Skocz do zawartości

[54L] Ogólne - "Przytułek" - powrót po 12 latach bezrybia.


blindmashine
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Ktoś, kiedyś napisał że jeśli złapie się bakcyla akwarystyki, to już do końca życia.

Dawno temu miałem akwaria (tak około 8 lat wstecz) miałem wtedy jedno małe (~50L BW) i większe (~240L tanganika).
Niestety z braku czasu (studia i takie tam) zawiesiłem projekty. Sprzęt pochowałem głęboko w piwnicy (część tak głęboko że nie mogłem go znaleźć ;P.

W każdym razie, do tematu. Nie miałem w planach zakładania akwarium do czasu postawienia domu i wtedy wystartowania z 1200L (kwaśna azja - torfy, piskorki) mała ilość ryb, dużo miejsca. Niestety moja kobieta dostała na dzień kobiet 2 welony w kuli.
Jak zobaczył te dwa potwory w okrągłej bańce to szlag mnie trafił. W piwnicy znalazłem kotnik (35L) reszta szkieł przepadła w boju i nie wiem gdzie. Zaginął też filtr kubełkowy Aquaela.
Oklejając akwarium jakąś badziewna fototapetą oparłem się na nim i ... po 20 minutach jak skończyłem rzucać mięsem pomierzyłem dostępne miejsce i pojechałem po nowy zbiornik. Niestety do czasu remontu (czyli po wrześniowym ślubie) na więcej niż 60cm nie ma miejsca. Więc stanął zbiornik 54L (60x30x30) - dla 2 welonów.

Parametry:
Szkło: - 54L (60x30x30 [cm])Filtracja: - ATMAN - HF0300 - kaskada
- Aquael - hmm jeden z pierwszych wew. aquaela FAN1 czy jakoś tak (ponad 16lat na karku i sprawny)Grzanie: - EHEIM 3612 - termostatŚwiatło: -jeszcze do obsadzenia narazie zastępczo: - 2sloty na trzonku GU-10 - obecnie GU-10P 48LED 2,5W/230V 60stopni 2700K ciepły biały
- 1 slot na trzonku E-14 - obecnie nocne E-14 12LED 1,2W/230V ???K białyPodłoże: - wełna porfirowa
- JBL AQUA Basis plus (~5mm na przodzie, ~7mm na tyle - odstępy od pionowych ścian ~15mm )
- żwir rzeczny płukany frakcja 1-4mm / podłoże dla krewetek frakcja 1-2mmWystój:
- korzeń mangrowy by Aquael
- 2 x kamienie piaskowca by Kakadu - straszne pieniądze
- przysypany ceramiczny garnuszek - jaskinia za korzeniemObsada - Flora:
- 3 x żabienica amazońska Echinodorus amazonicus
- 10 x bakopa karolińska Bacopa caroliniana
- mech jawajski Vesicularia dubyana
- 6 x nurzaniec Vallisneria
- jakaś kryptokoryna nie pamiętam podgatunku - z przodu akwarium przy korzeniuObsada - Fauna:
- 2 x welon (jak ktoś zna nazwę łacińską to jest kozak ;d) - sprawca zamieszania
- 2 x cierniooczek myersa "Acanthophthalmus (Pangio) myersi"
- 14 x neon czerwony (axelroda) "Paracheirodon axelordi"
- 2 x Pielęgniczka ramireza "Mikrogeophagus ramirezi"
- 2 x Pielęgniczka Makmastera "Apistogramma macmasteri"
- 2 x Zbrojnik niebieski - wygląda na Ancistrus multispinis albo Ancistrus dolichopterus, nie wiem czy to jedno i to samo, z resztą jak hodowałem rybki to był zbrojnik niebieski, teraz podobno jest ponad 500 gat. - ktoś to potwierdzi?
Akwarium jest mocno przerybione ale na 576L już znalazłem miejsce ;] (160*60*60).
Welony przejdą do ogólnego 200L w pracy, jeszcze musi się z nimi kobieta pożegnać. Makmastery zostawię, tylko muszę się z nowym zbiornikiem pośpieszyć (chyba mam 2 samce ale o identyfikację poproszę na forum jak już wypłyną z jaskini, narazie tylko na karmienie się pojawiają i to łapią kęsa i chodu).

