Jump to content

Dziwna śmierć skalara

Recommended Posts

Witam

Chciałbym się dowiedzieć dlaczego, padł mi skalar. Ryba padła z dnia na dzień, tzn wieczorem żyła, jadła, dzień później już nie...

Akwarium ok 120 litrów - półokrągła szyba z przodu, obsada:

- 2 skalary (młode, wielkości 5zł)

- 2 prętniki (parka, także stosunkowo młode)

- duch amazonki (starszy ok 20 - 25 cm, chodowany wcześniej w akwarium o innej obsadzie)

- glonojad (weloniasty, młody ok 5-6 cm)

- krewetki (chyba 5 szt. - 3 gatunki ale nazw nie pamiętam, stare, duże - ok 2,5 - 3,5 cm)

- ślimaki (6 szt. - popularne żółte, jedna zeberka i chyba jeden świderek ale nie jestem pewien)

- 1 mała małża

Filtracja:

Filtr wewnętrzny - do 750l/h (o ile dobrze pamiętam)

Kubełek Tetratec EX 700

Wyposażenie akwarium (korzenie, kamienie, żwir kwarcowy ok 3mm) - pochodzą z moich poprzednich akwariów, akwarium też było przeze mnie używane (od ok 3 lat). Wszystko po generalnym czyszczeniu, nowa obsada i roślinność, staneło ok 3 miesięcy temu. Ryby wpuściłem po ok miesiącu. Zachowywały się normalnie - jadły bez problemów (karma sucha płatkowa Ichtio-vit, dla ducha ochotka mrożona - reszta rybek też skubała :-), dla ślimaków od czasu do czasu kawałek sałaty), prętnik budował gniazdo itd....

Nie zauważyłem żadnych niezidentyfikowanych plamek na rybkach, wyprysków, śluzu, dziwnych odchodów etc.

Ponadto "zwłoki" skalara - zostały zjedzone! Po nocy został jedynie biały szkielecik, przypuszczam, że zajeły się nim krewetki.. choć ciekaw jestem innych opini.

Akwarium regularnie czyszczone, podmiana wody ok 20% co sobote na wode z kranu (u mnie ma lepsze parametry niż kupna woda do picia "żywiec" 5l - sprawdzane testerem :-), czyszczone dno z odchodów, wyławiałem też oderwane liście roślin itd.

Temperatura wody ok 25 stopni.

Pytanie - dlaczego skalar padł?

Moze ci padl bo zle warunki. Sprawdz PH, i jesli jest nie tak jak skalar powinnen miec to postaraj sie zmiekczyc/ztwardszyc (?) wode.

maziama: Zmień ten wyraz na występujący w polskim słowniku i popraw pisownię (polskie znaki)

Jak się kładłem spać skalar nie był pokaleczony a dziś ciężko stwierdzić bo coś go zjadło, Ph wody ostatni raz sprawdzałem jakieś 2 tygodnie temu i było ok jak również reszta parametrów wody..

(sprawdzałem easy testem - skończył mi się i nie mogę sprawdzić na bierząco)

Na moim easy teście były buźki, od bardzo smutnych do wesołych w zależności od koloru jaki przybrał papierek - wszystkie buźki były uśmiechnięte - dlatego wydaje mi się, że woda jest OK.

Co do akwarium - poza duchem narazie im wystarczy gdyż są małe (w zasadzie został 1 skalar), choć co do wielkości dorosłych skalarów całkowicie się zgadzam..

mam 250l ale nie mam jeszcze gdzie postawić (szukam odpowiedniej szafki), jednak to nie wielkość mojego zbiornika jest tematem tego postu ;) i raczej nie zabiła mi rybki

Hmm całkiem możliwe chociaż duch był chodowany od małego z innymi małymi rybami i nigdy żadnej nie zabił...

Mam jednak nadzieje, że to nie choroba lub pasożyty wykończyły tego skalara..

------------------------

Poza skalarem padł jeden prętnik, zastosowałem "Healthosan" firmy "Tropical"-

Healthosan - preparat o szerokim zastosowaniu (..) chroni przed min. bakteriami, pierwotniakami i grzybami. Chroni ikrę i wylęg delikatnych gatunków ryb. (..)

- ok 15ml na 120l - 72h bez oświetlenia, po tym podmiana 70% wody, czyszczenie filtrów etc;

- 1 tydzień przerwy

- ok 10ml na 120l - 72h bez oświetlenia, podmiana ok 70% wody, czyszczenie filtrów etc.

Mienło trochę czasu, ryby wydają się zdrowe, myślę że zagrożenie mineło.

Dziękuję za rady i porady :-) oraz pozdrawiam.

Share

• Create New...