Skocz do zawartości

[240l] jakie oswietlenie


Rekomendowane odpowiedzi

minęło trochę czasu a ja nie kupiłem jeszcze świetlówek ale już pora się zebrać i proszę was o konkretne propozycje. moje akwarium to 240 czyli 30w zależy mi na roślinach by rosły i nie było glonów jakie zaproponujecie żarówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz powtarzam na forum. Nie ma świetlówek przeciwko glonom! Jeżeli masz problem z glonami przy standardowym oświetleniu, to bym wcale nie zwiększał do momentu uzyskania wiedzy jak się pozbyć nie glonów, a przyczyny ich powstawania. Jeżeli masz testy zbadaj wodę. Określ jakie masz glony, poczytaj co powoduje ich wysyp. Następnie wytęp glona stosując odpowiednie metody. Prawdopodobnie wysyp glonów nie jest nieodpowiednim oświetleniem, tylko nieodpowiednie nawożenie. Jak znam życie to albo czegoś brakuje, albo masz czegoś za dużo (szczególnie mikro lub przede wszystkim brak CO2). To właśnie najczęściej jego niedobory powodują wysyp glonów. Roślinki słabo rosną to najczęściej pierwsze pytanie: ile masz oświetlenia? 0.2-0.3W/1L :arrow: stanowczo za mało! Zwiększ do min 0.5W/1L. Po zwiększeniu dzieje się jeszcze gorzej. Glony szaleją, a roślinki wyglądają jeszcze gorzej. A jakie masz ośw.? 0.5W/1L a czym nawozisz? :arrow: Nie nawożę... Aaaaa to dlatego. Roślinki by wykorzystały światło, ale nie mają pierwiastków do budulca. Nieodpowiednio zaczynasz nawozić nie wiadomo czym. Akwa wygląda beznadziejnie. Roślinki wszystkie padły czas na restart. A wszystkie przytoczone sytuacje mają sens tylko i wyłącznie przy podawaniu CO2. Po co roślince nawóz i światło, skoro nie mają CO2 do fotosyntezy? Jeżeli zapewnisz odpowiedni stosunek CO2, nawozów i światła to roślinki będą rosły optymalnie nie zostawiając przy tym pożywki dla glonów. Proponuję przeanalizować sytuację i zdecydować gdzie jest błąd, zanim bezsensownie dokładając energii glonom.

 

Obym się mylił ;)

 

A żeby nie było OT to pod roślinki proponuję (przy opcji 3x30)

od przodu:

- gro-lux 8500K/arcadia fershwater 7500K

- daylight 965/865 6500K

- aquarella 10000K/jakakolwiek inna 10000K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...