Dobra czas na zdjęcia, bez szczególnego retuszu i ustawiania aparatu, tylko trochę wyostrzone. Więcej zdjęć jak się woda wyklaruje i pozbędę się glonów... niestety.post-5461-13685159323818_thumb.jpgpost-5461-13685159324408_thumb.jpgpost-5461-13685159324929_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem chęć ratowania welonów, ale

Światło masakra - 2700K nadaje się do oświetlania wszystkiego, ale nie akwarium z roślinami. Daj kompakt coolwhite albo daylight - ok. 6000K

Oprócz tymczasowych - mam nadzieję - welonów, nie powinno być tam żadnych innych ryb, bo ciasno i duszno.

Ciepło w tym baniaku. Zbyt ciepło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tego co mi się najbardziej podoba - czyli wystroju akwarium.

Jest bardzo pozytywnie i sympatycznie, widać że to nie twój pierwszy zbiornik w życiu.

 

Uratowanie welonów - bardzo szlachetne, tylko nie trzeba było dokupywać tej masy innych ryb. ;)

Przerybienie że hoho, a fan1 nie należy do najwydajniejszych filtrów - warto byłoby sprawdzić stężenie związków azotu w akwarium.

Na szczęście ryby trafią wkrótce do dużo większych zbiorników, więc nie jest źle.

Kiedy zalałeś ten baniak? ;)

 

PS:

2 x welon (jak ktoś zna nazwę łacińską to jest kozak ;d) - sprawca zamieszania

 

Carassius auratus ;)

- 2 x Zbrojnik niebieski - wygląda na Ancistrus multispinis albo Ancistrus dolichopterus, nie wiem czy to jedno i to samo, z resztą jak hodowałem rybki to był zbrojnik niebieski, teraz podobno jest ponad 500 gat. - ktoś to potwierdzi?

 

Prawie 500 ;)

http://www.planetcatfish.com/catelog/nu ... genus_id=0

Ale w większości sklepów dostaniesz tylko zbrojniki niebieskie [czasem albinosy], ewentualnie jakieś dorastające do pół metra zbrojniki lamparcie. Inne zbrojniki są o wiele rzadsze i osiągają często trzy cyfrowe ceny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło masakra - 2700K nadaje się do oświetlania wszystkiego, ale nie akwarium z roślinami. Daj kompakt coolwhite albo daylight - ok. 6000K

Zgadzam się ale oświetlenie było montowane "na winie" czyli co się nawinie to do oświetlenia. Co do temperatury barwowej to wg teorii akwarium powinno być oświetlane czymś z zakresu 4000K - 10000K natomiast HAGEN Flora-Glo ma 2800K. Nie powinno się czasami stosować tego z jakimś czymś 6500K? Sun-Glo, czy cóś? Swoją dogą zna ktoś jakieś oświetlenie do akwarium na stopce GU10 / GU10-P albo na E-14 (taki mały gwint jak w lampce nocnej). Muszę wymienić oświetlenie bo tocze zawziętą wojnę z glonami. No cóż, młode akwarium.

Oprócz tymczasowych, aj hołp, welonów nie powinno być tam żadnych innych ryb, bo ciasno i duszno.

Zgadza się ale tak to jest jak się wraca z pracy i odkrywa coraz to nową obsadę by kobieta. W pierwszym rzucie doszły 2xramirez i 2 neonki, jak powiedziałem że neonki muszą być w stadzie to następnego dnia było ich już 14. W piątek zauważyłem 4 mieczyki, które też zmienią zbiornik koło środy.

Ciepło w tym baniaku. Zbyt ciepło...

Chyba jednak nie za ciepło, w baniaku są makmastery, piskorki i neony czyli temp ok 28C, welonom póki co nie przeszkadza

 

Zacznę od tego co mi się najbardziej podoba - czyli wystroju akwarium.

Jest bardzo pozytywnie i sympatycznie, widać że to nie twój pierwszy zbiornik w życiu.

A dziękuję, z doświadczenia wiem, że im mniej się grzebie w akwarium tym lepiej, więc jakoś tak chciałem poukładać wszystko. Nie mam już syndromu młodego akwahobbysty, co 2h łapy w akwarium i o ile nie ma obsady to nie widze w tym nic złego, to niejednokrotnie manewry są wykonywane przy mieszkańcach.

