Skocz do zawartości

Tarło: platki i gupiki


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to kompletny brak wiedzy na temat zachowań żyworódek?a tarłem nazwałeś normalne gonitwy samczyków tych gatunków za samiczkami gdzie samce stale starają się przekazać swój materiał genetyczny samicą?bynajmniej zauważyłem nie raz że taki zachowanie zdarza się i między tymi gatunkami że samczyki platek wykazywały zainteresowanie gupicami i odwrotnie.Potomstwa z krzyżówek międzygatunkowych tych ryb,osobiście nie otrzymałem i nie widziałem.Pozdro

Ps.jeśli to tylko Twoja ignorancja w tym temacie to poczytaj trochę o gatunkach ,które masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, platki i gupiki się nie wycierają,bo nie są rybciami ikrorodnymi,tylko żyworodnymi.

Po drugie, o co chodzi z tym wspólnym wycieraniem????

Nie takich ryb ikrorodne( :zamieszany: :roll: ) tylko jajorodne.

Gupiki i platki są jajożyworodne.

Tak dla sprostowania.

 

Po drugie, o co chodzi z tym wspólnym wycieraniem????

Chodzi o krzyżowanie się pewnie.

Jak tak,to mogą się skrzyżować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, platki i gupiki się nie wycierają,bo nie są rybciami ikrorodnymi,tylko żyworodnymi.

One są tak naprawdę rybami jajożyworodnymi :roll:

Ich wspólne rozmnażanie nie ma prawa nastąpić ponieważ są to dwa osobne rodzaje. Możliwe jest np. mieczyka Hellera i platki :arrow: coraz częściej można kupić takie hybrydy.

nawet znalazłem krzyżówkę ;) :

 

Dołączona grafika

 

Co więcej Poecilia formosa rozmnaża się z inymi gatunkami molinezji np. szerokopłetwą ponieważ samce jej gatunku zdażją się nie zwykle rzadko.

Chociaż ja zaobserwowałem że mój samiec gupika próbował zapłodnić samice prętnika karłowatego :shock: :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to kompletny brak wiedzy na temat zachowań żyworódek?a tarłem nazwałeś normalne gonitwy samczyków tych gatunków za samiczkami gdzie samce stale starają się przekazać swój materiał genetyczny samicą?bynajmniej zauważyłem nie raz że taki zachowanie zdarza się i między tymi gatunkami że samczyki platek wykazywały zainteresowanie gupicami i odwrotnie.Potomstwa z krzyżówek międzygatunkowych tych ryb,osobiście nie otrzymałem i nie widziałem.Pozdro

Ps.jeśli to tylko Twoja ignorancja w tym temacie to poczytaj trochę o gatunkach ,które masz.

Jakbym wszystko wiedział to nie pisałbym na forum początkującego akwarysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafi200- dobry był ten twój gupik :lol: to dosłownie się uśmiałam ... :D

 

Jeśli chodzi o krzyżówkę platka+gupik= niemożliwe - owszem, platki, samice gupików, molinezje,mieczyki...to ryby jajożyworodne. Może być skrzyżowanie molinezji złotej+black molly= złotawo/czarna/ zależy po rodzicach.

mieczyk+platka= możliwe- są spotykane takie hybrydy.

 

Więc podkreślam, platka+gupik= niemożliwe.

 

Pozdrawiam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienniak plamisty nie krzyżuje się z gupikiem ;)

Ryby mogą krzyżować się tylko w obrębie swojego rodzaju, tak jak pisali przedmówcy czyli np. Mieczyk+Platka [Xiphophorus], lub Molinezja+Gupik [Poecilia]. Nigdy w życiu nie spotkałem się z hybrydami ryb z różnych rodzajów. Przez pewien czas miałem w akwarium samca molinezji BM, z kilkoma samicami niebieskich zmienniaków plamistych. Mimo starań samca, potomstwa z tego nie było. ;)

 

Przytoczę tu fragment z kompendium o platkach i mieczykach:

MITY I FAKTY

 

3.To że mieczyk hellera miesza się z innymi gatunkami ryb z rodzaju xiphophorus to żadna nowina,ale APELUJE żeby nie zachęcać innych do tworzenia nikomu niepotrzebnych hybryd.

 

9.Krzyżowanie mieczyków z gupikami czy molinezjami to kompletne bzdury,te gatunki są tak ze sobą spokrewnione jak pies z kotem.

 

Samczyk gupika może próbować [zresztą to normalne np. przy braku samic własnego gatunku] zapłodnić samice platki, ale hybrydy w ten sposób nie powstaną. ;)

 

PS:

Możliwe jest np. mieczyka Hellera i platki :arrow: coraz częściej można kupić takie hybrydy.

nawet znalazłem krzyżówkę ;) :

 

Zacytuję tu Michała84:

To ja ci powiem że w praktyce wszystkie zmienniaki i mieczyki to mieszanki a czyste gatunki tych ryb to prawdziwa rzadkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[attachment=0]Kopia 2.05.2010. 108.jpg[/attachment]

Krzyżówka własna niecelowa,

Ja słyszałem,że jeden gość skrzyżował krowę z żółwiem i wiecie co wyszło ........................cielę w kasku.

Hahahahahahahahahaha.

To jest pierwszy przypadek w Polsce,że ktoś skrzyżował gupika z platynką.Aleś błysną wiedzą,koń by się uśmiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...