Jump to content

Ciekawe ryby-dlaczego są tak mało popularne? Pytanie do Was


[Przemo]
 Share

Recommended Posts

Chciałbym Was zapytać dlaczego nie interesują Was rybki z rodzaju haplochromis.

Najpierw o nich trochę napiszę a później pytania jakie Wam zadam aby zobaczyć co o tym myślicie:

1. Czy Wam się podobają?

2. Czy ich zachowanie jest ciekawe?

3. Czy sprawiają problemy w utrzymaniu albo nie nadają się do hodowli z innymi gatunkami?

4. Dlaczego Was nie interesują?

5. Czy nie wiedzieliście o nich zbyt wiele i dlatego Was nie interesowały?

 

Najpierw zobaczcie na przykładowe śliczne zdjęcia:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:bYMBgyvzVtIQIM:http://i185.photobucket.com/albums/x253/baricdean/HaplochromisFlameback4.jpg

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:lub0lHuZjZGVaM:http://gallery.photo.net/photo/3059378-lg.jpg

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jest jeszcze wiele innych...

 

To są ryby afrykańskie, głównie z jeziora Wiktorii, ich zachowanie jest trochę podobne do pyszczaków (przez to często nazywane pyszczakami, lecz bardziej chyba pasuje nazwa: gębacze), w porównaniu z pyszczakami są: o wiele wiele mniej agresywne, do tego stopnia, że można je trzymać z wieloma innymi gatunkami w przeciwieństwie do pyszczaków, nie kopią prawie w ogóle a jeśli już to tylko małe dołeczki, nie niszczą roślin, mają mniejsze wymagania hodowlane. Podobieństwa: terytorialne, trzyma się w haremach, inubują ikrę w pysku oraz co na przykład dla mnie jest bardzo ważne: kiedy wpuszczają małe to znaczna część odmian opiekuje się małymi jeszcze przez wiele dni, udzielając maluchom schronienia w pysku. To jest niesamowity widok, powodujący wzruszenie :) Pyszczaki tego nie robią (raz na 100 samic zdarzy się taka, która raz czy dwa wypuści i weźmie z powrotem młode)

 

Ich protoplastom w Polsce był tzw. gębacz trójbarwny, na pewno starsi akwaryści go kojarzą, jednak wg. mnie jest to jedna z mniej atrakcyjnych wizualnie ryb tego rodzaju :) Jednak kultowa i ciężko dostępna :(

 

Aktualnie jestem na etapie zamiany pyszczaków na te właśnie rybki.

Tylko niestety pojawia się problem :( Jezioro Wiktorii wiele lat temu zostało zarybione okoniem nilowym, który doprowadził do zagłady ekosystemu w tym jeziorze. Ryby te w większości wyginęły w naturze (jezioro jest "odbudowywane", lecz wiele lat minie zanim ta ryba pojawi się tam ponownie). W związku z tym nikt ich nie eksportuje, eksport jest tylko od zagranicznych lub naszych polskich hodowców, których jest niewielu :( Popyt na te rybki jest mały i tym samym ich dostępność. Aczkolwiek zdarzają się na zamówienie, jeśli ktoś chce to znajdzie dobre źródło. Informacji na ich temat w języku polskim też bardzo mało :( Dramat jakiś. Nie potrafię znaleźć wytłumaczenia dlaczego tak wygląda sytuacja. Czyżby tylko dlatego, że te ryby wyginęły w naturze? Czy dlatego one Was nie interesują? Przecież właśnie powinno być na odwrót bo skoro w naturze ich nie ma to hodując je podtrzymujecie przy życiu ten gatunek i być może w jakimś stopniu przyczynilibyście się do przyszłej odbudowy fauny tego jeziora i utrzymaniu przy życiu ten gatunek w niezmienionej formie.

W związku z tym mam dwa problemy: muszę czekać dość długo na rybki, które wybrałem. Kiedy je będę miał i się rozmnożą to nie będę miał co zrobić z maluchami bo jest na nie mały popyt, oczywiście mam na myśli oddawanie ich za darmo, podobnie jak to robią inni hodowcy tego gatunku. Sumienie mi nie pozwala żebym je przeznaczył na pokarm dla innych ryb.

