Skocz do zawartości

nagłe zmiany na ciele zlotych rybek pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

witam to moj pierwszy post na tym forum, szukam pomocy

mam 50l akwarium, stoi od dwoch dni (wczesniej mialam 30 litrow). wczoraj pojawily sie dziwne zmiany- jedna rybka jest coraz bardziej nadęta, wygląda jak balon, ma ubytki w łuskach, robia jej sie bąble. wygląda jakby miala problem z pływaniem, ciezko jej sie obrocic itd. druga ma brzydka czerwona narośl na przednich płetwach. gdy była kupiona była czarna, aktualnie jest srebrna i powoli wpada w pomarańcz (w sklepie dowiedzialam sie ze to normalne ale coraz bardziej w to wątpię).

we wczesniejszym akwarium rybki sie klocily wiec zostaly oddzielone, teraz gdy znow sa razem troche sie ganiaja, ale jestem pewna ze te zmiany nie sa tego wynikiem.

karmie je raz dziennie sera goldy royal, uzylam tez soli i blekitu akwarystycznego- przyjaciolka poradzila gdy złota rybka gubiła łuski- wszystko bylo ok do teraz

bardzo martwi mnie ich stan, dlatego prosze o szybką pomoc, zalezy mi zeby wszystko bylo ok

 

dodaje zdjęcia, jesli powinnam podac jeszcze jakies informacje prosze pisac tu albo na gg 3827115

(przepraszam za jakość, jesli trzeba postaram sie zrobic lepsze)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zapraszam lektury tego tematu... viewtopic.php?f=43&t=6354 ...i innych, dotyczących zakładania akwarium.

Bez zapewnienia odpowiednich warunków leczenie ryb mija się z celem.

Na dzień dzisiejszy:

- usuń ze zbiornika te sztuczne ozdoby z akwarium

- uzupełnij w tym temacie informacje dotyczące zbiornika (czy jest filtr, jeśli tak, to jaki, jaką masz temperaturę, czy te roślinki są żywe, czy sztuczne, jakie masz podłoże)

- kup z sklepie zoologicznym testy do mierzenia takich parametrów wody jak: azotyny (NO2), azotany (NO3), odczyn wody (ph), twardość wody (gh, kh), wykonaj test i podaj nam wyniki

- nie podawaj rybkom pokarmu przez najbliższych kilka dni

 

Akwarium stoi od dwóch dni, więc warunki panujące w zbiorniku zwyczajnie nie nadają się do życia dla ryb (zbiornik powinien dojrzewać ok. 2 tygodni zanim zostaną wpuszczone rybki)

Podejrzewam, że te problemy nie zaczęły się dziś czy wczoraj, bo takie zmiany potrzebują czasu.

Akwarium 30 czy nawet 50 litrowe jest niestety za małe dla jednej welonki, a co dopiero dla dwóch, one mają dużą przemianę materii i zwyczajnie robią niezły "syfek".

Nie piszesz jak wyglądają porządki przeprowadzane w akwarium: odmulanie, podmiana wody i czyszczenie filtra (jeśli jest).

 

Jedno jest pewne, trzeba działać szybko, jeśli te ryby maja wrócić do zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ceramiczne ozdoby bardzo zatwrdzają wodę i mogą wydzielać do niej niebezpieczne substancje. O i jak skończysz leczenie, oddaj te rybki to sklepu. - Jedna welonka powinna posiadać chociażby 100 l. One rosną jak pięści! Kup jeszcze w sklepie, coś na bakterie. Np. coś takiego jak MFC z Tropicala- skutecznie chroni ryby przed bakteriami i pasożytami. Tylko uważaj, ponieważ jest lek o dość mocnym działaniu, dlatego używaj go zgodnie z instrukcją i nieprzedawkuj go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za pomoc

 

zrobiłam test, oto wyniki:

NO3- 50,wg tabelki !! czyli niedobrze

NO2- 0,5 tak samo

ph- 8,4 także

co do twardosci wody wg tabelki jest ok.

 

sprzedawca w sklepie polecił mi sera bakto tabs- i tu kolejny problem, jest zdarta w czesci etykieta i nie jestem pewna jak dawkowac. doczytałam tylko to, ze dawke dzienna trzeba podzielic na kilka razy. a ile wynosi dawka dzienna juz nie:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy bardzo kiepskie. Zanim zaczniesz leczyć rybki doprowadź wodę w akwarium do porządnego stanu. Dolewanie MFC i podawanie lekarstwa na posocznicę (bo na takie objawy jest to lekarstwo) tylko pogorszy stan rybek i wody a nawet może doprowadzić do śmierci rybek! Dokup roślinek np. Anubiasa. Welonki raczej go nie ruszą bo ma twarde i niesmaczne liście a pomoże obniżyć NO3 w wodzie.

Aha... filtr jest stanowczo za słaby i bez zmiany na lepszy poprawienie parametrów i zdrowia rybek jest raczej mało możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...