Skocz do zawartości

krok po kroku-pokrywa do akwarium profilowanego z paneli PCV


kamil554
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia robione telefonem więc szału nie ma

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

A oto akwarium na którym "zasiądzie" pokrywa :P

Dołączona grafika

Więcej zdjęć na razie nie mam, gdy coś ruszy dalej postaram się zaktualizować, obecnie wszytko przyłożone dwiema paczkami cukru czeka na związanie, jutro jak będę miał czas, może podziałam coś dalej, jeśli nie to dopiero po świętach^^, jeśli stara pokrywa wytrzymała 6 lat to wytrzyma jeszcze kilka dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pogratulować,ja obrałem inna technikę jak w pierwszym tutku ze tylko jedna ścianką nachodzi na akwa i dodatkowo ściankę do wzmocnienia jak i ciebie,ale moje panele coś są krzywe(jak się spojrzy z boku to te przegródki komory są pochylone).Będę kleił klejem na ciepło i silikonem :D.Ciekawostka kleje na ciepło są różne rodzaje do kartonu,plastiku,drewna,szkła.Chociaż i ten do plastiku na siłę rozerwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki dzieki :P

Ten na ciepło jest dobry tylko za szybko wiąże, co za tym idzie ma za krótki czas obróbki, dlatego postanowiłem jechać silikonem, myślałem jeszcze o klejach "agresywnych" takich do klejenia rur pcv, ale jednak zrezygnowałem gdyż cena tego kleju odstrasza :P, mały słoiczek 30zl, to tak po przeliczeniu potrzeba by mi było z 2-3 takie opakowania, dlatego postanowiłem pozostać przy silikonie.Wspomniany wyżej klej na gorąco zamierzam użyć do zrobienia fug na połączeniach paneli.

Btw panele silikonem kleić najlepiej od strony tej co ma być do ściany(przecież panele ścienne), ponieważ z tej drugiej strony gładkiej wzorkowanej silikon się słabo trzyma, za to klej na ciepło trzyma to i to :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę kleił klejem na ciepło i silikonem

Klejem na ciepło nie proponuję, bo od wilgoci jednak potrafi matowieć i się odklejać - najlepszy klej do PCV jest na bazie cyjanoakrylu czyli tzw zwykły super glue (na serwisie aukcyjnym jest dostępny "cosmofen" w butelce 50ml), a łączenia po sklejeniu można faktycznie uszczelnić silikonem, lub lepiej uszczelniaczem polimerowym. Zrobiłem już dwie pokrywy z PCV spienionego i obie zdały egzamin, jednak muszą mieć wzmocnienia na środkach bo inaczej będą się zapadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem już na etapie elektryki.Na chwilę obecną chce zamocować 2x80w 80W (145cm) PHILIPS MASTER TL5 865 6500K.ewentualnie 1philipsa + Sylvania Aquastar 10000K .Czy jest jakaś różnica jak je rozmieszczę.Bo widzę ze niektórzy mocują z przodu zbiornika wszystkie obok siebie.Moje akwarium ma 50cm szer.i myślałem rozmieścić je na równo tzn.16cm od brzega akwarium pierwsza świetlówka 16cm przerwy i znów świetlówka.Jak myślicie będzie dobrze.A stateczniki umieszczę na panelach z tyłu tylko dodatkowo dam blachę aluminiowa 3mm miedzy statecznik a panele.Rozłoży to trochę ciepło.Bo mój statecznik tridonic ma zalecany max przewód z jednej strony 1m.

 

Edit:

Świetlówki rozmieściłem na równo jak pisałem.zdążyła tylko dość jedna świetlówka Sylvania Aquastar 10000K jakoś za bardzo nie podoba mi się te światło za białe nawet mini zacieki widać .Zobaczę jak dojdą Philipsa 865 6500K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aluminium hmm ja bym proponował coś drewnopodobne panela podłogowa np. hmm zresztą przecież ten statecznik jest elektroniczny to się nie grzeje tak jak magnetyczny, a odnośnie elektryki ja już tez kupiłem statecznik narazie 2x 30w t8 do tego jeszcze dodam na pokrywie jakieś t5 zasilane z kompaktowego statecznika bo tez fajny kupiłem taki 2x 18-42w firmy VS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz mam statecznik elektroniczny.Fakt po całym dniu jest letni,więc pewnie zrezygnuje podłoże tylko coś aby nie było bezpośrednio na panelach dla zasady :D.Normalnie przy tym świetle widać każdą ryskę na szybie od środka.W wolnej chwili porobię fotki.Mam panele o kolorze drewna więc nie będę oklejał.Chciałem tylko wyłożyć od środka folią aluminiową,mam nawet taką grubą ,można ją zaginać i nie powraca.Tylko to folia przemysłowa nie zaszkodzi w akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...

Fotki w wątku się nie wyświetlają . Proszę coś z tym zrobić bo to ważne ...zabieram się za pokrywę a fotografii do instruktażu nie ma ja podpatrzyć.

 

Zawsze możesz napisać do autora wątku, może odświeży linki (w sumie niedawno, bo w czerwcu, był na forum). ;) /ahr/

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Cześć

kamil554

Serce mi szybciej zabiło jak znalazłem Twój opis. Od kilku tygodni kombinuję nad zrobieniem pokrywy do mojego nowego oświetlenia LEDowego do akwarium. Aluminium za drogie (materiał, obróbka, kup tu, zawieź tam itp itd), spienione PCV - tak ale czy dam radę wygiąć ? A co jak pęknie ? Koszty !!! I stracony czas !! No i teraz znalazłem Twój opis. Jak ulał pasuje do mojej koncepcji. Zarzuciłem kurtkę i wte pędy do Obi po panel. A tam jakaś kicha. Wszystkie panele o grubości ok 8-9 mm. A żeberka tak cienkie, że da się je ścisnąć dwoma palcami. No to do Praktikera. A tam to samo. Podejrzewam spisek. Zostają jeszcze co prawda Leroi i Castorama ale tam pewnie to samo badziewie będzie. Stąd mój wpis i pytanie do Ciebie. Jakiej grubości jest/był ten panel z którego robiłeś pokrywę i gdzie takie coś, 5 lat później można kupić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...