Skocz do zawartości

Pielęgnice Papuzie.


Rekomendowane odpowiedzi

"Co jakiś czas natknąć się można w literaturze na "sensacyjne" doniesienie o rozmnożeniu pielęgnic papuzich, są to jednak bzdury wyssane z palca wynikające najczęściej z nieznajomości przez hodowcę posiadanego gatunku ryb (za "papuzie" bywają bowiem uznawane nieco podobne do nich, ale znacznie mniejsze hybrydy zwane Jelly Beans lub Bubble Gums, które są jak najbardziej płodne)". (fragment z "Magazynu Akwarium")

 

Nie wiem czy to prawda o tych "Jelly Beans" i "Bubble Gums" , ale mimo tego że nie posiadałem tych ryb, to jestem świadkiem tego,że ryby mają normalnie tarło , ale nic z niego nie wychodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w książce wyczytałem że dobrana para oczyszcza kamień i obaj rodzice pilnują ikre.

Ależ się nie mylisz. Samica składa ikrę i rodzice jej pilnują, ale nic z nich nie ma bo ikra nie jest zapładniana. (Też tak gdzieś wyczytałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W sumie trochę to przykre, rodzice starają się o potomstwo a i tak nic z tego nigdy nie wyjdzie :(

 

Oto informacje: Pielęgnica papuzia to sztucznie wyhodowana hybryda - prawdopodobnie krzyżówka Heros severus oraz Amphilophus citrinellus o wielu wadach genetycznych. Pielęgnica ta nie może zamknąć pyska co znacznie utrudnia przyjmowanie pokarmu. Kręgosłup tej ryby jest zdeformowany co utrudnia poruszanie, a czasem może być przyczyną zniekształcenia pęcherza pławnego co uniemożliwia takiej rybie zanurzanie oraz utrzymywanie dogodnej pozycji. Wszystkie odmiany barwne papuzich (np fioletowe) są otrzymywane w następujący sposób. Ryby są wrzucane do roztworu chemicznego powodującego zaniknięcie ochronnego śłuzu na ciele ryb co powoduje niesamowite cierpienia młodych ryb. Następnie w skórę są wstrzykiwane barwniki. Rozmnożenie pauzich w akwarium jest praktycznie niemożliwe mimo że czesto dochodzi do tarła.

Zatem papuzia nie ma nic wspólnego z naturą a życie tego stworzenia jest skazane na cierpeinie. Jak długo będziecie kupować takie ryby tak długo będą one poddawane tym męczarniom. Jeśli już jednak ktoś posiada te ryby to powinien wiedzieć, że papuzie potrzebują zbiornika co najmniej 200 litrowego temperatury 25-28 C. Papuzich nie należy łączyć z rybami dorównującymi im wielkością.

Zanim jednak zakupisz papuzią zadaj sobie pytanie: Czy chciałbyć, aby za kilka lat w sklepach zoologicznych zamiast ryb, których wygląd podyktowany jest milionami lat ewolucji pojawiły się kolorowe hybrydy z trudem utrzymujące równowagę?

Ja bym nie chciał i myślę, że każdy PRAWDZIWY akwarysta myśli tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym nie chciał, ale chodziło mi o to że na przykład u skalarów które opiekują się ikrą zabierze się liść z nią to rodzice zaczynają jej szukać czyli nawet ryby czują coś takiego jak rodzicielstwo, a papuziaki w zwykłym akwarium nie doczekają się potomstwa. Szkoda ryb, nie dość że są skrzywdzone przez człowieka to jeszcze dzieci nie mogą mieć, chociaż może to i lepiej dla nich jakby przestały się w ogolę rodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...