Skocz do zawartości

więcej W bez przerabiania pokrywy


Rekomendowane odpowiedzi

:help: Nie znam się za bardzo na elektronice, więc moja zagadka jest taka: mam akwarium 80x35x40 [cm] (112l) i dwie świetlówki 18W. Czy mogę w to samo miejsce (te białe plastikowe oprawki) wstawić dwie silniejsze świetlówki, czy nie będą pasowały? A jeżeli tak ;) to jakie?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Przydadzą się, bo bardziej wymagające roślinki mi nie rosną za dobrze, prawdopodobnie przez słabe oświetlenie :( (choć przyznam się, że nie stosuję nawozów obawiając się o sumiki szkliste).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci zaproponuję moduł Aquael Econoline 11W [6500k], bez oprawki jest tańszy o 10 zł i kosztował mnie 23 zł.

Po montażu w standardowej wydmuszce 80x35 świetlówek 4x24W pojawił się problem niedoświetlonych boków. Po dłuższym googlowaniu trafiłem na te moduły i to był strzał w 10-kę. Małe, tanie, w zestawie są śrubki montażowe, lampa jest wodoszczelna, zakończona kablem z wyłącznikiem i wtyczką. U mnie są zainstalowane w poprzek pokrywy

Dołączona grafika

 

Moduły sprzedawane są w paskudnych, ekologicznych kartonikach

Dołączona grafika

 

Jak wieczorem dotrę do domu to dam fotki, moduł razem z oprawką kosztuje około 37 zł i jest standardowo dawany do zestawu Aquael Shrimp Set 20L i 30L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też podbijam o te fotki. Bardzo mnie interesuje jak to wszystko zmieściłeś w tej pokrywie. Właśnie zakupiłem te dwa zestawy 11 W na allegro i czeka mnie montaż w mojej pokrywie. Śrubki faktycznie są w zestawie? Nie wiem czy sobie z tym poradzę.

 

 

maziama: Poprawiłam te "śróbki" ;)Możesz poprawiać błędy edytując posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może takie rozwiązanie:

 

http://www.allegro.pl/item1046213227_do ... 150cm.html

 

Niczego się nie wierci, niczego nie lutuje, nie niszczy się pokrywy. Dodatkowe świetlówki mocowane są na świetlówkach już posiadanych. Do akwarium 80 cm jest przewidziany zestaw 2x24W a to zadowoli nawet najbardziej wymagającego rośliniarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też podbijam o te fotki. Bardzo mnie interesuje jak to wszystko zmieściłeś w tej pokrywie. Właśnie zakupiłem te dwa zestawy 11 W na allegro i czeka mnie montaż w mojej pokrywie. Śróbki faktycznie są w zestawie? Nie wiem czy sobie z tym poradzę.

Wybaczcie ale wczoraj wieczorem zostałem wyciągnięty do kina i nie zdążyłem, ale dziś będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może takie rozwiązanie:

 

http://www.allegro.pl/item1046213227_do ... 150cm.html

 

Niczego się nie wierci, niczego nie lutuje, nie niszczy się pokrywy. Dodatkowe świetlówki mocowane są na świetlówkach już posiadanych. Do akwarium 80 cm jest przewidziany zestaw 2x24W a to zadowoli nawet najbardziej wymagającego rośliniarza.

Widziałem ten zestaw ale to już dużo wyższy koszt bo ok 140 zestaw z przesyłką i do tego 2x24 W czyli ok 80-90 PLN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to taniej złożyć samemu tylko trzeba jakiegoś znajomego elektryka.Całkiem niezłe 24W znajdziesz po 27 zł (http://www.zoolight.pl/product-pol-119- ... 6500K.html). Można też dokładać 18W zasilane elektryką z przepalonej żarówki energooszczędnej , to najtańsze rozwiązanie. Pytanie czy patrzysz na cenę, łatwość montażu czy jakość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz jestem tu nowy... Co za tym idzie najbardziej interesuje mnie cena oraz łatwość montażu. Startuję obecnie z nowym zbiornikiem 126 L po latach przerwy. Wiele w tym czasie się zmieniło. Jestem skazany na forum bo niestety nie mam znajomych akwarystów, ale raczej ludzi, którzy mają rybki, więc nikt mi fachowo nie doradzi. Wszystko fajne, super etc. ale uruchomienie zbiornika to spory wydatek dlatego muszę kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monek moja pokrywa była standardową wydmuszką z korytem na starter. Koryto wyciąłem i wstawiłem dwie poprzeczki zrobione z listwy na kable 50x20mm. Do listew przyczepiłem świetlówki. Moduły Aquael'a są przykręcone bezpośrednio do pokrywy od góry z gumkami dystansowymi (też były w komplecie).

