Skocz do zawartości

[54L] Towarzyskie By SnakeX


SnakeX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to jest moje pierwsze akwarium i się dopiero uczę... wiec mile widziana krytyka i dobre rady :) (krytyka oczywiście z uzasadnieniem ;) )

 

Parametry:

- wymiary 60x30x30 cm przód profilowany

- Pojemność akwarium według litrażu wynosi 46 litrów ( nie tak jak jak podają niektórzy producenci - 54 litry według zewnętrznego wymiaru prostokąta )

- producent Akwa-Rynkar

- oświetlenie 2x15W + nocne niebieskie diodowe

- grzałka 100 W Hailea CB-8300, z termostatem

- filtr wewnętrzny HL-BT 400 firmy Hailea, Wydajność: 380 l/h <- zamieniony na Elite Crystal Flo 60

- termometr rtęciowy <- obecnie elektroniczny

 

------------------------------

Ryby:

- 15x neon innesa

- 5x otosek

- 4x żałobniczka

- 2x Pielęgniczka Ramireza odmiana złota

- 1x Cambarellus patzcuarense "Orange" <- brak :(

- xx red cherry (nadal nie wiem czy ktoś przeżył)

 

------------------------------

Roślinność:

- Nurzaniec

- Moczarka

- Duży Heniek

- Anubias

- Ludwigia Repens

- heteranthera zosterifolia

- Eleocharis Parvula

- Glossostigma "Glosia"

 

-------------------------------

Nawozy:

- Nawóz - Aqua Art Classic

- dodatek Sera BIO NITRIVEC - wlane 20 ml

- POTAS Easy-Life Kalium-Potassium

- CO2 z bimbrowni

 

Akwarium zostało zalane 21.05.2010

--------------------------------

Plany na przyszłość:

- dodanie świetlówki 15W <- zrobione

- dodanie nocnych LED niebieskie albo czerwone <- zrobione

- zmiana termometru LCD na elektroniczny lub rtęciowy <- zrobione

- może CO2 ??? <- nie ma sensu (poza płynnym) <- zrobione

__________________________________________________

 

Mile widziane porady, krytyka i sugestie ;)

 

Zdjęcia:

POCZĄTEK:

Dołączona grafika

Początki zawsze bywają trudne ;)

 

Troszkę później:

 

Dołączona grafika

 

04.06.2010

 

Dołączona grafika

 

20.06.2010

 

Dołączona grafika

 

24.06.2010

Dołączona grafika

 

25.06.2010

Dołączona grafika

 

01.10.2010

Dołączona grafika

 

17.10.2010

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Przede wszystkim to ja bym od razu wyrzuciła muszelkę z akwarium.Po drugie uważam,że masz kiepsko dobrany harem gupików.Na ten litraż 2 samce/4 samice.Małych będzie przybywać,ale możliwe że zostaną zjedzone.Albo kup kotnik i je tam odławiaj.Ja tak robię.Co do obsady,to zamiast zbrojników polecam Ci kiryski panda.Są przesympatyczne i dobrze funkcjonują z gupikami.Co do reszty tematu nie wypowiadam się.Są ode mnie mądrzejsi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem w planach młodych ;) pewnie i tak zostaną zjedzone... A muszelka odpadnie jak zakupie roślinki, nie chce żeby tam było pusto, wiec sobie na razie leży :) Chce niewysokie rośliny tam posadzić a pośrodku dać nieduży korzeń :) a czy przypadkiem zbrojniki nie czyszczą akwarium z glonów ? bo właśnie w tym celu chciałem go zakupić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem w planach młodych ;) pewnie i tak zostaną zjedzone... A muszelka odpadnie jak zakupie roślinki, nie chce żeby tam było pusto, wiec sobie na razie leży :) Chce niewysokie rośliny tam posadzić a pośrodku dać nieduży korzeń :) a czy przypadkiem zbrojniki nie czyszczą akwarium z glonów ? bo właśnie w tym celu chciałem go zakupić :)

1.muszelkę wywal teraz!bo będzie w jakiś tam sposób wpływała na parametry wody,2. a przez co maja być zjedzone?przez gupiki?i tak się małe uchowają ;)3, a przypadkiem czy nie,zbrojniki NIE czyszczą glonów z akwarium :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samce gupika mają za małe pyszczki, ale samiczki już pewnie mogłyby.

