Skocz do zawartości

mało miejsca?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam akwarium 60l (póki co bez rybek :( ) i planuję wprowadzić do niego parkę skalarów i może kilka (8-10) neonek. Większość mówi, że skalary potrzebują akwarium min. 50 cm wysokości, ale w kompedium wiedzy znalazłem informację, że mogę trzymać parkę w 60l. Jak wy sądzicie? Czy mogę je tam wpuścić? Nie ukrywam że bardzo mi się podobają :D

 

I jeszcze jedno. Jeśli chciałbym stworzyć (dla tych lub innych tropikalnych rybek) biotop ameryki pd warto zastosować pod żwir jakiś nawóz? Np. sera floredepot?

 

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość mówi, że skalary potrzebują akwarium min. 50 cm wysokości, ale w kompedium wiedzy znalazłem informację, że mogę trzymać parkę w 60l. Jak wy sądzicie? Czy mogę je tam wpuścić? Nie ukrywam że bardzo mi się podobają :D

Skalary do 60l? Zapomnij. ;)

Pokaż gdzie dokładnie znalazłeś tą bzdurną informacje ;)

 

Zamiast bojowników możesz trzymać jakieś mniejsze ryby z neonami: np. harem bojowników/zmienniaków, albo parkę ramirezek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i teoretycznie tak jest ale poszukaj zdjęć skalarów w 200l. I tak wyglądają jakby im brakowała trochę miejsca. Więc wyobraź sobie takie talerze w 60l. Średni skalar ma z tego co wiem wymiary 15cm długości i 20 wysokości a wiec na pewno nie nadają się do 60l. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh... ale tutaj nie chodzi chyba o minimalny litraż ;)

Dla skalarów takie minimum to ok 180l.

 

To 60l na parę to raczej przelicznik dzięki któremu można obliczyć ile par możemy trzymać w odpowiednio dużym dla skalarów akwarium ;)

Dla przykładu niektórzy twierdzą że na jedną paletkę powinno przypadać 50l - nie znaczy to że w 50l można trzymać jedną paletkę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalary+akwarium 60l - niemożliwe. :!: Skalary- co najmniej 200 literków!

Do tego akwa radziłabym parkę ramirezek+8/10 neonków innesa+ 6 otosków

LUB:

harem prętnika karłowatrgo 1+2 (jeden samiec+2 samiczki) + 6 kirysków panda.

 

No :!: Pamiętaj! Nie wolno dawać skalarków do 60 l. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Muszę sobie odpuścić. :cry: Nie chcę żeby mi się ryby męczyły i karłowaciały.

W takim razie jakie rybki polecacie? Wiem że pytanko standardowe, ale chciałbym jakiś zestaw ryb, które są "troszkę" bardziej widowiskowe, a nie jakieś małe, brzydkie coś :D Bez urazy oczywiście :) Chętnie wstawiłbym tam dwie duże, piękne rybki, niż 20 małych.

 

A co odnośnie drugiej części pytania?

 

Bardzo dziękuję za szybko odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o brzankach - np. sumatrzańskich? Są kolorowe i rosną dość duże. Waszym zdaniem ciekawe rybki?

A może pójść w drugą stronę. Akwarium morskie - w tej kwestii nie mam żadnego pojęcia. Dotychczas interesowałem się tylko rybkami ciepłolubnymi. Więc jak coś głupiego palne to nie bić ;)

 

Jeszcze raz wielkie dzięki za szybkie i konkretne posty :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki temat jest poniżej twojego. :D Brzanki sumatrzańskie się nie nadają do 60. Min. 80-90l. A ryby słonowodne to tez ciepłolubne ale takie akwarium to wydatek paru tysięcy złotych (Bądź paru naście). Potrzebne jest także ogromne doświadczenie i dobre źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o brzankach - np. sumatrzańskich? Są kolorowe i rosną dość duże. Waszym zdaniem ciekawe rybki?

Temat poniżej:

viewtopic.php?f=99&t=18919 ;)

A może pójść w drugą stronę. Akwarium morskie - w tej kwestii nie mam żadnego pojęcia. Dotychczas interesowałem się tylko rybkami ciepłolubnymi. Więc jak coś głupiego palne to nie bić

Bicia nie będzie, ale ryby zimnolubne [np. welonka, świąteczny karp] to nie to samo co ryby morskie. ;)

Akwarystyka morska to zupełnie inna para kaloszy. Wymaga kilkukrotnie większej wiedzy niż ta potrzebna do prowadzenia "zwykłego" akwarium i koszty takiego akwa są zwykle kilka[naście] razy większe niż postawienie akwarium słodkowodnego. Krótko mówiąc, lepiej na razie zostań przy akwarium słodkowodnym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo:

1+2 prętnik karłowaty

13 neon Innesa

10 krewetek (Prócz amana i filtrujących)/5 otosów

albo:

1+1 Ramirezy

3+5 gupik/2+4 zmienniak plamisty

10 RC (Nie wiem czy nie zostaną zjedzone)/5 otosow

albo:

1+2 bojownik

13 razbor klinowa

5 otosów.

 

Tak szczerze to dobrałam kolorystycznie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o welonkach? Nie wiem dlaczego ale uparłem się na większe rybki :D

Może welonki i do tego jakieś neonki :) Się zrymowało :P

A może trzymać tylko jeden gatunek - jakichś najciekawszych rybek stadku? Nie wiem czy to jest dobry pomysł... Jak sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może welonki i do tego jakieś neonki :) Się zrymowało :P

 

Welonki są zimnolubne, neonki ciepłolubne - tego nie można pogodzić ;)

Poza tym złote rybki potrzebują dwa razy większego akwarium ;)

 

Co do rybek nadających się do tego litrażu zobacz tutaj:

viewtopic.php?f=39&t=7147

Z tym że niektóre ryby z tamtej listy są dyskusyjne, np. wymienione wcześniej brzanki lub kakadu - ale resztę można śmiało polecać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welony mogą dorosnąć do 15cm-20cm wiec nadają się o min. 100-130l a poza tym one strasznie brudzą. Do tego akwarium nic większego niż 6cm po prostu nie można trzymać. Ile razy ci to tłumaczyć. :roll:

Ciekawe rybki.. hmm... może Proporczykowce. Nie znam się na nich zbytnio wiec poczytaj sobie o nich.

http://www.superakwarium.pl/proporczyko ... id628.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo harem prętnika karłowatego (1+3) + krewetki RC (Red Cherry) ok.10

Albo harem bojownika wspaniałego (1+3) + krewetki RC

Albo pielęgniczka ramirezka 1+1 (Parka) + 6 otosków.

 

No to zdecyduj sie, bo z "tych większych" jak określiłeś na 60-tkę to wszystkie opcje.

Albo jak jesteś pasjonatem roślinności- załóż roślinniak- mchy, roślinki,korzenie! + parka ramirezek+ 10 krewetek RC.

 

 

Ja wybieram 4 opcję. ;) (Czyli roślinniak) Super by wyglądało :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...