Uratowanie welonów - bardzo szlachetne,

To był impuls do wznowienia działalności

tylko nie trzeba było dokupywać tej masy innych ryb. ;)

Jak pisałem wyżej, ręka kobiety, niestety nie mam jak założyć kłódki na zbiorniczku ale już obiecała, że nie będzie "upiększać" malutkiego jakby nie było zbiornika.

Przerybienie że hoho, a fan1 nie należy do najwydajniejszych filtrów - warto byłoby sprawdzić stężenie związków azotu w akwarium.

Fan1 został odkopany w piątek wieczorem, w piwnicy, zaraz jak zaczęła szwankować kaskada Atmana HF 0300 nie pamiętam ale filtracja to chyba 600l/h sprawdzę w domu, w każdym razie dedykowany do 80l. Po kilku zabiegach z ustawieniem wirnika udało się go reanimować, jednak nie wróze mu świetlanej przyszłości. Wkład w koszyczku kaskady to własna kompozycja, bo te standardowe plastiki jakoś do mnie nie przemawiają, zostawiłem tylko na początek kasetkę z węglem, a po 2 dobach wywaliłem. Obecnie na wejściu gąbka porfirowa, za nią wata porfirowa, następnie kulki ceramiczne BIOCERAMAX ULTRAPRO 1200 1L by AQUAEL. Poziom azotu nie sprawdzany jeszcze, nie chcę się przerazić, stawiam że bioceramika jeszcze nie pracuje jak należy, chociaż przybrała już ładnego brunatnego kolorku. Będę musiał to dzisiaj sprawdzić. Narazie podmiana 15% wody co 3 dni (mix destylat i rurajskiej z dodatkiem aqua clear, twardość wody w kranie to TwO-44n, TwW-32n - masakra, z tego co wiem to max dopuszczone przez sanepid to 50n, no cóż, taka woda w trzebnicy). Twardość w akwarium to TwO-16n, TwW-12n, buforowość 6,8 - 7,0 (dziwne, trochę niska jak na taką twardość) Związki azotu nie badane, nawożenia póki co brak , ze względu na podłoże. Warstwa żwiru to 4-6cm na podłożu AquaBasis+.

Na szczęście ryby trafią wkrótce do dużo większych zbiorników, więc nie jest źle.

Fakt, zostaną makmastery i cierniooczki, zbrojniki zostaną wymienione na otoski (ciekawym czy ludzie zdają sobie sprawę z tego, że zbrojniki to stadna rybka, do tego rośnie całkiem spora - w moim starym baniaku miały ~11cm(samiczki)/~16cm(samce) i to nie był największy jaki widziałem - więc raczej nie nadaje się do zbiorników poniżej 200L jako popularny "glonojad")

Kiedy zalałeś ten baniak? ;)

Baniak zalany w obecnej formie 16 kwietnia, zaszczepiony wyciągiem z 2 miesięcznej gąbki filtra wew. w pracy. Pierwsi mieszkańcy (welony) wpuszczone 25 kwietnia jako brygada srająco-nawożąca, z racji tego że są to silne rybki to skróciłem im czas dojrzewania zbiornika (trzeba je było widzieć, jak żałośnie wyglądały w tej kuli). 10-11 maj kolejni lokatorzy w ilości hurtowej, 14 maj 4 x mieczyki - jakieś takie w czarne plamy ze wstępnych oględzin 2 samce i 2 samice. Jak welony pójdą na nowe to powinna odżyć bakopa, narazie jest namiętnie skubana.

Acha mieczyki też są na wydaniu.

 

No to napłodziłem.

//Pozdrawiam blind.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik całkiem fajny, choć jest takich parę rzeczy oprócz obsady cobymogłabym się przyczepić. Anubiasy bowiem jak widzę są wsadzone w podłoże a lepiej by im było na korzonku lub jakimś kamieniu.

Dobrze, że zasrańcom się poszczęściło i trafią wkrótce do 200-setki :D

Życzę sobie zdjęcie od frontu! I robione w nocy; bez lampy przy oświetleniu zbiornika :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik całkiem fajny, choć jest takich parę rzeczy oprócz obsady cobymogłabym się przyczepić. Anubiasy bowiem jak widzę są wsadzone w podłoże a lepiej by im było na korzonku lub jakimś kamieniu.

