. w 155ml.wody(j.w).

1ml.nawozu podniesie poziom fosforu o 0,25ppm i potasu o 0,1ppm

3.POTAS

K2SO4-rozpuścić 10gr. w 125ml.wody(j.w).

1ml.nawozu podniesie poziom potasu o 0,4ppm.

4.MAGNEZ

MgSO4X7H2O-rozpuścić 50gr. w 110ml.wody(j.w).

1ml.nawozu podniesie poziom magnezu o 1ppm.

 

Micro

Tu już indywidualne upodobania

Ja obecnie stosuję JBL Ferropol 24

 

Patrząc na wyniki Twoich testów mogę stwierdzić,że coś pokręciłeś np.w GH/KH.

NO3-8?..dziwne,jaki to test którym można tak dokładnie zmierzyć?Chyba,że kolor jest pomiędzy 5 a 10 i przyjąłeś,że jest to 8

PH-8,przy podawaniu CO2 to też dziwny wynik,zwłaszcza,że piszesz o kranówce która jest na poziomie PH7.

Zrób ponownie testy(zgodnie z wskazówkami z instrukcji).

 

Powyżej kolega podaje ci proporcje jak rozpuścić te sole. ;) A jeśli chodzi o dozowanie to: Kurcze spokojnie ,gdzie tak pędzisz. :shock:

Na samym początku musisz spokojnie sam określić jakie masz dzienne zapotrzebowanie na te składniki.To nie jest tak,że masz już jakieś macro i mikro,to zaczynasz podawać bez wcześniejszych pomiarów wody. :zamieszany:

Ja na twoim miejscu najpierw zrobił bym tak:

1-dobrał właściwą barwę świetlówek

2-na początek 8 godzin na dobę oświetlał bym zbiornik.

3-właściwa roślinność jeśli chodzi o światło i ich wymagania.

4-jeśli nie mam gotowego podłoża ,czyli jakiegoś substrata,to do żwirku dał bym kulki gliniano torfowe,dla wzmocnienia systemu korzennego i w ogóle.

5-Zadbanie o właściwą filtrację wody

6-właściwa temperatura wody w zależności od posiadanych roślin

Teraz przez okres około jednego tygodnia codziennie podawał bym nawozy,a przy tym dokonywał bym pomiarów ,testy wody.

W ten sposób mam świadomość tego ile moje roślinki zużywają składników przez całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...