Teraz wyjmij tą muszelkę, woda będzie robiła Ci się coraz twardsza.

Co do roślin to polecam echindorusy opactusy, bacopy, cryptocoryny...

Nawet jeśli zbrojnik karłowaty to i tak masz za mały litraż. Możesz mieć albo 5 Red Cherry (Zaraz Ci się rozmnożą), lub Babaulti, lub stadko 5 sztuk kiryska karłowatego/ pandę. Albo jeśli lubisz to parkę ampularii, lub 5 otosków. Wybieraj. ;)

O i wywal tą badziewną fototapetę, kup czarny brystol w papierniczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszelki mają wpływ na wode ??

Tak jak pisałem, muszelki, wyciągne jak kupie roślinki zeby posadzic w lewym rogu, ale jak ma wpływ na wode to odrazu ją wyciągne... Foto tapete tez chce usunąć jak zakupie brystol, albo ją na drógą strone odwróce bo jest ładne niebieskie tło ? Ale narazie chce zająć sie roślinnośćią :) To zbrojniki nie mogą znajdować sie w takim akwarium jak ja mam ?:(

Przejże sobie te rybki i roślinki co napisałaś:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz zbrojnik karłowaty osiąga jakieś 12 cm więc na twój litraż to spora rybka, poza tym to straszny wstydzioch, chowa się gdzie się da - więc długo się na niego nie napatrzysz. Może lepiej dać stado otosków? Proponuję dać do obsady Pielęgnice Ramireza- będą kontrolować ilość narybku gupika.

1+1 Ramireza

15x innes

2+3x gupik

5x otosek

 

z roślin: rotale, niskie kryptokoryny, wszelkie mchy, bacopa caroliniana, b. monnieri, rzęsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snake,to że nie miałeś w planach małych gupików to rybki akurat mają serdecznie w nosie.Mnie od razu forumowicze uświadomili,że gupiki się mnożą na potęgę,więc wiedziałam w co się pakuję tworząc swoją obsadę.To był świadomy wybór.A teraz,w związku z tym,że się obsada mocno powiększa,pomysł na drugie akwarium (z molinezjami dalmatynkami) upadł i się potłukł ;) Mój Tomasz stwierdził,że będzie duże gupikarium.Tak więc skoro nie masz ochoty mieć małych to:1.oddaj gupiki;2.kup "gupikojady";3.przyzwyczaj się do posiadania narybku w ilości hurtowej.Wybór należy do Ciebie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie przyniosłem taka samiczkę bo gupiki mam od niecałego tygodnia... a wątpię w to ze tak szybko poszło z młodymi :] Jak ilość ich będzie niepokojąco wzrastać to będę je albo oddawać potrzebującym albo w ostateczności kupie gupikojada :( Wiem ze samiec + samica = młode ;) i zdaje sobie z tego sprawę ze gupiki bardzo łatwo sie rozmnażają w warunkach hodowlanych...

Przejrzałem wasze wypowiedzi i zrobiłem małą listę co chciałbym zakupić:

Rośliny:

1. Crypto coryna

2. żabienica czterożebrowa

3. strzałka pływająca

4. ponikło igłowate

5. lilaeopsis

Z naciskiem na pozycje 4 i 5

 

Inne:

1. Red cherry albo babaulti

2. Ampularii

3. nie zdecydowalem jeszcze jakie rybki max 2-3 sztuki

 

Możecie doradzić mi jaki kolor/rodzaj/wielkość żwirku dokupić bo musze nadsypać na ten co mam ?

I na co zwracać uwagę przy zakupie korzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładny ten kirysek panda :) tylko wyczytalem cyt: "...Doskonale czuje się w jasnych zbiornikach z piaszczystym i miękkim podłożem. ..." a ja chce żwirek kupic... to bedzie jakiś problem dla niego ?

Ale nie chce przerybienia...

