Skocz do zawartości

krok po kroku-pokrywa do akwarium profilowanego z paneli PCV


kamil554
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką myśl żeby w otwory w panelach chodzi mi głównie o klapę wpuścić piankę montażową dla usztywnienia co o tym myślicie ?

Chyba dobry pomysł. Buła nie powinna się zrobić, bo pianka ładnie przełazi przez najmniejsze szparki, więc ile będzie jej za dużo to po prostu powyłazi.

Tylko, że dojdzie z 15zł kosztów... :)

 

 

ogólnie lepszym materialem w obróbce i już nie tak dużo droższym jest jednak spienione pcv więc radzę robić z niego.

spienione pcv jest O NIEBO lepsze niż panele, ale z tym "nie tak dużo droższym" to się nie zgodzę.

Gdzie 3 dychy za dwa panele, a gdzie 120 za spienione. Niestety w castoramie, albo punktach trzeba kupić całą płytę, bo na wymiar to tylko w agencjach reklamowych można kupić, a wtedy jeszcze sobie doliczą za pocięcie. :(

W castoramie kiedyś 100X70cm kosztwało 70zł, ale może komuś akurat styknie jedna płyta :)

 

 

czym były cięte te panele? ja próbowałem je ciąć zwykłym nożykiem ale marnie mi to szło nożyk zjeżdża itd, ciężko wyciąć te rowki w panelu wpusty itd

Nożykiem do tapet. Przykładasz linijkę i pierwsze dwa razy delikatnie robisz rysę, żeby właśnie nożyk nie zjeżdżał. Potem już nożyk się nie ślizga, bo ma wyżłobiony rowek.

Bardzo fajnie tnie się też szlifierką kątową, ale jest delikatne mówiąc "nie precyzyjna" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe. Jeśli ceny na tyle się pozmieniały to sorry za wprowadzenie w błąd, ja sprawdzałem ceny dosyć dawno, wt6edy kosztowało chyba 15 zł za panel i w dodatku wiem, że różnie to z tym bywa w różnych rejonach- ja jestem ze śląska ;)

 

Co do spienionego, to cena zależy też od grubości arkusza. Ja patrzyłem chyba na 6mm, bo mi się wydawała w miarę solidna taka grubość ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Bardzo mnie zmotywowałeś do zrobienia własnej pokrywy :) Panele już mam własny projekt również, teraz pozostało brać się za robotę.

A właśnie ceny tak jak niektórzy piszą nie do końca się pozmieniały ja wczoraj kopiłem w leroy merlin też dwie sztuki panela za dokładnie 31.60 zl. A teraz tak z innej beczki, hmm jaki statecznik do tego cacka zamontowałeś? bo ja tak myślę aby kupić może Tridonic T5 2x39W ewentualnie coś mocniejszego, lub słabszego tylko zamiast 2x to 3x lub 4x świetlówki i jeszcze jedno pytanie jak się spisują te oprawki co posiadasz?, bo nie miałem okazji ich używać i stoję przed wyborem takich jak Ty masz lub takich skręcanych bryzgoszczelnych, a co do świetlówek to 39w to jakieś takie mało popularne zazwyczaj są 40w lub jakieś 36/35w i dlatego mam jeszcze jedno pytanie orientuje się ktoś czy np do statecznika 39w można podpiąć taka 40(świetlówkę) lub 36/35?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie powiem zainspirowałeś mnie. Właśnie szykuję się do kupna większego baniaku, po przeczytaniu Twojej instrukcji już wiem, że kupię sam baniak a pokrywę zrobię sam.

Pytanie, jaki był koszt okleiny? W których miejscach masz łączenia okleiny? Czy są one mocno widoczne? No i jaki był poziom trudności jej naklejenia, nie ma pęcherzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Cieszy mnie to, że przybywa osób, którym przydaje się opis pokrywy ;)

 

 

Sikorator, Mam dwa stateczniki Vossloh-Schwabe. Jeden do rurek t5, drugi do t8. Do Obydwóch można podłączać różne konfiguracje świetówek- od 18 do 39 W i chyba od 16 do 90W. Można podłączyć po jedną, lub po dwie świetlówki do statecznika, w zależności od potrzeby.

