Skocz do zawartości

Pomocy - zdychają mi rybki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Potrzebuję Waszej pomocy

Od 6 m-c mam akwarium 75 l. W nim 1 welonka, 1 bojownik, 1 glonojad i 2 gupiki. Tydzień temu padła welonka. Najpierw pojawiły się u niej na ciele 2 rany, które gupiki skubały, potem welonka spuchła jak bania i gubiła łuski, a po 3-4 dniach zdechła. Tego samego dnia zdechła mi samiczka gupika, której praktycznie nic nie było /przynajmniej nie było widać wcześniej żadnych objawów/. Rano na jej ciele z boku pojawił się "krwiak" a wieczorem już nie żyła. To było tego samego dnia kiedy zdechła welonka. W dwóch przypadkach całkiem inne objawy. Teraz mam problem z bojownikiem. Od 2 dni pływa z głową w dół pyszczkiem zawadzając o żwirek. Od dzisiaj ma spuchnięte oczy i zamglone. Pomocy, co to za choroba? Wygląda tak jakby każda rybka chorowała na co innego! Co robić? Chciałabym uratować bojownika no i pozostałe, jeszcze zdrowe rybki. Dodam, że glonojad mi się nie podoba, jego skóra zrobiła się tak jakby zamszowa. Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałaś parametrów wody,więc mamy zgadywać?To masz oparzenia amoniakiem na welonce i puchlina,linienie glonojada(krótko stara zła WODA)nawet jeśli nie robiłaś nigdy testów to przez te pół roku trzeba było regularnie podmieniać część wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałaś parametrów wody,więc mamy zgadywać?To masz oparzenia amoniakiem na welonce i puchlina,linienie glonojada(krótko stara zła WODA)nawet jeśli nie robiłaś nigdy testów to przez te pół roku trzeba było regularnie podmieniać część wody.

Zgadzam się ale dodałbym jeszcze poza parametrami informację:

1 Jak podmieniasz wodę (ile razy, co ile i jaką ilość wody)?

2 Jak odmulasz dno?

3 Ile razy karmisz ryby, czym i jaką ilość?

4 Jaki masz filtr (przepływ wody l/h) i jak często i w jaki sposób go czyścisz?

5 Czy go wyłączasz?

Złe parametry to przyczyna stanu ryb, ale trzeba sprawdzić jeszcze przyczynę powstania złych parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wodę podmieniam ok 1/3 zbiornika raz na 1-2 tygodnie wraz z odmulaniem

wydajność filtra: 260l/h czyszczony pod bieżącą wodą

na noc wyłączam

karmienie rano i wieczorem

Ostatnio wyczytałam że duża ilość muszelek może "coś" powodować. Jakiś czas temu córka wrzuciła około garść malutkich /wcześniej przepłukanych w ciepłej wodzie/ muszelek. Oczywiście muszelki już nie ozdobą akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak:

Zawsze filtr myjemy,płuczemy nie pod bieżącą wodą,a do tego używamy wody z akwarium.Filtr pracuje non stop ,nie wyłączamy go na noc.Jeśli chodzi o muszelki ,to je powyciągaj z wody bo one bardzo zatwardzają wodę.Nadają się do akwarii morskich,a nie słodkowodnych.

Z badaj parametry wody,bo to jest bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Parametry. (JBL, Tropical...)

2. Była welonka nie nadawała się do twgo litrażu (conajmniej 100l. )

3. Bojownik+ samce gupika= gupik obgryzione płetwy.

4. zbrojnik niebieski- conajmniej 100 l.

 

Czy akwarium dojrzało, zanim wpuściłaś rybki? (chociaż to już nie ma znaczenia..)

Zbadaj parametry wody, i jak coś to użyj leków. Możesz znaleść je na http://www.kirysek.pl / i tam chemia. poszukaj czegoś.

Jeśli chcesz, możesz użyć AQUA-KALI/ Tropicala- chroni ryby przed infekcją. (CHOCIAŻ NIE JESTEM PEWNA! ;))

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tygodnia nie mam muszelek i trochę się polepszyło. Bojownik utrzymuje normalną pozycję /nie pływa już głową w dół/ i już oczka mu się zmniejszyły, ale ma nadal zamglone i nie chce jeść. Siedzi w roślinkach i podejrzewam, że padnie z głodu. Samczyk pawie oczko też wrócił do formy. Kilka dni temy też zaczął pływać normalnie, czyli nie z głową w dół. A co do glonojada to już sama nie wiem, czasami jego skóra jest ok a czasami blady i wtedy widać tak jakby zamsz.

Martwi mnie stan bojownika. Czy mogę jakoś zmusić go do jedzenia jeśli naprawde nie widzi na oczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbadaj parametry wody. Kup w zoologicznym testy na: azotyny (NO2), azotany (NO3), odczyn wody (ph), twardość wody (kh, gh). Wykonanie takich testów jest dziecinnie proste, a wiele by wyjaśniły. Koszt co prawda jest "maleńki", ale bez tego żaden akwarysta się nie obejdzie.

Nie zmusisz chorej ryby do jedzenia... :roll: Jeśli nie chce jeść, nic na to nie poradzisz, ale możesz pomóc doprowadzając środowisko w jakim żyją ryby do właściwego stanu.

Objawy pasują niestety do posocznicy, niezbyt "przyjemnej" choroby... Bierze się ona właśnie z niewłaściwych warunków panujących w zbiorniku. Skup się więc na tym, żeby je czym prędzej "naprawić".

Jak dasz radę to "wrzuć" tu na forum zdjęcie całego akwarium. Może to nas na coś naprowadzić i podpowiemy ci co zmienić, ulepszyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...