Nie bedzie za duzo jak dołożę 5 kirysków panda ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirysy muszą mieć żwirek o granulacji 2-3, 3-4 mm, ponieważ na grubszym czują sie źle i nieswojo, chociaż każdy kirysek inaczej się zaklimatyzuje. Muszą przede wszystkim mieć żwirek o gładkich krawędziach. Ostre krawędzie mogą poranić (wszystkich ryb przydennych) brzuszki, wąsiki, lub nawet "przyssawki" zbrojników. Trzeba też uważać na niektóre gatunki ryb drapieżnych i z dużymi pyszczkami, które takiego kiryska mogą złapać i bardzo poranić. Widziałam na własne oczy taką sytuację i bardzo mnie poruszyła, bowiem kirysek miał postrzępione płetwy i nie wiadomo było, czy przeżyje... Jednak szybko wrócił do zdrowia i zaraz kilka dni temu oddałam tą okropną rybę, która go zaatakowała. :evil:

 

AgaAga, nie tylko ty tak uważasz na temat słodkiego i niewinnego wyglądu kirysków. ;) Są śliczne i według mnie (oczywiście chodzi mi o wszystkie gatunki kirysków) to NAJLEPSZE RYBKI POD WIELKIM SŁONECZKIEM :!:;)

 

Oo, i jeszcze jedno. Nie wolno myśleć, typu: "kupię kiryski, by mi "śmieci" sprzątały.. A co mi tam". Otóż nie, każdy kirysek i inne rybki przydenne muszą mieć zbilansowaną dietę i dobrą opiekę. ;)

 

Więc albo będziesz miał z rybek przydennych: 5 kirysków panda, lub 5 otosków, lub 2 ampularie plus krewecie. ;)

 

Życzę powodzenia :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to kupie drobny żwirek jakiś jasny zeby nie było ponuro (zaspypie nim ten czarno-biały, bedzie służył jako podklad dla roślin a na niego nasypie ten nowy, zeby ten stary nie byl widoczny), 5 kirysków panda + jedna krewetke red cherry, przełoże kilka roślin z prawa na lewo i dokupie, lilaeopsis, ponikło igłowate i jakiś niewielki korzeń i powinno styknąć :) Przerybienia nie bede miał ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Brzanko :) Moje kiryski do tego,że są urocze czasami "tańczą".Wtedy jest na co popatrzeć.Nawet mój Tomasz uważa,że to niesamowity widok.Na początku nazwaliśmy je "trzęsidupki",bo jak tylko podchodziło któreś z nas do akwarium to dawały nogę.Ale teraz to takie odważniaki,że nawet bojownik chcąc dziabnąć ich pokarmu musi poczekać. :)

 

 

Snake,napisz dokładnie jakie rybki planujesz na obsadę,bo się deko pogubiłam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie z rybek posiadam:

1. 5 gupików (2 samice, 3 samce)

2. 15 neonkow innes

3. kilk/kilkanascie młodych gupików (musiałem jedna samiczke ciężarną przynieść...) im nie daje wiekszych szans na przezycie...

 

Planuje zakupić:

1. 5 kirysków panda

2. krewetke red cherry albo babaulti

3. chcialem zbrojnika jakiegoś, może niebieskiego ale wszyscy mi odradzają z powodu wymiarów akwarium... :(:( wiec raczej odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojnik faktycznie odpada.Co do krewetek to nie mam bladego pojęcia.Reszta ok.Tylko pomyśl jak upłynniać młode gupiki,bo nagle może Ci się zrobić zupa rybna w akwarium.Co do haremiku gupików,ja bym dodała jeszcze jedną samiczkę,ale się nie upieram. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 5 kirysków panda

2. krewetke red cherry albo babaulti

3. chcialem zbrojnika jakiegoś, może niebieskiego ale wszyscy mi odradzają z powodu wymiarów akwarium... :( wiec raczej odpada

 

Z tego wynika, że będziesz miał tylko rybki/ stworzonka denne. Tak, zbrojnik, jaki by był karłowaty czy też nie- za mała powierzchnia dna. ;)

 

Do tego mógłbyś mieć harem prętnika, 1+2 (jeden samiec, dwie samiczki) lub parkę pielęgniczki ramireza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...