Jump to content
Sign in to follow this  
krist81

Konfiguracja świetlówek

Recommended Posts

Witam mam pytanie odnośnie oświetlenia w moim aqwa. Pokrywa jest własnej roboty wbudowane mam tam 3 świetlówki 30W

1. POWER GLO

2. Zwykła świetlówka

3. AOUA GLO

Jaką świetlówkę byście mi polecili na 2 miejsce zamiast zwykłej. Dodatkowo akwarium doświetla 2x11w energooszczędna. Swiatło świeci od godziny 10;00 do 21;30. Zaznaczam że aqwa stoi na prosto okna.

Ja polecam każdą ,która ma barwę światła 6500k.

Tą którą poleca ci ahaed jest jedną z najlepszych.

Ile kelvinów mają te kompakty?

Ja na Twoim miejscu sprzedałbym te Glo-glo jakiemuś lamerowi, kupiłbym 865/965 Philipsa, a resztę pieniędzy przeznaczył na jakiś zbożny cel - na przykład piwo dla taty.

PS. Akwarium nie może stać "na prosto okna". Może stać "na wprost".

A ja zamiast tego philipsa polecam Świetlówkę też daylight (6500K) jednak firmy OSRAM. Ma bardzo duży strumień świetlny, a jednocześnie jest oszczędniejsza.

Zastanawiam się nad kupnem 865/965 Philipsa, lub osram, a co do czasu czy wystarczająco długo świeci od 10;00 do 21;30.

A ja zamiast zwykłej świetlówki, przy tej konfiguracji polecam Ci ... zwykłą świetlówkę. Wymień ją dopiero jak się zużyje. Szkoda pieniędzy na "specjalistyczne", bo i tak różnica w tempie wzrostu roślin będzie niemierzalna.

Jakie masz akwarium bo za jasno też nie może być . . .

Jakie masz akwarium bo za jasno też nie może być . . .

240l

To zależy też od flory i fauny twojego akwarium ale 2x30W do 240l w zupełności wystarcza.

To zależy też od flory i fauny twojego akwarium ale 2x30W do 240l w zupełności wystarcza.

O czym ty piszesz ;) .Co niby ma wystarczyć na 240L /60W,to jest 0,25W/L :zamieszany: .Przy tym oświetleniu to nawet moczarka będzie się kijowo czuła ,a co dopiero roślinki światłolubne.No jeszcze jest do wyboru anubias,albo akwarium bez roślinek.

Przy takim akwarium,a zresztą przy każdym innym z roślinnością stosujemy tak minimum 0,45-0,5W/L,oraz lepsze nawożenie.

Dlatego napisałem że to zależy jaką florę ma kolega w akwarium, wiadomo że do bardziej urozmaiconych hodowli wymagane są lepsze warunki, ale są rośliny które doskonale dają sobie rade i bez tego, do mniej urozmaiconych hodowli 2x30W na 240l wystarczy, wzory i przeliczniki to jedno a życie to drugie ;) Mimo to kolega kris81 powinien napisać coś o tym jakie ma lub jakie będzie mieć rośliny.

Mam pytanie czy świetlówka owadobójcza UV może posłużyć w aqwa do zwalczania glonów.I drugie pytanie czy ktoś może miał lampę UV zrobioną z diod i czy też zwalcza glony.Proszę o pomoc

Świetlówka UV nie jest dobrym pomysłem. Wyjałowi Ci baniak tak szybko, że nawet nie będziesz wiedział kiedy. Nie należy też stosować jej na oścież. Zawsze lampy UV są w zamkniętych pojemnikach do sterylizacji wody, i dodatkowo włącza się przy zakwitach i sporadycznie raz w tygodniu na kilka godzin. Inaczej wszystko padnie.

A jeśli chodzi o te lampy diodowe czy mogą być?I czy zwalczają glony?

Jeżeli zwalczą glony to i mikrobiologię baniaka. Szczerze odradzam świetlówki UV do baniaka. Jak koniecznie zależy Ci na UV to kup gotową lampę i zamontuj na wężu od kubła. (włączaj profilaktycznie na 6h raz w tygodniu i przy zakwitach. Po terapii zakwitowej koniecznie pożywka dla bakterii.

Sign in to follow this