Dlatego tez piszę ten temat - jestem rozżalony :)

 

Zobaczcie do czego doszło:

Krąg miłośników pielęgnic Jeziora Wiktorii jest stosunkowo niewielki. Oznacza to, że jeśli myślimy o hodowaniu tych ryb i potrzebie ich zachowania (zwlaszcza gatunków wymarłych w naturze lub zagrożonych), musimy mieć stały przegląd tego, kto się tym zajmuje i jakie gatunki hoduje. Co więcej musimy mieć także możliwość otrzymania informacji wtedy, gdy jeden z hodowców zamierza się wycofać z ich hodowli. Wiedza ta jest potrzebna po to, aby mieć możliwość przejęcia posiadanych przez niego gatunków w celu zapewnienia ciągłości ich populacji. Ważne jest więc, aby hodowcy haplochromisów mieli prawo pierwszeństwa w ich zakupie.

Taki podejście do hodowli tych ryb jest konieczne dopóty, dopóki grupa hodowców tych ryb jest bardzo ograniczona. Należy więc, aby tworzyć formę sieci informacyjnej o posiadanych w swej hodowli rybach i udostępniać ją innym hodowcom w swym regionie.

 

Jak więc postępować:

Naszą misją jest skupianie się wokół zorganizowanego forum hodowców. Konieczne jest także utrzymywanie stałych kontaktów z instytucjami prowadzącymi naukowe badania nad rodzajem Haplochromini w Jeziorze Wiktorii. Mowa tu o uniwersytetach w Leiden w Holandii oraz w Bernie w Szwajcarii.

Powiedzcie mi, dlaczego wolicie inne ryby zamiast takich? :) Dlaczego wolicie np. pyszczaki? Jeśli możecie to odpowiedzcie mi na wyżej zadane pytania.

 

P.S.

Aktualnie oddam za darmo 3 dorosłe:

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:j7DeFV5GNnc4lM:http://www.aquariumlife.net/profile-images/zebra-obliquidens-lg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tak z ciekawości: jak dokładnie nazywają się te rybki na drugim i ostatnim zdjęciu [Przema] ???

Powiem szczerze, że ja o nich nie słyszałam tak szerzej...Może słabe zainteresowanie nimi wynika z problemów ze zdobyciem samych rybek jak również informacji o nich...

Temat przydatny :D

Link to comment
Share on other sites

Nie spotkałem tych ryb od lat.To wspaniałe ryby i gdy w latach 79-81 mieszkałem w Krakowie były dostępne gębacz wielobarwny i gębacz trójbarwny ten bardzo podobny do zamieszczonej szóstej fotki od góry.Hodowałem je ,chętnie i łatwo sie rozmnażały i żadnych problemów z odchowaniem narybku nie było(w czasach tych z pokarmów żywych w krakowskich sklepach dostępny był zawijany w gazetę ,ważony na wadze rurecznik i oczlik).Moją hodowlę tego gatunku skończyło powołanie do wojska.

Moje pytanie:gdzie te ryby można kupić najbliżej podkarpackiego?

Link to comment
Share on other sites

Na allegro widziałem przynajmiej 2 gatunki z tych tutaj przedstawionych. Super by było gdybyś je nazwał :zamieszany:

Uważam że ryby z jeziora Malwai itp. są naprawdę ładne ale nigdy je nie hodowałem i się poprostu na nich nie znam. :oops:

Link to comment
Share on other sites

No widzisz nie znam się na tych jeziorach :roll:

Raz se kupiłem parkę pyszczaków z rodzaju Melanochromis ale nie wiem jaki gatunek. Normalnie żyły w kwaśnej wodzie parę tygodni później pozbyłem się ich bo ganiały mi inne ryby. Nie wiedziałem wtedy że potrzbują inne warunki do życia. Ale jeżeli tyle przeżyły w tych warunkach to widać ze są to odporne ryby.

 

Dość ciekawy przypadek jest z tymi rybami aczkolwiek mało kto wie że w takiej samej sytuacji znajduję się grubowarg dwubarwny (Epalzeorhynchus bicolor) chociaż tu się już podobieństwa kończą ponieważ grubowarg jest bardzo łatwo dostępna i chętnie kupywana.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...