Jump to content

problem z sinicami


Jakub
 Share

Recommended Posts

Witam, od około miesiąca w jednym z akwariów mam problem z sinicami :( Akwa 33l 2x8W (18000k + 2700k) 8-9h/dobe, ph 6,9 gh 11. Nawożenie Aqua art PG macro i micro. Co2 z bimbrowni. Usuwam je mechanicznie od dłuższego czasu ale bardzo szybko powracają :/ proszę w ewentualne rady w celu pozbycia się problemu :P

Link to comment
Share on other sites

Zacznę od tego, że zapytam się jakie masz świetlówki? Masz testy na PO4 i NO3? Uważam, że masz zły stosunek N:P. Najprawdopodobniej masz dość dużo fosforu w stosunku do azotu. Rób duże, (50-60%) podmiany wody co kilka dni i usuń za każdym razem tyle ile się da jeśli to konieczne kosztem przycięcia wszystkich roślin. N:P w stosunku 16:1 i staraj się aby nigdy nie zabrakło makro w akwarium mając cały czas na uwadze aby nie przedobrzyć z fosforem. Polecam także odmulić podłoże tyle ile się tylko da. To odmulanie ma polegać na przegrzebaniu żwiru, a nie tylko na powierzchniowym oczyszczeniu go.

Link to comment
Share on other sites

kup erytromecyne w aptece

Spoko fajna opcja, ale są lepsze sposoby na pozbycie się sinic. Erytro to ostateczność, ale ja nie decyduję. AS przegrzebujesz po to, żeby pozbyć się resztek pokarmu, zgniłych liści... To one mogą powodować zbyt wysokie PO4. Założę się, że jeśli zmierzysz NO3 i PO4 to zobaczysz, że nie jest to pożądany stosunek azotanów do fosforanów.
Link to comment
Share on other sites

Stosowałem kilkakrotnie i nigdy nie było żadnych skutków ubocznych. Po ustąpieniu sinic jakieś 24 do 48 h :P podmianka wody i dokładne odmulanie. Zawsze pomaga prosto szybko i skutecznie . Nie pamiętam dokładnie a;le chyba na 250 l przed zgaszeniem światła dawałem jedna tabletkę lub 1,5. Na tym forum kiedyś sporo było o tym temacie a i na innych tez sporo jest informacji :P

Link to comment
Share on other sites

Pomyl się w dawkowaniu i masz wybite bakterie na dzień dobry. Lek nie jest obojętny na ryby, a nie usunięcie wszystkich obumarłych sinic jest mocno toksyczne. Jak erytro ma się do roślin to nie wiem, ale wiem, że nie warto używać leku skoro można pozbyć się problemu bez niego. Twoje akwarium rób co chcesz.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...