Skocz do zawartości

problem z podłożem - news! str.2 - proszę o wskazówki!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Nie wiem czy to problem ale wolę zapytać się specjalistów :-)...

 

Mam podłoże ze żwirku 2-8 mm z lokalnej kopalni żwiru. Niepokoi mnie to ze po podmianie wody, gdy dodam soli akwarystycznej niektóre z kamyczków robią się błękitne....

Walczę w tej chwili z mętna woda i okrzemkami ale to akwarium na dojrzewaniu więc ponoć to normalne. Mimo wszystko jednak nie jestem pewna czy to podłoże jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kamyczki, które robią się błękitne są podobne do siebie?

Może część żwiru jest z jakiegoś minerału który wchodzi w reakcje chemiczne?

Ja na twoim miejscu dla pewności przebrałabym ten żwir wkładała go partiami do wody

z solą akwarystyczną i wybierała te, które zmieniają kolor dla pewności, że nie zaszkodzą rybkom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy dodajesz soli niektóre kamyczki robią się błękitne czy większość?

 

tylko niektóre, np. zauważyłem że jakiś jeden trafił się jakby przełamany na pół to jest cały błękitny po wierzchu a białawy w środku....

boję się żeby nie były za bardzo wapniowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu dla pewności przebrałabym ten żwir wkładała go partiami do wody

z solą akwarystyczną i wybierała te, które zmieniają kolor dla pewności, że nie zaszkodzą rybkom

on ma granulację 2-8 mm.... na zabawę w Kopciuszka i przebieranie żwirku to ja trochę za stara jestem :).... prędzej zmienię podłoze jeśli nie będzie wyjścia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może te kamyczki zawierają wapń??

__________________________________________

 

Wyciąg parę takich kamyczków wysusz je a potem polej octem jeśli zaczną bąbelkować (syczeć, skwierczeć) to znaczy, że zawierają wapń i zatwardzają wodę.

 

ok już wyciągam :-) dziękuję za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz to napisz co Ci wyszło.

 

kamyczki odbarwiły się częściowo ale nic nie bąbelkowało, skwierczało :-)..... wyciągnęłam ich pięć...częściowo zrobiły się z powrotem białe a tam gdzie były mocniej zabarwione są nadal błękitne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychnąć to chyba nie wybuchną ale.....

 

 

Wyciągnełam z akwarium dwa całkiem duże kamienie spomiędzy roślin, które były ewidentnie niebieskie.

Przeprowadizłam na nich test octowy i efekt był powalający...myślałam że się gotują od tego octu! Zaszła typowa reakcja chemiczna łącznie z wytrąceniem się białego osadu dookoła kamieni tak jak sięgał ocet. Czyli za dużo wapnia? tak?

 

Czyli powinnam wymienić podłoże.

 

I teraz pytania jakie mam z tą zmianą zwiazane.

1. podłoże zakupię w zoologicznym tylko jakie? Agua Supstrat czy inne?

2. czy zachować wodę odlaną z akwarium i wlać ją po zmianie podłoża pomimo tego że są w niej okrzemki, z którymi walczę od początku, chyba przez to podłoże właśnie?

3. czy też wlać nową odstaną wodę tylko filtra nie płukać i czekac aż akwarium dojrzeje przez dwa tygodnie? tylko nie wiem jak rybki zniosą dwa tygodnie w innym akwarium które ma 15 litrów???

 

 

ja naprawdę prosze o odpowiedź na te moje pytania... to dla mnie ważne, nie wiem jak postąpić żeby było dobrze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podłoże zakupię w zoologicznym tylko jakie? Agua Supstrat czy inne? - może być Agua Supstrat lub czarny żwirek bazaltowy 2-4 mm

2. czy zachować wodę odlaną z akwarium i wlać ją po zmianie podłoża pomimo tego że są w niej okrzemki, z którymi walczę od początku, chyba przez to podłoże właśnie? możesz pozbyć się okrzemków zwiększając oświetlenie, jeśli chcesz zmienić całą wodę dobrze by było użyczyć sobie wody od znajomego akwarysty, żeby przyspieszyć powrót rybek do akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...