Skocz do zawartości

Low Tech


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Jestem początkującą akwarystką, planuje założenie akwarium typu low tech, troszkę to zajmie, chcę jednak wszystko dokładnie przygotować i dobrze wykonać. Moje akwarium to 96 litrów 80x30x40h. Planowana dekoracja to:

- korzeń, kokos

- kamienie ( prawdopodobnie piaskowiec).

- ciemne tło.

- dość gęsta roślinność ( gałęzatka, nurzaniec...) może ktoś ma propozycje, bo jakoś ciężko idzie mi z roślinkami.

 

Obsada

Ławica do wyboru:

- Neon Inessa 20/25

- Neon czerwony 15/20

- Drobnoustek Obrzeżony 15/20

- Tetra cesarska 12/15

(ciężko mi się zdecydować wszystkie są śliczne :)

 

Na dno do wyboru

- 6/8 Kirysek i 5/6 Otosek

- krewetki , Cambarellus, Ampularia.

 

Większa rybka do wyboru

- Parka Pielęgniczki Ramireza

- Prętnik karłowaty lub trójbarwny harem 1+2/3

 

Takie są mniej więcej plany, jeśli ktoś widzi jakieś błędy w obsadzie to proszę o radę.

 

Problemem jest podłoże

- bazalt,

- kulki gliniano -torfowe,

- ziemia ogrodowa,

- węgiel aktywny.

 

Moje pytania, czy wprowadzać jakieś zmiany w składzie podłoża, jak ono powinno zostać prawidłowo rozmieszczone w akwarium, czy korzeń można samemu spreparować i jak można to zrobić? Nadmanganian potasu do "czyszczenia" roślinek, mam absolutny brak wiadomości na ten temat? :kwiaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady ja bym dał

20 Neon Czerwony

6 Kirysek

6 Otosek

Parka Pielęgniczki Ramireza albo nawet 2+1 co do prętników to mnie osobiście wkurza bajzel, który robią podczas ich ciągłego lepienia gniazda,

No i oczywiście krewetki Redki. Rak to raczej nie bardzo ale się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz, ale nie musisz dać (lekko posypany) na sam spód węgiel aktywny. Ze żwirku robisz ramkę do której później wsypujesz ziemię (ramka i grubość ziemi to ok 3-4cm) Przysypujesz wszystko dodatkowym żwirkiem. Powinno to zająć ok 7-8cm.

 

Preparacja korzenia viewtopic.php?f=7&t=11051

 

Jeżeli chcesz zdezynfekować rośliny nadmanganianem, to wsyp do miski z wodą kilka ziaren tego związku, tak aby woda przybrała kolor lekkiego fioletu. Po pół godziny moczeniu roślin można je wyjąć i opłukać pod bieżącą wodą.

 

Pypaweł, yiedhia nie pyta o obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dość gęsta roślinność ( gałęzatka, nurzaniec...)

No to faktycznie ciężko Ci idzie z zielskiem. Idea LowTech opiera się głównie na zapewnieniu właściwych warunków dla roślin, więc proponuję zajrzeć do działu "warzyffka", poczytać, pooglądać, a potem chętnie służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"- dość gęsta roślinność ( gałęzatka, nurzaniec...)" tu są trzy kropeczki, bardzo istotne trzy kropeczki !! ;)

 

Z roślinkami jest taki problem, że jak wsadzę małymi kupkami na pierwszym planie akwarium np. Żabienice delikatną to raczek wszystko powyciąga.

Planuje mieć Strzałkę pływającą ,Nurzaniec (ślicznie wygląda sięgając powierzchni akwarium), Heterantere paskowaną i Mech Jawajski przytwierdzony gdzie się da.

Z Kryptokoryną mam bardzo miłe doświadczenia, szybko i ładnie mi się rozwinęła jednak nie bardzo wiem czy będzie pasować.

Wizja jest mniej więcej taka (http://img407.imageshack.us/i/akwarium.png/), bardziej mniej niż więcej ;). Z tym że tam z tyłu na obrazku jest pewnie Kabomba, ja jej mieć nie mogę bo to roślinka zbyt delikatna.

Wprowadzać jakieś zmiany, gdzie popełniam błędy w doborze roślinności ? :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...