Powinny i owszem, a to ze względu że akwaryści przykrywają im kłącze żwirkiem i potem roślinki gniją. U mnie taki był właśnie plan, żeby posadzić skurkowańce na korzeniu razem z mchem jawajskim ale w ciągu miesiąca popierniczyło je i zasuwają jak szalone (a podobno rosną najwolniej z całej ekipy??) także chyba się nie zmieszczą na moim korzeniu, póki co rosną jak szalone, kłącze mają na wierzchu. Prawdopodobnie posadzone w "gruncie" nie kwitną, zobaczy się . Żabienice też poszalały i wypuściły pędy a na nich w sumie 7 młodych roślinek, jak się poodrywają to 2 zostawię a 5 oddam, no chyba że mnie jeszcze czymś zaskoczą. Najgorzej z bakopą, co prawda puszcza młode gałązki ale welony je mocno uszkadzają (bakopa to podobno kocimiętka dla welonów, co mogę potwierdzić)

Dobrze, że zasrańcom się poszczęściło i trafią wkrótce do 200-setki :D

Prawda, niech "nawożą" większy zbiornik ;)

Życzę sobie zdjęcie od frontu! I robione w nocy; bez lampy przy oświetleniu zbiornika :roll:

Się zrobi, dzisiaj powinienem wieczorem coś wrzucić, może makmastery wypłyną zapozować (kobieta wiecznie się denerwuje, że akwarium stoi a ryb nie widać, dlatego właśnie wzbogaciła faunę).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAGEN Flora-Glo ma 2800K

Jak dla mnie to świetlówki Hagena są nieporozumieniem. Nie ma to jak poczciwy Philips. IMHO Aquarelle i 865 to optymalny zestaw.

 

E-14

Najwyżej 11W - Sylvania Mini Lynx 6000K

 

GU10

To jest pin dla halogenów lub LEDów. Można spróbować LED Cool White, ale nie wróżę sukcesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ 3promile

Też mi ten Hagen dziwnie wyglądał. Napisali że Flora-Glo nadaje się do holendra. I tak myślałem, że coś się z oświetleniem pozmieniało, ale człowiek nie siedzi w temacie to nie wie ;) uczę się od początku.

Po przeczytaniu Twojego posta

IMHO Aquarelle i 865 to optymalny zestaw.

zaczynam się zastanawiać. Tyle tylko, że nie mam miejsca nad zbiornikiem na założenie 865, coś koło 650 - 700mm max wygospodaruje i takiego muszę poszukać.

GU10

To jest pin dla halogenów lub LEDów. Można spróbować LED Cool White, ale nie wróżę sukcesów.
Zostawię jako nocne założe 2 x night na 4 diody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

865 to kod, a nie długość ;) 8 oznacza Ra>80 a 65 barwę 6500K. Do tej długości T5 24W lub T8 18W.

Si, no może zrobiłem za duży skrót myślowy, znalazłem 865 o dł 800mm. I o to mi chodziło, mam maks 700 dostępne więc ten zestaw nie "wlizie" ;D

Ale wpadło mi w oko coś takiego Zestaw 2x24W + świetlówki PHILIPS 865

Eee... no coś namieszałem... zaraz, ten zestaw ma ruchomą końcówkę? I podwiesza się go bezpośrednio pod odbłyśnik? Ot technika idzie do przodu.

 

Edit: Znalazłem coś takiego na slot GU-10 SUN GLO Halogen Spot 35W 4750K tylko czy te 2 x 35W nie pobudzi za bardzo glonów, nawet to mają w zoologicznym? W każdym razie docelowo oświetlenie jarzeniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welony zgodnie z zapowiedzią zmieniły zbiornik na większy. Pływał już w nim jeden welon (lwia główka czy jakoś tak) i bardzo się zainteresował nowymi lokatorami ;]

Próbowałem też przesiedlić mieczyki ale niestety nie udało się, płeć piękna wyraziła ostry sprzeciw. Dlatego muszą pozostać.

W związku z tym obsada przedstawia się tak:

4x mieczyk (chyba berliński) - 2+2

2x pielęgniczka makmastera - 2 samice

2x pielęgniczka ramireza - 1+1

2x piskorek

2x glonojad

14x neon czerwony

 

Nadal jest to za dużo. Prawdopodobnie zbiornik jest za mały dla "makmasterów" (więcej niż prawdopodobnie), na ramirezy mam chętnego. Zastanawiam się czy nie wymienić makmasterów na proporczykowce. Obsada wyglądała by tak:

4x mieczyk (chyba berliński) - 2+2

4x piskorek

2x glonojad

14x neon czerwony

4x proporczykowiec kap lopez (nigeryjskie już miałem i nie było z nimi problemów)

 

Może jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszasz się we właściwym kierunku. Z tego baniaka należy wyprowadzić również "glonojady" i mieczyki (pomimo sprzeciwu płci).

