Jump to content

Obsada 200 litrów, biotop azjatycki


D.J.
 Share

Recommended Posts

Witam. Jestem początkującym, może nie tak bardzo ale w biotopie azjatyckim na pewno ;-)

 

Więc mam zbiornik 200 litrowy. Sprzęt: filtracja JBL e900 w ciągu kilku dni dojdzie, grzałka 300W, napowietrzacz, oświetlenie na arzie standardowe 2x30W w planach dołożenie jednej lub dwóch świetlówek 39W.

Dno: żwirek kwarcowy a pod nim jakas siatka i ziemia ogrodowa.

 

Chciałbym upodobnić swój podwodny świat do warunków Azji.

Myślałem nad obsadą i wymysliłem:

 

1. Kosiarka (Crossocheilus siamensis) sztuk myślę, że 5 lub piskorki na dno.

2. brzanka sumatrzańska 20-30szt- środek,

3. ??? prętnik karłowaty do górnej części zbiornika, no i tu problem, bo brzanki mogą zrobić porządek z jego płetwami

4. Bocja striata lub krewetki jakieś (Red cherry czy filtrujące). Razem nie mogą być z oczywistych względów. Tu się zastanawiam co będzie sie ładniej reprezentowało.

5. dodatkowo sumik szklisty jakieś stadko 10-15 sztuk a wtedy ograniczyć brzanki do np 20, podoba mi się ta rybka.

 

 

Chyba, ze proponujecie inną obsadą albo pewnie jakieś zmiany. Wszystkie sugestie mile widziane. Może dwa stadka brzanek i uzupełnienie jakieś? Jakby też zamiast brzanki sumatrzańskiej dać inny gatunek to mozna pomyśleć o jakimś gurami zamiast prętnika.

Link to comment
Share on other sites

Na obsadzie azjatyckiej się nie znam ale: :D

Według mnie lepsze by było 7 piskorków. ;)

Hmm.. im więcej brzanek tym bardziej ich agresja się rozkłada jednakże długie płetwy prętnika mogą być dla nich kuszące. Niech w tej kwestii wypowiedzą się bardziej doświadczeni. ;) Na 30 sztuk za małe akwarium.

Ja mam w 112l krewetki i dość trudno je dojrzeć, szczególnie że z 10 zostało chyba 7. :/ W 200l po prostu się zgubią. :D

Lepsze będą bocje ale co to bocje "striata"?

Jeśli jesteś początkujący to nie bierz sumików. Szczególnie w towarzystwie żywiołowych brzanek. Wymagają idealnie czystej wody oraz spokojnych współtowarzyszy. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. Kosiarka (Crossocheilus siamensis) sztuk myślę, że 5 lub piskorki na dno. - lepsze Kosiarki 6szt.

2. brzanka sumatrzańska 20-30szt- środek, - za dużo i nie polecam do akwa towarzyskiego bo na pewno będzie zaczepiała inne rybki a już na pewno Sum Szklisty będzie się źle czuł w jej towarzystwie ponieważ te sumiki wolą towarzystwo spokojnych ryb a brzanki sumatrzańskie do spokojnych nie należą.

3. ??? prętnik karłowaty do górnej części zbiornika, no i tu problem, bo brzanki mogą zrobić porządek z jego płetwami - dokładnie, albo brzankarium albo nie-brzankarium ;). Jakiś harem prętniczka bez brzanek 1+3

4. Bocja striata lub krewetki jakieś (Red cherry czy filtrujące). Razem nie mogą być z oczywistych względów. Tu się zastanawiam co będzie sie ładniej reprezentowało. - ja bym wzięła Krewetki filtrujące i 6 szt. Kirysków Pstrych lub Albinosów

5. dodatkowo sumik szklisty jakieś stadko 10-15 sztuk a wtedy ograniczyć brzanki do np 20, podoba mi się ta rybka. - za dużo, 8 sztuk to max. ale tylko ze spokojnymi rybkami czyli bez brzanek

 

200L to wcale nie tak dużo aby pchac tam po 20 rybek ;). Dojdzie podłoże, korzenie, rośliny i zobaczysz ile miejsca ubędzie ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

4. Bocja striata lub krewetki jakieś (Red cherry czy filtrujące). Razem nie mogą być z oczywistych względów. Tu się zastanawiam co będzie sie ładniej reprezentowało. - ja bym wzięła Krewetki filtrujące i 6 szt. Kirysków Pstrych lub Albinosów

 

-Jak biotop z Azji to kiryski chyba średnio pasują ;)

 

Sumik szklisty to ryba rzeczna, uwielbia silny prąd wody i wodę czystą, "jałową". Reszta proponowanej obsady to raczej wody stojące (poza brzankami które jak już wiemy trudno z resztą pogodzić), np. prętniki lubią stojącą "zupę", jak najmniej ruchu wody, kwaśną i garbnikową. Wspólny zakres temperatur też masz wąski bo sumiki max 25 a prętniki minimum 24. Trudno będzie pogodzić te gatunki, pomijając fakt że w/w gatunki pochodzą ze skrajnych środowiskowo biotopów.

Proponowałbym wybrać jeden gatunek na którym szczególnie Ci zależy i resztę dopasować pod niego.

Jak sumik szklisty - to środowisko rzeczne i tu np. cudaczek/przylga = Gastromyzon sp. pasuje, obie rybki lubią nurt więc dobrze jest zrobić to czego zazwyczaj unikamy czyli puścić wylot filtra bez tłumienia przepływu wzdłuż baniaczka.

Jak labiryntowce - to do tego bocje, razbory.

 

Jeżeli już koniecznie i sumik i ryby labiryntowe to może skrzeczyki - spokojne, duża tolerancja na parametry wody. Ewentualnie wielkopłetw czarny, ale nie mam doświadczenia a o agresji są skrajne opinie.

 

W obu przypadkach dobrze można dać krewetki filtrujące, ślimory Brotia lub Helena.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To jest na zasadzie: a wiesz jeden sprzedawca z zoologa powiedział mi że do kuli bojowniki spokojnie.

Osobiście nie ufam książkom. Mam jedną gdzie "do średniej wielkości zbiornika" proponują 30 pirani albo 17 pielęgnic Pawiookich.

Brzanka różowa to duża (10-13cm) ryba żyjąca w większych stadach. Nie wyobrażam sobie jej w 50l gdzie zrobi 2 kroki w tył, w przód i konie. A 200l też ciasne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...