Były one droższe o parę złotych niż inne, ale jak zaczynałem z akwarium, to nie wiedziałem ile tak na prawdę światła będę potrzebował i w ten sposób było łatwiej i taniej później zakombinować ze zmianą natężenia światła.

Oprawki bryzgoszczelne spisują się dobrze. Nie było do tej pory żadnej awarii z ich powodu, a muszę przyznać, że pod pokrywą jest strasznie wilgotno, bo jest trochę "za bardzo" uszczelniona. Myślę, że obydwa rodzaje oprawek spiszą się równie dobrze ;)

Co do podłączenia innych świetlówek to na tabliczce znamionowej masz rozpiskę jakie świetlówki można podłączyć. 39W zamiast 40 pewnie poświeci, ale może mieć np. krótszą żywotność.

 

yogi136, kosztu okleiny Ci niestety nie podam, bo już nie pamiętam, ale było to coś w granicy 25zł. Trzeba tylko sobie wymierzyć tak, żeby było jak najmniej odpadu.

Łączenia na początku nie były widoczne. Po roku jest widoczna szparka, spod której przebija klej, bo folia ma to do siebie, że kurczy się z upływem czasu ;) ale nie przeszkadza mi to.

A co do trudności z naklejeniem, to pamiętam, że była to mordęga, bo nie wiedziałem jak to trzeba kleić i naklejałem na sucho.

Teraz pracuję w firmie reklamowej, robię takie rzeczy na co dzień i folię na płytę 2x3m nakładam w dwie minuty ;). Wystarczy powierzchnię, na którą nakłada się folię spryskać porządnie wodą z płynem do naczyń ;) a potem, tak jak maciejkos napisał np. skrobaczką do szyb wycisnąć nadmiar wody spod spodu.

Nie trzeba się martwić, że folia się nie przyklei. Przyklei się, tylko trzeba w miarę dobrze tą wodę wycisnąć i zostawić na jakieś dwie godzinki, żeby woda odparowała.

Pęcherze się nie robią i wszystko ładnie wygląda, a poza tym można tą folią jeszcze manewrować i w razie czego przesuwać, odklejać, poprawiać... ;)

 

 

Sikorator, To mocowanie kabli nosi jakże mało oryginalną nazwę "samoprzylepne uchwyty do kabli" i kosztują w sklepie elektrycznym grosze ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widać symbol statecznika Vossloh-Schwabe type ELXc 242.837

na tej stronce, http://www.zdroweoswietlenie.pl/index2. ... ktroniczne znalazłem informację, że ten typ statecznika nadaje się do lamp kompaktowych i kołowych... cokolwiek to znaczy.

Zwykłe świetlówki kompaktowe mają przecież statecznik (a raczej płytkę elektroniczną) zintegrowaną, więc statecznik nie potrzebny.

Te kołowe to takie jak np. w łazienkach się montuje dla estetyki, więc pewnie o nie chodzi.

Moim zdaniem jednak skoro nie pisze nic o t5 i t8, to się nie nadaje, ale to tak bardziej na logikę biorę, bo nie znam się na tym zbytnio ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówka kompaktowa, czyli potocznie "żarówka energooszczędna" to po prostu wygięta w dany kształt świetlówka liniowa czyli "jażeniówka". Stateczniki będą się nadawały, porównuje sie ich moc z mocą świetlówek, a nie ich kształtem :>