Tak wygląda.

Dołączona grafika

a tak świeci

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancko to wygląda. Chyba sobie poradzę z tym modułem. Masz tam całkiem sporą moc nie masz problemów z temperaturą wody? U mnie przy 2 x 18 W bez grzałki mam 26-27 C. Nie wiem z czego to wynika. Świetlówki mam Sylvania GroLux z tyłu i Aquastar z przodu. Docelowo wymienię pokrywę na aluminiową ale to za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemów z temperaturą, bo nie zakładałem listwy która zakrywała koryto ze statecznikiem, więc mam tam olbrzymią dziurę, a resztę załatwia fizyka, gorące powietrze do góry, a chłodne zaciągane jest przez otwory z tyłu. Jak jest bardzo gorąco w lato to w obie dziury do karmienia rybek wstawiam wentylatorki od procesorów tak aby wiały na taflę wody. Grzałki nigdy nie używałem. W dzień ma być ciepło, w nocy chłodniej. Ponieważ mam światło w 3 sekcjach, 2x 11W, 2x 24W i 2x 24W więc dodatkowo podłączyłem 3 włączniki czasowe. Zawsze denerwowało mnie płoszenie ryb nagłym włączeniem światłą. Dlatego nie włączają się wszystkie na raz. Najpierw dwie boczne 11-ki, po 10 minutach dwie 24-ki i po 5min następne dwie 24-ki. Wyłączają się w odwrotnej kolejności. Taka symulacja wschodu i zachodu :P

 

I uważam że źle masz dobrane świetlówki GroLux ma 8500K a AquaStar 10000K tracisz zielony kolor, z resztą skoro masz już te moduły, zapal go nad taflą wody, zobaczysz że zielony zrobi się zielony. Przy 8500+10000 twój zielony jest hmmmmm.... rudo-zielony.

 

Też kiedyś wymienię pokrywę, ale chcę ją zrobić sam, mam już nawet projekt, muszę tylko kupić blachę alu oddać na giętarkę i do malowania proszkowego, na razie brak czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to taniej złożyć samemu tylko trzeba jakiegoś znajomego elektryka.Całkiem niezłe 24W znajdziesz po 27 zł (http://www.zoolight.pl/product-pol-119- ... 6500K.html). Można też dokładać 18W zasilane elektryką z przepalonej żarówki energooszczędnej , to najtańsze rozwiązanie. Pytanie czy patrzysz na cenę, łatwość montażu czy jakość?

Szczerze mówiąc na wszystkie trzy cechy. Cena powinna być tak do 60 zł i w tej cenie chciałabym znaleźć coś jak najlepszej jakości. Jeśli chodzi o łatwość montażu, to chodzi mi głównie o to, aby montaż nie był zbyt skomplikowany z tego względu, by ryzyko zwarcia, niedopatrzenia w izolacji czy ew. porażenia prądem (rybek lub mnie) było jak najmniejsze. Pomoże mi prawdopodobnie tato.

 

Jak ważne są parametry związane z barwą światła? Jaka jest najkorzystniejsza dla różnych roślin(nie musicie się rozdrabniać, może jakieś kilka głównych typów mi podajcie)?? :) Mimo tego, że akwarium mam już od 4 lat dopiero teraz zapoznałam się z tym tematem :)

 

A wracając do waszych propozycji: przy 2x24W na 112l wychodzi przelicznik 0,48W/l, a wcześniej było 0,32W/l. Czy to rzeczywiście jest odpowiednia ilość światła? Na jakiejś stronie o roślinach akwariowych przeczytałam, że najlepsze byłoby 0,7-1W/l, ale wtedy świetlówki pewnie podgrzewałyby mi wodę ;) W krewetkarium, które założę będzie mi wychodziło 1W/1l (25l - 25W). Co o tym sądzicie?

 

Czuję się jakbym przeprowadzała nalot - bombarduję pytaniami :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...