Zbrojniki zdecydowanie przejdą do większego akwarium, a ponieważ rosną dość wolno, to zdążę się wyrobić i postawić coś większego, już zaczynam knuć ;)

Dalszy sprzeciw płci powinien skutkować zakupem większego zbiornika.

Tak, dokładnie to powiedziałem wczoraj, odzew był taki, że mam zostawić jej ten zbiorniczek z "jej" rybkami a jak chce mieszać to mam sobie znaleźć miejsce i postawić swój, bo ona się nie zgadza na oddanie swoich rybek... no cóż rzekłaś... :twisted: za tydzień idę na urlop i już widzę jedno miejsce gdzie bez robienia przemeblowania jakaś ładna metróweczka wejdzie (tak 100x45x45 kole 200L).

Co do makmasterów, to mam dylemat strasznie ciekawe rybki, świetnie polują na płatki (zawisają koło 8cm pod lustrem wody i mierzą, potem nagle skaczą łapią pokarmi spływają z nim w dziobie na dół gdzie go konsumują).

 

P.S. Wczoraj rozpocząłem wojnę z glonami. Bimber z zaworkiem bezpieczeństwa chodzi (2 bańki na 5s). Oświetlenie zmienione.

Na stopce GU-10 znalazłem GU-10 Sun Glo Halogen Spot 35W 4750K na gwincie e-14 coś takiego OSRAM 8W E14 6500K 865 - do czasu założenia świetłowek musi wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś gotowe belki oświetleniowe (na przykład taką) i czy jest to coś warte. Bela ma stałą długość więc po wymianie zbiornika na większy ciężko będzie coś z nią zrobić (nie będzie pokrywała całego zbiornika światłem), poza tym ma miejsce na dwie świetlówki (przy szerokości 120mm) wg. mnie za mały rozstaw, dlatego czy nie jest lepszym rozwiązaniem zastosowanie dwóch belek po jednej jarzeniówce.

Zastanawiam się czy nie lepiej poskładać samemu oświetlenia (stabilizator na 4 listwy, dwa odbłyśniki, 4 końcówki i mieć sprawę z głowy.

A żeby było w temacie to powiem tylko, że musiałem trochę poprzestawiać, po przeniesieniu welonów makmastery zaczęły ustawiać inne rybki w akwarium, więc musiałem ustawić korzeń tak, żeby wydzielić naturalną barierę w terytorium pielęgniczek. Anubias wylądował na korzeniu, jak sobie koleżanka życzyła xD. Zdjęcia po zapadnięciu zmroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update. Nareszcie się zebrałem do cyknięcia fotek.

Jak pisałem wcześniej, korzeń dzieli akwarium na części ograniczając pole widzenia "pieniaczom". Dorzuciłem też kilka kamieni (serpentynit i gabro) co pozytywnie zostało przyjęte przez makmastery. Ramirezy mają po lewej stronie kawałek płaskiego kamienia i coś na kształt groty. Nie wiem czemu ale ciemny żwirek dla krewetek cieszy się popularnością u cierniooczków praktycznie cały czas w nim "gmerają".

Teraz pozwolę dojrzeć roślinom i trochę się "rozkrzaczyć", tak żeby można było obdzielić oczekujące 162L (80x45x45), które docelowo przejmą makmastery. Bakopy zostały dość mocno pokiereszowne przez welony, w tej chwili odbijają puszczając młode pędy, nie wygląda to za pięknie ale trzeba o nie walczyć. Widać je po lewej stronie akwarium.

 

P.S. Nie wiem dlaczego ale aparat robi jakieś takie zielonkawe zdjęcia. Będę musiał powalczyć z ustawieniami.

post-5461-13685159392398_thumb.jpg

post-5461-136851593934_thumb.jpg

post-5461-13685159392827_thumb.jpg

 

Z rzeczy do zrobienia to:

1. Wymiana fototapety na coś bardziej naturalnego.

2. Obsadzenie tylnej szyby czymś, najpewniej żabienicą albo nurzańcem ale to jak podrosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...