 

http://forum.superakwarium.pl/statecznik-elektroniczny-do-swietlowki-liniowej-t5-t8-t31123.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info chyba kupie ten statecznik :) zobaczę co z tego wyjdzie, a jak nie bezie działał to się może jeszcze do czegoś przyda :P

hmm kamil554 z czego robiles deszczownice? bo widze ze byla ona podatna na giecie, poczatkowo myslalem o akrylowych rurkach, ale nigdzie nie mozna tego dostac, wiem ze nie zrobie 90 stopni ale takie "C" jak by sie udalo zrobic to bylo bardzo dobrze bo obecnie mam z kolanek zrobione i rurek 3/4 do zimnej wody, ale strasznie duzo to miejsca zajmuje, i planuje dlatego cos nowego. sr za brak polskich znakow ale pisalem/edytowalem tego postna na telefonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy stateczniki umieściłeś w pokrywie,czy po za nią.Mam pełno gratów od swietlówek T8 stateczników tych magnetycznych i zastanawiam się czy od temperatury panele się nie powyginają.Czy ten klej na ciepło trzyma,podobno po jakimś czasie potrafi puścić.ogólnie mówią ze do niczego się nie nadaje ,a tu widzę ze trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sikorator, deszczownica jest z polipropylenu (zerknij tutaj- odpisywałem kiedyś na pytanie o deszczownicę może znajdziesz coś przydatnego na fotkach http://forum.superakwarium.pl/zieleniak-aktualizacja-str-12-30-10-2012-t23702-100.html) A... i spokojnie zrobisz kąt 90stopni, tylko trzeba uważać, żeby nie załamać rurki "do środka", bo będzie tłumiło przepływ wody.

 

 

rafal194, Stateczniki faktycznie mocno się nagrzewają. Elektroniczne grzeją mocno, a magnetyczne aż parzą (przynajmniej te, z którymi ja miałem do czynienia) ;) i nie ryzykowałbym umieszczenia ich w kontakcie z panelami.

Poza tym , są cięzkie i duże dlatego moje są w szafce, a tylko kable podpięte w akwarium pod pokrywą.

 

Klej na gorąco, jak do tej pory trzyma dobrze, ale skoro komuś puściło, to może faktycznie lepiej poszukać czegoś pewniejszego... mamy doczynienia ze świetlówkami pod prądem a to już nie żarty, szczególnie jak w domu są dzieciaki, albo ciekawskie zwierzęta.

Ja przed klejeniem zawsze dbam żeby wszystko było dobrze odtłuszczone- może to dlatego jeszcze nie puściło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękować dziś kupiłem rurę pex może z niej uda mi się coś zrobić, pokrywa już prawie na wykończeniu, teraz tylko czekam aż sylikon wyschnie bo tam gdzie grubo nalane to się dalej lepi po 2 dniach, myślę ze poleży z tydzień i będzie ok, potem przepłukać wysuszyć i gotowa, dodam jeszcze ze u siebie trochę zmodyfikowałem Twój projekt i zrobiłem coś tego typu że ścianki są podwójne http://www.retez.pl/Budowa-pokrywy.php co zapewnia znakomita sztywność mimo tego że jest to tylko panela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sikorator, Dobry pomysł- podwójne ścianki- większa pewność, że pewnego dnia coś nie "pieprznie" i trzeba będzie zbierać z podłogi ;) Liczę na fotki ukończonego dzieła :)

 

Rafal194, świetlówki, licząc od przodu akwarium, to 39W t5, 30W t8 i 39W t5.

Z tym, że odkąd spalił mi się statecznik od t5, który zasilał dwie świetlówki świeci mi tylko 30W t8 na klapie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze a ja zakupiłem dziś stateczniki 2szt po 80wat tridonic.Może wytrzymają z rok.Najwyżej wrócą do łaski magnetyczne.Też robię podwójne ścianki bo moja szyba ma 10mm gr,i ciężko to widziałem aby oparło się nawet sposobem podanym w tutku.

SikoratorMasz jakieś fotki u mnie panele na razie kurz zbierają,poczekam czy ten koniec świata tak zapowiadany będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...